Článok pokračuje pod video reklamou
BRATISLAVA. Staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017 sa ukončia. Vyplýva to zo zákona o ukončení niektorých exekučných konaní z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý odobrila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Stará exekúcia sa podľa zákona zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie.
Efektívne riešenie
Cieľom zákona je podľa ministerstva spravodlivosti poskytnúť efektívne riešenie aktuálneho problému dlhodobého vedenia tzv. starých exekúcií.
"Ukončenie tzv. starých exekúcií ex lege zabezpečí rýchlejšiu a funkčnejšiu vymožiteľnosť právom chránených nárokov v exekučnom konaní, v dôsledku čoho sa zefektívni aj vymáhanie pohľadávok pre veriteľov," uviedli predkladatelia.
Návrhom zákona chce ministerstvo poskytnúť aj pomoc občanom, "voči ktorým sú dlhodobo vedené staré exekučné konania, v dôsledku ktorých sa ocitli v dlhovej pasci".
Ležia na súdoch
Rezort spravodlivosti dávnejšie informoval, že na súdoch je viac ako 3,7 milióna exekúcií podaných podľa starých pravidiel, účinných pred 1. aprílom 2017.
Z nich je polovica staršia ako päť rokov a veritelia ich nechávajú ležať na súdoch aj preto, aby nemuseli platiť poplatky.
Exekútori a súdy však aj v prípade týchto exekúcií musia robiť úkony, s čím sú spojené náklady.
Oprávnený môže podľa návrhu zákona podať opätovný návrh na vykonanie exekúcie, avšak už podľa platných a účinných právnych predpisov v čase podania opätovného návrhu na vykonanie exekúcie.
Rozhodnutie rešpektujú
Slovenská komora exekútorov (SKE) berie na vedomie a rešpektuje rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá odobrila zákon o exekúciách. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová s tým, že komora sa ako stavovský orgán nemôže obrátiť na Ústavný súd SR.
„Veríme, že pani prezidentka ako právnička spolu so svojím odborným tímom dôsledne posúdili možné riziká tohto zákona, najmä v súvislosti s potenciálnym rozporom niektorých jeho ustanovení s Ústavou Slovenskej republiky. Slovenská komora exekútorov na tieto riziká dlhodobo upozorňovala a svoju právnu analýzu nového zákona doručila aj poslancom Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí však zákon odporučili prijať. Berieme preto na vedomie, že po schválení v parlamente a podpise prezidentky bude nový zákon čoskoro právnou realitou,“ uviedol prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.
Napriek pochybnostiam sa komora nemôže ako stavovská organizácia súdnych exekútorov sama obrátiť na ústavný súd, pretože zákon jej to neumožňuje.
„Ak niektorí exekútori takýto podnet podajú, bude to ich osobné rozhodnutie. Komora už poskytla svojim členom spomenutú právnu analýzu, ktorá im môže byť v takomto prípade nápomocná,“ dodal.