SME

Slovensko, naozaj? Prečo ceny za umenie udeľuje banka?

Poznáme trinásť najtalentovanejších umelcov roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každoročné odovzdávanie Cien Nadácie Tatra banky za umenie prebehlo aj tento rok ako vždy. Ohurujúco a so značnou dávkou vtipu. Priestory Slovenského národného divadla niekoľkokrát za večer rozozvučal silný potlesk aj častý smiech.

Postarala sa o to moderátorska dvojica Adela Vinczeová a robot Pepper. Už tak nemusela sekundovať českým spolumoderátorom ako Bolek Polívka, Jan Kraus, Jaroslav Dušek či Jakub Kohák, ale nahradil ich Pepper, japonský robot, ktorý okrem slovenčiny ovláda dovedna 36 svetových jazykov.

SkryťVypnúť reklamu

„Stále na mňa pozeráš, to je veľmi čudný pocit. Mám také záblesky z filmu Terminátor, tak ti poviem. Nechceš zničiť svet, Pepper, však?“ spýtala sa Adela a na chvíľu zostalo ticho. Potom sa Pepper otočil do hľadiska a vyslovil jediné slovo.

„Potlesk.“

Počas večera tak medzi Adelou a Pepperom viackrát došlo k menšiemu nedorozumeniu, všetko ostatné sa však na pódiu odohrávalo plánovane.

Slovensko spoznalo trinástich najtalentovanejších umelcov v celkovo dvanástich kategóriách. Laureátmi sa stali umelci v kategóriách Hlavná cena, Mladý tvorca a vôbec po prvýkrát sa udeľovala aj špeciálna Cena poroty.

Robia to, pritom by nemuseli

V piatok 23. novembra to bol už 23. ročník Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Začal pôsobivou hrou so svetlami, o ktoré sa postaral berlínsky autor Philipp Geist s multimediálnym predstavením talianskeho kolektívu fuse*, ktorí sú známi spájaním vedy, techniky a umenia a už dva razy sa predstavili v rámci festivalu Biela noc v bratislavskej Starej tržnici.

SkryťVypnúť reklamu

Následne na pódium vyšiel Pepper a bez slov sa zapojil do hry so svetlami, ktoré sa hýbali podľa toho, ako on ukazoval. Potom pozval na pódium aj spolumoderátorku.

Tatra Banke sa za 23 rokov podarilo vybudovať z klasickej marketingovej aktivity rešpektované umelecké ocenenie, ktoré sa nachádzajú v spoločnosti kdesi medzi Plesom v opere, Artfilmom a festivalom Pohoda. Nie je to nič výnimočné, že by sa firmy spájali s umením a podporovali ho.

„Cena Nadácie Tatra Banky doposiaľ ocenila 93 etablovaných umelcov, 53 začínajúcich tvorcov a osem mladých módnych tvorcov. V roku 2017 podporila 404 projektov,“ upresnil Pepper priamo počas večera.

Zareagovala na to aj hudobníčka Katarzia, ktorá pri preberaní ceny pre mladých tvorcov za výkon v inscenácii Antigona, vyjadrila úctu za viac ako len seba. Ocenenie získala spolu s Jonatánom Pastirčákom.

SkryťVypnúť reklamu

„Ďakujem, že to robíte, lebo by ste to robiť nemuseli,“ povedala Katarzia. Vystihla to celkom presne.

Utiahnutá Adela, ešte tichší Pepper

Tento ročník udeľovania cien mal na starosti réžiu aj hudobnú dramaturgiu Matej Drlička, ktorý však trochu vynechal vysvetlenia, za čo boli mladí tvorcovia ocenení. Bez akéhokoľvek vysvetlenia sa zaobišlo aj rozhodnutie neudeliť cenu pre mladých tvorcov v kategórii literatúra.

Adela spolu s Pepperom tak toho počas večera nepovedali veľa, ocitali sa skôr vo vtipných polohách. O tú serióznejšiu a viac vysvetľujúcu sa postarali výborné nominačné dokrútky v réžii Mira Rema.

