SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

Po ôsmich rokoch sa zastavil prepad hodnotenia podnikateľského prostredia

Index zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: pixabay)
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), prvýkrát po ôsmich rokoch stúpol.

„Podnikatelia vedia oceniť opatrenia štátu, ktoré zlepšujú podnikateľské prostredie. Problémom je, že za posledné roky nie je veľmi čo oceňovať. Spôsob, akým sa prijímajú zákony v tomto volebnom období v NR SR, pripomína všetko len nie odbornú a serióznu normotvorbu."

Podnikateľská aliancia Slovenska

Slovenskí podnikatelia totiž hodnotili druhý polrok 2018 pozitívnejšie ako predchádzajúce obdobie a IPP stúpol oproti druhému kvartálu 2018 o 0,09 bodu, keď sa zvýšil na 44,82 bodu.

"Ide síce iba o 0,19 percenta lepšie hodnotenie oproti predchádzajúcemu štvrťroku, no naposledy prišlo k rastu IPP ešte v treťom kvartáli 2010," komentovala výsledky Podnikateľská aliancia Slovenska.

Aj napriek pozitívu, že sa hodnotenie podnikateľského prostredia prestalo prepadať na nové minimá, nemožno podľa PAS konštatovať, že stav podnikateľského prostredia SR je uspokojivý, práve naopak, v roku 2018 dosahoval len 48,7 percenta úrovne z roku 2010.

Bariéry v podnikaní

Podnikatelia za top bariéru v podnikaní označili v najnovšom IPP efektívnosť hospodárenia štátu, prístup k štátnej pomoci, byrokraciu, uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom a zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov.

Podľa PAS ide v zásade o rovnaké bariéry ako posledných niekoľko rokov, len v inom poradí.

V druhom polroku 2018 hodnotili podnikatelia kvalitu a dostupnosť výrobných vstupov, pracovnej sily naopak o 1,46 percenta lepšie ako v predchádzajúcom období.

Dobré opatrenia podnikatelia ocenili

Prekvapením bolo podľa PAS kladné hodnotenie funkčnosti štátnych inštitúcií (kataster, daňové úrady atď.). Naposledy podnikatelia hodnotili túto oblasť kladne ešte na začiatku roka 2017.

„Na základe uvedeného je možné konštatovať, že podnikatelia vedia oceniť opatrenia štátu, ktoré zlepšujú podnikateľské prostredie. Problémom je, že za posledné roky nie je veľmi čo oceňovať. Spôsob, akým sa prijímajú zákony v tomto volebnom období v NR SR, pripomína všetko len nie odbornú a serióznu normotvorbu,“ komentovala výsledky PAS.

Z právnych úprav z druhého polroka 2018 sa podnikatelia domnievajú, že podnikateľské prostredie najviac poškodí novela zákona o podpore v cestovom ruchu, ktorá zavádza príplatky za rekreáciu v SR pre zamestnancov od zamestnávateľov zamestnávajúcich nad 50 zamestnancov.

"Na druhej strane ocenili novelu zákona o verejnom obstarávaní, od ktorej si sľubujú zrýchlenie verejného obstarávania. Podobne pozitívne hodnotili novelu zákona o katastri nehnuteľností, ktorý má priniesť zefektívnenie a aj navrhované zmeny v policajnom zbore," dodala PAS.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Téma: Medzinárodný menový fond

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Dow Jones

Hlavné správy zo Sme.sk

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Miroslav Kriak na súde.
Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.

Jakub Filo.

Neprehliadnite tiež

Svetové banky obmedzujú pre koronavírus cesty zamestnancov do Talianska

Obmedzenia oznámili banky ako Goldman Sachs, Citigroup či Credit Suisse, ale aj ďalšie.

Goldman Sachs očakáva, že presun sa dotkne menej než 500 pracovných miest.

Nezamestnanosť vo Fínsku vzrástla

Nezamestnanosť vo Fínsku sa dostala sa na 8-mesačné maximum.

Ilustračné foto.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Štátny fond tesne pred voľbami minul 11 miliónov na IT systém. Érsek sa od toho dištancuje

Kupujú nový IT systém, hoci už jeden majú, od rovnakej firmy.

Penzisti dostanú trináste dôchodky, parlament schválil návrh Smeru

Sociálna poisťovňa dostane výpomoc z rozpočtu.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.