Situácia chodcov, ktorí sa na neočistených chodníkoch zrania, sa vďaka novele mierne zjednoduší.
V prípade úrazu na neočistenom chodníku nebudete musieť prácne pátrať po správcovi budovy. "Vinník" bude známy okamžite.

"Ak chodec utrpí úraz na neudržiavanom chodníku, môže sa obrátiť priamo na príslušnú miestnu časť, ktorá chodník spravuje, alebo na obec," vysvetlila Helena Kanderková z Allianzu-SP. Musí však preukázať, že úraz sa stal na danom mieste.
V prípade vážneho úrazu, pri ktorom je potrebný zásah sanitky, lekárska správa obsahuje aj informáciu o mieste zásahu sanitky.
Aj v prípade, že pacient absolvuje len ošetrenie u lekára, ku ktorému sa dostane "po svojich", by malo byť v lekárskej správe uvedené aj miesto vzniku úrazu.
“Ak chodec utrpí úraz na neudržiavanom chodníku, môže sa obrátiť priamo na príslušnú miestnu časť, ktorá chodník spravuje, alebo na obec.
„
"Ak chodec utrpel úraz na chodníku, ale nevyhľadal lekára, ako dôkazový materiál odporúčame vyhotoviť aspoň fotografiu miesta vzniku úrazu, v takom prípade je však dokazovanie komplikovanejšie," dodala Kanderková.
V postupe nahlasovania poistnej udalosti nenastala žiadna zmena. "Treba miesto fotograficky zdokumentovať a privolať mestskú políciu, ktorá zhodnotí stav cesty alebo chodníka, na ktorom došlo k poistnej udalosti," uviedla Katarína Kukurová z poisťovne Generali.
V prípade úrazu musí chodec zdokladovať aj lekársku správu a od zodpovedného mestského alebo obecného úradu si musí písomne požiadať o nárok na náhradu škody. "Všetky tieto dokumenty totiž bude poisťovňa od poškodeného vyžadovať pri likvidácii poistnej udalosti," dodala Kukurová.
V zime sa šmýkame častejšie
Koľko ľudí sa každú zimu zraní na neupravených chodníkoch, poisťovne presne nevedia.
Zo štatistík poisťovní však jednoznačne vyplýva, že v zimných mesiacoch, teda od novembra do marca je poistných udalostí spôsobených pádom a pošmyknutím výrazne viac.
"V zimných mesiacoch vzniká v priemere približne 620 pošmyknutí a 1900 pádov mesačne, v ostatných mesiacoch v roku je to do 280 pošmyknutí a 1200 pádov mesačne," vysvetlila Helena Kanderková z Allianz-SP.
Poisťovna Generali zaznamenala za prvých osem mesiacov roka 2000 pádov a pošmyknutí, za ktoré vyplatila približne 480-tisíc eur.
Na klzkých chodníkoch alebo schodoch vzniká najviac podvrtnutí kĺbov rúk, nôh a či členkov. Klienti tiež často hlásia zlomeniny rúk a nôh, natiahnutia a natrhnutia kĺbov, ale aj pomliaždeniny ramien, predlaktia, či predkolenia.
Náhrada škody na zdraví podľa Kanderkovej závisí od konkrétneho úrazu, spôsobu aj dĺžky liečby. "Napríklad liečenie zlomeniny člnkovitej kosti vyjde v priemere približne 465 eur."