Spomedzi mladých tvorcov (umelcov do 35 rokov) sa laureátmi stalo šesť osôb. Martina Buchelová získala cenu v kategórii Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV a film za réžiu krátkeho filmu Magic Moments. Je o živote dvoch sestier, ktorých rodičia čelia problémom so zabezpečením domácnosti, preto sa sestry prakticky vychovávajú samé.

SkryťVypnúť reklamu

Barbora Andrešičová sa stala laureátkou v kategórii Divadlo za herecký výkon postavy Emmy v inscenácii Ľudia, miesta a veci v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Ondrej Jób získal ocenenie za Manual, čo je projekt digitalizácie analógových písiem používaných vo verejnom priestore na Slovensku v kategórii Dizajn.

Posledným oceneným mladým tvorcom sa stala Mária Švarbová v kategórii Výtvarné umenie za fotografickú publikáciu Swimming Pool od vydavateľstva New Heroes and Pioneers.

Už aj stavbyvedúci môžu dostávať ceny

Udeľovanie cien v jednotlivých kategóriách bolo prerušované viacerými umeleckými výkonmi a vystúpeniami v klasických žánroch. Predstavili sa napríklad sólisti z viedenského baletu, zaznela známa Händlova ária Lascia ch’io pianga v podaní Adriany Kučerovej aj úryvok zo Sláčikového kvarteta č. 8 od Šostakoviča v podaní Mucha Quarteta, počas ktorého bežala na plátne animácia kresieb Erika Bindera.

SkryťVypnúť reklamu

Prehliadnuť Adelu po skončení jednotlivých vystúpení sa nedalo už len pre jej originálne a výrazné šaty. Tentokrát ich pre ňu vytvoril mladý módny návrhár Lukáš Krnáč, ktorého vlani ocenilo Slovak Fashion Council s cenou Best Fashion Graduate.

Nadácia Tatra banky prostredníctvom ocenení podporuje rozvoj slovenskej kultúry, talentovaných umelcov a pomáha pri ich prezentácii v zahraničí. Sošku

Múzy si odniesli laureáti v šiestich hlavných kategóriách, ktoré kopírovali tie pre mladých tvorcov.

Patrik Lančarič získal ocenenie za réžiu filmu Válek v kategórii Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV a film, Ján Kožuch zas uspel v kategórii Divadlo za herecký výkon v hlavnej postave kráľa Leara v inscenácii Kráľ Lear v Slovenskom komornom divadle v Martine, v kategórii Dizajn sa laureátom stal Maroš Schmidt a kolektív za autorstvo koncepcie prvej expozície 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 – 2018 v Slovenskom múzeu dizajnu.

SkryťVypnúť reklamu

Za Hudbu si prišiel na pódium prevziať ocenenie Pavol Bršlík za interpretačný výkon v úlohe Jeníka v opere Predaná nevesta v Slovenskom národnom divadle, v kategórii Výtvarné umenie ocenila Tatra Banka Ilonu Németh za autorskú výstavu Eastern Sugar v bratislavskom Kunsthalle a v kategórii Literatúra sa radoval Andrej Bán za autorstvo reportážnej knihy Slon na Zemplíne od vydavateľstva Absynt.

Nominačnú akadémiu a porotu tvorili doterajší laureáti, uznávaní historici umenia, divadelníci, spisovatelia, umelci či filmári a tento rok sa prvý raz rozhodli udeliť aj špeciálnu cenu.

Posledným oceneným večera v cene od poroty sa teda stal Marek Adamov a kolektív Truc sphérique za koordináciu projektu rekonštrukcie Novej synagógy v Žiline. Porota tým dala najavo, kam sa bude v budúcnosti posúvať, keďže je stále viac projektov, ktoré sa nezmestia do žiadnej z tradičných kategórií.

