BRUSEL. Klesajúce ceny cukru a jeho dovoz z krajín mimo Európskej únie ohrozujú aj sebestačnosť Slovenska, ako i pestovateľov cukrovej repy na Slovensku.
Uviedla to ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) v rámci pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli.
Matečná v správe pre médiá upozornila, že ministri poľnohospodárstva členských krajín Únie rokovali aj o situácii na trhu s cukrom.
Sebestačnosť vo výrobe cukru
Spresnila, že Slovensko si musí sebestačnosť vo výrobe cukru zachovať, lebo ide o "strategickú surovinu", a v tejto súvislosti požiadala Európsku komisiu, aby zasiahla na úrovni Svetovej obchodnej organizácie (WTO) voči niektorým veľkým producentom cukru, napríklad voči Indii.
"Je nevyhnutné, aby sme sebestačnosť slovenského a európskeho trhu aktívne chránili voči poskytovaniu exportných podpôr, ktoré sú v rozpore s pravidlami WTO a deformujú trh s cukrom. Nadmerná produkcia cukru na export v týchto krajinách okrem toho spôsobuje vážne environmentálne problémy," skonštatovala Matečná.
Podľa jej vyjadrenia Slovensko dokáže pokryť domácu spotrebu cukru vlastnou produkciou, čo vzhľadom na situáciu v iných krajinách nie je samozrejmosťou.
Ministerka pripomenula, že európsky cukrovarnícky sektor sa dlhodobo nevie vyrovnať s aktuálnou prebytkovou situáciou a nízkymi cenami cukru vo svete a v EÚ.
Klesajúca cena cukru
Cena cukru klesá od zrušenia kvót v októbri 2017 a dlhodobo je pod hranicou referenčného prahu 404 eur za tonu.
Nízke ceny cukru a od nich odvíjajúce sa nákupné ceny cukrovej repy môžu odradiť pestovateľov od pestovania cukrovej repy, čo ohrozí zachovanie produkcie repného cukru vo viacerých členských štátoch EÚ.
Na Slovensku je v súčasnosti 195 pestovateľov cukrovej repy, priemerná výmera je 100 hektárov.
Najviac za pätnásť rokov
Produkcia cukrovej repy na cukor v Únii v hospodárskom roku 2017/2018, naopak, stúpla na 142 miliónov ton. Je to najviac za posledných 15 rokov. Vyrobenej z nej bolo 21,1 milióna ton cukru, medziročne o 26 percent viac.
Nadmerná produkcia cukru vytvára tlak na svetové ceny, ktoré klesli z 540 eur/tona v októbri 2016 na 274 eur/tona v auguste 2018, a teda na najnižšiu úroveň za 11 rokov.
Svetová cena cukru sa v lete hýbala okolo 284 eur/tona.
Predpokladá sa, že produkcia cukru v EÚ v aktuálnom hospodárskom roku 2018/2019 poklesne o 1,9 milióna ton. Ceny cukru v Únii však aj napriek tomu zostanú nízke práve v dôsledku veľkých svetových zásob.