SME
Utorok, 3. august, 2021 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky
INZERCIA

4 konkrétne tipy, ako získať peniaze na rozvoj podnikania

Financovať svoju firmu nemusíte len z vlastného.

(Zdroj: ilustračné TASR)

Rozširovanie podnikateľského portfólia je jedna z možností, ako zvýšiť hodnotu firmy, diverzifikovať príjmy aj rozložiť riziko. Rozšírenie biznisu si však vyžaduje investície.

Pre podnikateľa je preto nutné vedieť nielen to, ako peniaze zarobiť podnikaním, ale aj ako získať financie z externých zdrojov, nielen z vlastného vrecka.

„Kapitál je pre firmu potrebný na rozbeh i udržanie podnikania či realizáciu projektu. Dôvodov, prečo má firma získať ďalší kapitál, je neúrekom. Môže to byť otázka prežitia do momentu splatenia vystavených faktúr i nákup nových technológií pre ďalší rozvoj,“ hovorí Pavel Škriniar z Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý spôsob externého financovania firmy má nielen svoje výhody, ale i rôznu cenu. Mnoho závisí od požadovanej výšky investičného zámeru. Ako však radí Škriniar, je dôležité zohľadniť praktické zásady:

„Určenie zdroja kapitálu potrebuje niekoľko jednoduchých prepočtov. Vždy by malo platiť, že náklady spojené so získaním kapitálu nemajú prevýšiť efekt z jeho použitia. Taktiež platí, že kapitál by mal byť k dispozícii počas celej životnosti projektu, respektíve splatnosť by nemala byť kratšia, než sa dostaví pozitívny efekt z jeho investovania.“ V takom prípade sú vyhliadky na úspešný projekt najlepšie.

1. Úver je najjednoduchší a najrýchlejší

„Úvery sú pomerne jednoduché, lacné a rýchle zdroje kapitálu. Banky vo všeobecnosti požadujú aspoň dvojročnú históriu firmy a istotu návratnosti pôžičky,“ hovorí Škiniar o podmienkach. K ich nevýhodám patrí napríklad potreba priebežne informovať banku o dianí v podniku a dôsledný audit, ktorým si banka overí, či dokážete požičané peniaze aj splatiť.

Skryť Vypnúť reklamu

„V prípade bankového úveru si banka dôkladne preverí schopnosť dlžníka splácať požičané finančné prostriedky. V tomto prípade má k tomu dostatočné odborné personálne vybavenie a možnosť získania ďalších informácii, aby si preverila kreditné riziko obchodnej spoločnosti ako dlžníka,“ hovorí Martina Vráblik Solčányiová z Národnej banky Slovenska.

Veľkou výhodou však je, že banka sa vás po odobrení schopnosti splácať prakticky nebude pýtať, na čo peniaze potrebujete. Preto ako hovorí Linda Lalinská z Tatra banky, biznis úver má prakticky najširšiu možnosť využitia.

„Peniaze z úveru môžete použiť na investície do strojov, technologickej inovácie prevádzky, vozového parku, na rozšírenie priestorov, kúpu vlastného priestoru, na nábor pracovníkov, na vykrytie časového obdobia medzi dodávkou a platbou, optimalizovať cash flow, akvizíciu novej firmy, expanziu firmy do nového regiónu či zahraničia, prípadne aj do marketingu.“

Skryť Vypnúť reklamu

Zo skúsenosti však dodáva, že ich klientom biznis úver pomohol najviac pri kúpe nehnuteľnosti, nakupovaní tovaru vo vyššom množstve, na modernizáciu technológií, expanziu, aj vyplatenie spoločníkov. Prakticky žiadna iná forma externého financovania nemá tak široké možnosti využitia ako úver.

„V prípade, ak je úver dodatočne zabezpečený nehnuteľnosťou, klient má možnosť získať vyššiu výšku úveru, dlhšiu splatnosť a nižšiu úrokovú sadzbu,“ vymenúva výhody Lalinská.

V roku 2019 budú mať malí a strední podnikatelia možnosť financovať svoje podnikateľské zámery aj prostredníctvom úverov podporených z EÚ fondov s výhodnejšími podmienkami.

2. Crowdfunding je (skoro) pre každého

„Crowdfunding je forma vhodná pre nové a predovšetkým zaujímavé projekty. Podporovateľov totiž na rozdiel od banky nezaujíma pozadie firmy ale produkt, ktorý firma chce zo získaných financií uviesť na trh,“ hovorí Škiniar.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto forma financovania je prístupná pre každého. Jediné, čo je potrebné na získanie prostriedkov urobiť, je presvedčiť ľudí, že ponúknete skvelý projekt. Celý proces sa deje prostredníctvom internetu. Firma pripraví podnikateľský plán, na ktorý zbiera financie. Ak sa nenazbiera dostatočný počet kapitálu, prostriedky sa vrátia ľuďom.

Mnoho firiem crowdfundingovú kampaň využíva aj ako istý prieskum trhu, či by bol o produkt záujem. V New Yorku sa napríklad podarilo firme založiť projekt bazénu na plávanie pod holým nebom +POOL, na ktorý vyzbierala bezmála 300 000 dolárov. Úspešných príkladov je neúrekom.

Výhodou takto získaných prostriedkov je, že ich nemusíte vrátiť, ale záujemcovia si v kampani za svoje peniaze už „predkúpia“ váš produkt alebo služby a podobne. Za umiestnenie produktu na crowdfundingovú platformu však platíte. Poplatok sa najčastejšie pohybuje na úrovni 3 - 9 % z vyzbieranej sumy, zvyčajne sa platí aj spoločnostiam poskytujúcim finančné služby. Treba si však prečítať podmienky, pretože tie sa od platformy k platforme líšia. Niektoré nemajú pevnú sadzbu, ale poplatok si určujú od výšky cieľovej sumy.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj pri crowdfundingových kampaniach však záleží na tom, koho si vyberiete za partnera. Niektoré platformy sú známe a dokážu aj menej výrazné projekty dostať k širokým masám ľudí. Naopak, ak si zvolíte menej významného hráča, obvykle za jeho služby zaplatíte menej, no na šírenie zvesti o vašom projekte budete potrebovať vynaložiť viac energie.

3. Dlhopisy pokryjú aj rizikové projekty

Alternatívou na získavania finančných zdrojov pre účely vlastného podnikania voči bankovým úverom je aj vydávanie dlhopisov obchodnými spoločnosťami.

„Odlišnosť je v tom, že na rozdiel od bankového úveru, pri ktorom je veriteľom iba úverujúca banka, v prípade emisie dlhopisov je veriteľov podstatne viac. Ich počet závisí najmä od veľkosti samotnej emisie dlhopisov a od skutočnosti či ide o takú verejnú ponuku cenných papierov, pri ktorej sa vyžaduje vypracovanie prospektu cenného papiera,“ hovorí Solčányiová.

Skryť Vypnúť reklamu

Podmienky vydávania dlhopisov, práva a povinnosti emitenta dlhopisov sú uvedené v zákone č. 530/1990 Zb. o dlhopisoch. V prípade, že pôjde o verejnú ponuku cenných papierov je emitent povinný zverejniť prospekt cenného papiera schválený Národnou bankou Slovenska.

V tomto prípade je vhodné pozrieť na web stránku Burzy cenných papierov v Bratislave, kde je detailne popísaný spôsob vydávania korporátnych dlhopisov. Ide o manuál na desiatkach strán a samotné vydanie firemných dlhopisov je náročný proces. Navyše, podobne ako pri crowdfunfingu, je potrebné motivovať ľudí,aby vašu spoločnosť podporili.

„Pri vydávaní a distribúcií dlhopisov emitenti častokrát využívajú služby obchodníkov s cennými papiermi, ktorým Národná banka Slovenska udelila povolenie na výkon činnosti," hovorí o forme predaja Solčányiová. Výhodou dlhopisov však je, že je nimi možné pokryť aj investičné zámery, ktoré by napríklad pri banke nezískali dôveru, no širší okruh ľudí mu veriť môže. Navyše výška nie je nijako obmedzená.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako hovorí Škriniar: „Dlhopisy sú zaujímavé pre firmy, ktoré nemajú záujem plniť podmienky banky. Emisiou dlhopisov navyše môžu získať viac financií ako by získali úverom, respektíve získať ich pri dlhšej splatnosti. Dlhopisy sú vhodné aj pri rizikových projektoch, pri ktorých banka nechce figurovať. Pre dlhopisy sa však môžu rozhodnúť aj podniky, ktoré diverzifikujú zdroje svojho financovania. Mať iba jeden či dva zdroje financovania môže byť zväzujúce.“

4. Finančné prostriedky z Európskej únie

Už dlhodobo patria malé a stredné podniky medzi piliere európskej ekonomiky. Preto sa Európska komisia rozhodla pre výraznejšiu podporu podnikania. V programovom období 2014 – 2020 tak môžu malé a stredné podniky stále čerpať nenávratný finančný príspevok.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten je určený práve aj na samotný rozvoj segmentu malého a stredného podnikania. Finančné prostriedky pre podporu malých a stredných podnikov sú vyčlenené z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).

Z dotácie možno podporiť celé spektrum podnikateľských aktivít. Sú učené aj na priamy rozvoj podnikania vo forme podpory investícií do nových technológií, výroby, kreatívneho priemyslu, ale aj výskumu, vývoja, poľnohospodárskych aktivít, informačných technológií, sociálnych služieb, zdravotníctva a podobne.

Konkrétne granty sú vždy uvedené na webe ministerstiev Slovenskej republiky, pod ktoré spadajú. Podpora sa pohybuje od desiatok až po stovky tisíc eur. Na získanie týchto prostriedkov je potrebné vypracovať detailný podnikateľský pán spolu s projektom.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľkým problémom slovenských firiem však nie je to, že by projekty neboli schválené, ale to, že podnikatelia o takýchto možnostiach ani nevedia. Sami sa tak pripravujú o peniaze na rozvoj ich podnikania. Preto je vhodné si prelistovať aktuálne grantové výzvy, kde podnikateľ môže nájsť nielen nové nápady na rozvoj podnikania, ale rovno aj finančný kapitál.

Samozrejme na dofinancovanie niektorých ďalších zámerov alebo projektov môžete popri grantových peniazoch využiť napríklad aj ďalšiu formu externého financovania, prípadne biznis úver.

Tento článok vám prináša Tatra banka.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 3. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 4. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 5. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 6. Čítajte SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 8. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 4. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 5. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 6. Čítajte SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 8. Môže pivo spojiť Prešov s Veľkým Šarišom?
 9. Vodného slalomára privítal doma aj jeho hlavný partner BILLA
 10. Autorka prezradila motív novej knihy. Poteší nielen romantičky
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 372
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 110
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 960
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 840
 5. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 611
 6. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 3 482
 7. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 3 076
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 943
 9. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 2 772
 10. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 2 018
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Napadnutá loď sa plaví pod libérijskou vlajkou.

Súboj Iránu s Izraelom sa čoraz častejšie odohráva na mori.


19 h

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 541 obetí.


a 4 ďalší 10 h
Soňa Jánošová

Mysleli ste si, že karta sa obráti?


23 h

Igor Matovič prišiel s nápadom na lotériu a už teraz je vcelku zrejmé, odkiaľ bude výherca hlavnej ceny.


Neprehliadnite tiež

Minister financií Igor Matovič.

Minister predstavil obrysy reformy už začiatkom mája.


TASR 32m
Prázdny terminál austrálskej leteckej spoločnosti Qantas na letisku v Sydney.

Šírenie delta variantu spôsobilo zrušenie tisícov letov.


SITA 1 h
Riaditeľka fondu Kristalina Georgieva.

Rada guvernérov schválila hotovostnú injekciu.


TASR 2 h
Predseda predstavenstva spoločností Wüstenrot na Slovensku Marian Hrotka

Budúcnosť vidia v inom vysoko konkurenčnom segmente trhu.


14 h