SkryťVypnúť reklamu

Keď potom Adela po malom zmätku upresnila Marekovi Adamovi, že ide o finančnú cenu a dúfa, že mu to neprekáža, najskôr nereagoval. Adela nečakala a spýtala sa ho:

„Dá sa to vydržať aj s finančnou cenou?“ „Od banky sa to dá čakať,“ usmial sa a pokračoval ďalej. „

Je super, že už aj stavbyvedúci môžu dostávať ceny, hlavne na cenách za umenie. Aj v manuálnej práci je kus umenia. Projekt sa volá Nová synagóga a je na ňom zaujímavé, že v ňom zahrali všetci dobre. Nie je to len skupina aktivistov, ale aj Ministerstvo kultúry, mesto, desiatky sponzorov, naše rodiny, kamaráti a dokopy tých ľudí bolo tritisíc,“ ukončil svoju ďakovnú reč Marek Adamov.

O pôsobivý záver celého večera sa postaral Dan Bárta s cover verziou skladby Human od Rag'n'Bone Mana. Avšak výrazne lepšie by vyznela jeho vlastná tvorba, organizátori možno len nechceli nič podceniť a povedali si, že predbratou pesničkou odkazujúcou na Adelu a Peppera nič nepokazia.

SkryťVypnúť reklamu

Je len otázne, či chce ísť líder v bankových technológiách na istotu, alebo chce ukázať nadhľad a slobodu aj počas udeľovania Cien Nadácie Tatra banky za umenie. Lebo celý priebeh večera vyzeral tak, že chce.

Laureátmi Ceny Nadácie Tatra banky za umenie 2018 v kategórii Hlavná cena sa stali:

Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV film: Patrik Lančarič – za réžiu filmu Válek

Divadlo: Ján Kožuch – za herecký výkon v hlavnej postave kráľa Leara v inscenácii Kráľ Lear, Slovenské komorné divadlo Martin

Dizajn: Maroš Schmidt a kolektív – za autorstvo koncepcie prvej expozície 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 - 2018, Slovenské múzeum dizajnu, Bratislava

Hudba: Pavol Bršlík – za interpretačný výkon v úlohe Jeníka v opere Predaná nevesta, Slovenské národné divadlo

SkryťVypnúť reklamu

Výtvarné umenie: Ilona Németh – za autorskú výstavu Eastern Sugar, Kunsthalle, Bratislava

Literatúra: Andrej Bán – za autorstvo reportážnej knihy Slon na Zemplíne, vydavateľstvo Absynt, edícia Prekliati reportéri

Mladý tvorca (umelci do 35 rokov):

Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV film: Martina Buchelová – za réžiu krátkeho filmu Magic Moments

Divadlo: Barbora Andrešičová – za herecký výkon postavy Emmy v inscenácii Ľudia, miesta a veci, Divadlo Andreja Bagara, Nitra

Dizajn: Ondrej Jób – za Manual – projekt digitalizácie analógových písiem používaných vo verejnom priestore na Slovensku

Hudba: Katarína Kubošiová (Katarzia) a Jonatán Pastirčák – za hudbu, texty piesní a interpretačný výkon v inscenácii Antigona, Slovenské národné Divadlo, Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Výtvarné umenie: Mária Švarbová – za fotografickú publikáciu Swimming Pool, vydavateľstvo New Heroes and Pioneers

Cena poroty: Marek Adamov a kolektív Truc sphérique – za koordináciu projektu rekonštrukcie Novej synagógy v Žiline

Tento článok vám prináša Nadácia Tatra banky.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Mário Šmýkal pre Nadáciu Tatra banky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (16. 4. 2024)
USD 1.066
AUD 1.644
CZK 25.324
JPY 164.050
CAD 1.465
GBP 0.854
HUF 394.250
PLN 4.294
CHF 0.973
SEK 11.558

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 764
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 604
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 455
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 450
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 441
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 077
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 028
  8. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 982
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 411
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 943
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 565
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 191
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 197
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 663
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 691
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 530
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stojany na čerpacej stanici

Štátnu kasu vysoké ceny tešia, motoristov nie.


Veronika Remišová

Návrh obmedzuje vlastnícke práva a je protiústavný, povedala opozičná poslankyňa.


TASR
Tabuľa s nápisom pri budove, v ktorej sídli štátny podnik Vodohospodárska výstvaba na Karloveskej ulici v Bratislave.

Ide o spoločnosti Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik.


SITA
Ilustračné foto

Rast má byť vyšší o desatinu percenta.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 411
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 943
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 565
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 191
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 197
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 663
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 691
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 530
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu