SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

4 konkrétne tipy, ako získať peniaze na rozvoj podnikania

Financovať svoju firmu nemusíte len z vlastného.

(Zdroj: ilustračné TASR)

Rozširovanie podnikateľského portfólia je jedna z možností, ako zvýšiť hodnotu firmy, diverzifikovať príjmy aj rozložiť riziko. Rozšírenie biznisu si však vyžaduje investície.

Pre podnikateľa je preto nutné vedieť nielen to, ako peniaze zarobiť podnikaním, ale aj ako získať financie z externých zdrojov, nielen z vlastného vrecka.

„Kapitál je pre firmu potrebný na rozbeh i udržanie podnikania či realizáciu projektu. Dôvodov, prečo má firma získať ďalší kapitál, je neúrekom. Môže to byť otázka prežitia do momentu splatenia vystavených faktúr i nákup nových technológií pre ďalší rozvoj,“ hovorí Pavel Škriniar z Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý spôsob externého financovania firmy má nielen svoje výhody, ale i rôznu cenu. Mnoho závisí od požadovanej výšky investičného zámeru. Ako však radí Škriniar, je dôležité zohľadniť praktické zásady:

„Určenie zdroja kapitálu potrebuje niekoľko jednoduchých prepočtov. Vždy by malo platiť, že náklady spojené so získaním kapitálu nemajú prevýšiť efekt z jeho použitia. Taktiež platí, že kapitál by mal byť k dispozícii počas celej životnosti projektu, respektíve splatnosť by nemala byť kratšia, než sa dostaví pozitívny efekt z jeho investovania.“ V takom prípade sú vyhliadky na úspešný projekt najlepšie.

1. Úver je najjednoduchší a najrýchlejší

„Úvery sú pomerne jednoduché, lacné a rýchle zdroje kapitálu. Banky vo všeobecnosti požadujú aspoň dvojročnú históriu firmy a istotu návratnosti pôžičky,“ hovorí Škiniar o podmienkach. K ich nevýhodám patrí napríklad potreba priebežne informovať banku o dianí v podniku a dôsledný audit, ktorým si banka overí, či dokážete požičané peniaze aj splatiť.

Skryť Vypnúť reklamu

„V prípade bankového úveru si banka dôkladne preverí schopnosť dlžníka splácať požičané finančné prostriedky. V tomto prípade má k tomu dostatočné odborné personálne vybavenie a možnosť získania ďalších informácii, aby si preverila kreditné riziko obchodnej spoločnosti ako dlžníka,“ hovorí Martina Vráblik Solčányiová z Národnej banky Slovenska.

Veľkou výhodou však je, že banka sa vás po odobrení schopnosti splácať prakticky nebude pýtať, na čo peniaze potrebujete. Preto ako hovorí Linda Lalinská z Tatra banky, biznis úver má prakticky najširšiu možnosť využitia.

„Peniaze z úveru môžete použiť na investície do strojov, technologickej inovácie prevádzky, vozového parku, na rozšírenie priestorov, kúpu vlastného priestoru, na nábor pracovníkov, na vykrytie časového obdobia medzi dodávkou a platbou, optimalizovať cash flow, akvizíciu novej firmy, expanziu firmy do nového regiónu či zahraničia, prípadne aj do marketingu.“

Skryť Vypnúť reklamu

Zo skúsenosti však dodáva, že ich klientom biznis úver pomohol najviac pri kúpe nehnuteľnosti, nakupovaní tovaru vo vyššom množstve, na modernizáciu technológií, expanziu, aj vyplatenie spoločníkov. Prakticky žiadna iná forma externého financovania nemá tak široké možnosti využitia ako úver.

„V prípade, ak je úver dodatočne zabezpečený nehnuteľnosťou, klient má možnosť získať vyššiu výšku úveru, dlhšiu splatnosť a nižšiu úrokovú sadzbu,“ vymenúva výhody Lalinská.

V roku 2019 budú mať malí a strední podnikatelia možnosť financovať svoje podnikateľské zámery aj prostredníctvom úverov podporených z EÚ fondov s výhodnejšími podmienkami.

2. Crowdfunding je (skoro) pre každého

„Crowdfunding je forma vhodná pre nové a predovšetkým zaujímavé projekty. Podporovateľov totiž na rozdiel od banky nezaujíma pozadie firmy ale produkt, ktorý firma chce zo získaných financií uviesť na trh,“ hovorí Škiniar.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto forma financovania je prístupná pre každého. Jediné, čo je potrebné na získanie prostriedkov urobiť, je presvedčiť ľudí, že ponúknete skvelý projekt. Celý proces sa deje prostredníctvom internetu. Firma pripraví podnikateľský plán, na ktorý zbiera financie. Ak sa nenazbiera dostatočný počet kapitálu, prostriedky sa vrátia ľuďom.

Mnoho firiem crowdfundingovú kampaň využíva aj ako istý prieskum trhu, či by bol o produkt záujem. V New Yorku sa napríklad podarilo firme založiť projekt bazénu na plávanie pod holým nebom +POOL, na ktorý vyzbierala bezmála 300 000 dolárov. Úspešných príkladov je neúrekom.

Výhodou takto získaných prostriedkov je, že ich nemusíte vrátiť, ale záujemcovia si v kampani za svoje peniaze už „predkúpia“ váš produkt alebo služby a podobne. Za umiestnenie produktu na crowdfundingovú platformu však platíte. Poplatok sa najčastejšie pohybuje na úrovni 3 - 9 % z vyzbieranej sumy, zvyčajne sa platí aj spoločnostiam poskytujúcim finančné služby. Treba si však prečítať podmienky, pretože tie sa od platformy k platforme líšia. Niektoré nemajú pevnú sadzbu, ale poplatok si určujú od výšky cieľovej sumy.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj pri crowdfundingových kampaniach však záleží na tom, koho si vyberiete za partnera. Niektoré platformy sú známe a dokážu aj menej výrazné projekty dostať k širokým masám ľudí. Naopak, ak si zvolíte menej významného hráča, obvykle za jeho služby zaplatíte menej, no na šírenie zvesti o vašom projekte budete potrebovať vynaložiť viac energie.

3. Dlhopisy pokryjú aj rizikové projekty

Alternatívou na získavania finančných zdrojov pre účely vlastného podnikania voči bankovým úverom je aj vydávanie dlhopisov obchodnými spoločnosťami.

„Odlišnosť je v tom, že na rozdiel od bankového úveru, pri ktorom je veriteľom iba úverujúca banka, v prípade emisie dlhopisov je veriteľov podstatne viac. Ich počet závisí najmä od veľkosti samotnej emisie dlhopisov a od skutočnosti či ide o takú verejnú ponuku cenných papierov, pri ktorej sa vyžaduje vypracovanie prospektu cenného papiera,“ hovorí Solčányiová.

Skryť Vypnúť reklamu

Podmienky vydávania dlhopisov, práva a povinnosti emitenta dlhopisov sú uvedené v zákone č. 530/1990 Zb. o dlhopisoch. V prípade, že pôjde o verejnú ponuku cenných papierov je emitent povinný zverejniť prospekt cenného papiera schválený Národnou bankou Slovenska.

V tomto prípade je vhodné pozrieť na web stránku Burzy cenných papierov v Bratislave, kde je detailne popísaný spôsob vydávania korporátnych dlhopisov. Ide o manuál na desiatkach strán a samotné vydanie firemných dlhopisov je náročný proces. Navyše, podobne ako pri crowdfunfingu, je potrebné motivovať ľudí,aby vašu spoločnosť podporili.

„Pri vydávaní a distribúcií dlhopisov emitenti častokrát využívajú služby obchodníkov s cennými papiermi, ktorým Národná banka Slovenska udelila povolenie na výkon činnosti," hovorí o forme predaja Solčányiová. Výhodou dlhopisov však je, že je nimi možné pokryť aj investičné zámery, ktoré by napríklad pri banke nezískali dôveru, no širší okruh ľudí mu veriť môže. Navyše výška nie je nijako obmedzená.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako hovorí Škriniar: „Dlhopisy sú zaujímavé pre firmy, ktoré nemajú záujem plniť podmienky banky. Emisiou dlhopisov navyše môžu získať viac financií ako by získali úverom, respektíve získať ich pri dlhšej splatnosti. Dlhopisy sú vhodné aj pri rizikových projektoch, pri ktorých banka nechce figurovať. Pre dlhopisy sa však môžu rozhodnúť aj podniky, ktoré diverzifikujú zdroje svojho financovania. Mať iba jeden či dva zdroje financovania môže byť zväzujúce.“

4. Finančné prostriedky z Európskej únie

Už dlhodobo patria malé a stredné podniky medzi piliere európskej ekonomiky. Preto sa Európska komisia rozhodla pre výraznejšiu podporu podnikania. V programovom období 2014 – 2020 tak môžu malé a stredné podniky stále čerpať nenávratný finančný príspevok.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten je určený práve aj na samotný rozvoj segmentu malého a stredného podnikania. Finančné prostriedky pre podporu malých a stredných podnikov sú vyčlenené z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).

Z dotácie možno podporiť celé spektrum podnikateľských aktivít. Sú učené aj na priamy rozvoj podnikania vo forme podpory investícií do nových technológií, výroby, kreatívneho priemyslu, ale aj výskumu, vývoja, poľnohospodárskych aktivít, informačných technológií, sociálnych služieb, zdravotníctva a podobne.

Konkrétne granty sú vždy uvedené na webe ministerstiev Slovenskej republiky, pod ktoré spadajú. Podpora sa pohybuje od desiatok až po stovky tisíc eur. Na získanie týchto prostriedkov je potrebné vypracovať detailný podnikateľský pán spolu s projektom.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľkým problémom slovenských firiem však nie je to, že by projekty neboli schválené, ale to, že podnikatelia o takýchto možnostiach ani nevedia. Sami sa tak pripravujú o peniaze na rozvoj ich podnikania. Preto je vhodné si prelistovať aktuálne grantové výzvy, kde podnikateľ môže nájsť nielen nové nápady na rozvoj podnikania, ale rovno aj finančný kapitál.

Samozrejme na dofinancovanie niektorých ďalších zámerov alebo projektov môžete popri grantových peniazoch využiť napríklad aj ďalšiu formu externého financovania, prípadne biznis úver.

Tento článok vám prináša Tatra banka.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 6. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 7. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. Úprava osobného motorového vozidla
 10. Important information for Brazilians living in Slovakia
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 719
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 310
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 664
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 978
 5. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 11 671
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 317
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 173
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 600
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 511
 10. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 407
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Matovič oznámil 2 581 nových prípadov, Orava a Bardejov plošne testujú (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 36 183. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 134 obetí.

Od soboty sa ulice vyprázdnia.
Premiér Igor Matovič.

Na Orave sa začal pilotný projekt testovania na Covid-19 (minúta po minúte)

Testovanie zabezpečujú zdravotníci, vojaci a dobrovoľníci. Odberné miesta sú otvorené od 8.00 do 12.00 h a od 13.00 do 20.00 h.

Celplošné testovanie na Orave.

Neprehliadnite tiež

Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu stúpla

Drahé kovy zamierili nadol, cena zlata oslabila

Už o pár dní môže byť tankovanie drahšie.

Dane, akcie, rozpoltená spoločnosť. Čo Trumpovi vyšlo a čo nemôže zvaliť na koronu

Analýza americkej ekonomiky dva týždne pred prezidentskými voľbami.

Prezident Donald Trump hádže medzi priaznivcov ochranné rúška
Aj kamenné kníhkupectvá Martinus sú pre krízu zatvorené.

Bez testu jedine dovolenka alebo prekážka v práci. Čo to znamená?

Celoplošné testovanie sa uskutoční najbližšie tri týždne.

Ilustračné foto.