SME

Od Mečiara k Ficovi. Prečo je Poór úspešný priemyselník

Pre tunelovanie Nafty mu hrozila väzba, nakoniec mu nič nedokázali.

Vladimír Poór (vľavo) a predseda HZDS Vladimír Mečiar na nominačnom sneme na futbalovom štadióne v Trnave 18. júla 1998. (Zdroj: TASR)

Pred dvadsiatimi rokmi zažila Trnava udalosť, aká nemá v histórii Slovenska obdobu. Na predvolebný nominačný snem Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) prišlo 18-tisíc členov a fanúšikov jeho predsedu Vladimíra Mečiara.

Železnice vypravili desať mimoriadnych vlakov, v uliciach mesta boli desiatky autobusov a áut z celého Slovenska.

Návštevníci trnavského futbalového štadióna dostávali igelitky s pestrofarebnými tričkami, občerstvením a kandidačnou listinou HZDS, hoci tú mal snem ešte len schváliť. Udalosť vyvrcholila ohňostrojom a laserovou šou, čo bolo na tie časy nevídané.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mečiar sa počas snemu obklopoval najbližšími spolupracovníkmi a blízkymi privatizérmi. Suitu zachytila známa dobová fotografia z tribúny štadióna, kde na čestnom mieste po Mečiarovej pravici stojí vtedy 41-ročný krajský predseda hnutia Vladimír Poór.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Trnavský futbal a jeho štadión sa potom na dlhé roky stali symbolom Poórovho podnikania, ktoré sa začalo práve vďaka Mečiarovi. Za vyše 25 rokov existencie Slovenska sa z Poóra stal jeden z najbohatších podnikateľov, aj vďaka biznisu so štátom, označujú ho za sponzora Smeru. Časopis Forbes hodnotu jeho bohatstva odhaduje na 80 miliónov eur.

Dnes má 61 rokov, trnavský futbal predáva a biznis postupne presúva do Česka. S vedením mesta Trnava má spory a slovenské podnikateľské prostredie napriek politickým kontaktom kritizuje. „Nechcem sa miešať do politiky, ale je pravda, že na Slovensku sa ťažko podniká, nezostáva nám na investície,“ povedal cez leto pre Plus 7 dní.

Prípadný odchod Poóra zo Slovenska je významný, pretože je dôležitý priemyselník. V jeho strojárňach pracuje do dvetisíc ľudí. Zároveň málokomu pristane prívlastok oligarcha práve tak ako jemu.

Akčná päťka a divoká privatizácia

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5N98 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu