SME
Štvrtok, 25. apríl , 2019

Bratislavské cesty sa postupne uvoľňujú (minúta po minúte)

Vodičov na cestách čakali obmedzenia.

Dopravu na Račianskom mýte riadi polícia.Dopravu na Račianskom mýte riadi polícia.(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

 • Na vodičov čakajú od septembra viaceré obmedzenia.
 • Bratislavský kraj zmenil dopravný poriadok.
 • Reportéri SME vyrazili viacerými spôsobmi dopravy zo Senca, Dunajskej Stredy či Stupavy, aby vyskúšali, ako vyzerá doprava v okolí hlavného mesta po začatí školského roku autom, autobusom aj vlakom.
 • Cesta vlakom zo Senca trvala približne 24 minút, autom zhruba hodinu (17 minút trvala pritom cesta po začiatok Bratislavy, zvyšok strávil reportér v zápcha na obchvate a v meste).
 • Zo Stupavy trvala cesta autobusom zhruba hodinu, zo Šamorína 45 minút.
 • Cesta autobusom z Pezinka trvala 55 minút.

Dianie na cestách sme sledovali minútu po minúte

10:10 On-line prenos z dopravnej situácie v Bratislave a okolí sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

10:09 Na niektorých ťahoch v Bratislave treba počítať s miernym zdržaním, väčšina ciest je už prejazdná.

09:45 Dopravné centrum Stella cetrum hlási ešte stále niekoľko zdržaní naprieč Bratislavou, a to:

 • v Bratislave vo Vrakuni na hlavnom ťahu rátajte v oboch smeroch so zdržaním 10 - 20 minút,
 • na D1, v smere od Senca do Bratislavy rátajte so zdržaním do 10 minút,
 • v Bratislave na ceste z Podunajských Biskupíc, v smere do centra sa zdržíte 15 minút,
 • v Bratislave na Slovnaftskej, v smere do centra sa zdržíte 10 minút.

09:40 „Tvrdohlaví vodiči spôsobujú zbytočne kritické situácie, spomaľujú, ale aj ohrozujú rýchlejších,“ hovorí v rozhovore riaditeľ dopravného servisu Stella centra Viliam Brtáň. Celý rozhovor si môžete prečítať tu.

09:29 Cesta z Ružinova do bratislavského Volkswagenu trvala čitateľovi Eugenovi Fialovi zhruba 1,5 hodiny, cestoval verejnou dopravou.

"Vozidlá MHD sú poloprázdne, ale spoje na seba nenadväzujú," vraví čitateľ.

09:26 "Dnes som medzi 6:50 do 7:50 čakala autobus 87 na Majerskej smerom na Ovsište, nešiel ani jeden," píše čitateľka Dominika Vozáriková. Nakoniec zvolila ako formu dopravy do práce bicykel, ktorým jej to trvalo 30 minút.

09:24 Kritická situácia je stále na Dolných honoch a vo Vrakuni.

09:23 Prístavný most a okolitý obchvat je stále plný. Autá sa rozbehnú, aby vzápätí prudko zastali a znovu sa rozbiehajú. V takomto type premávky ľahko vznikajú nehody, ktoré sú síce malé, ale vedia kolónu poriadne zhoršiť. Odporúčame preto držať si väčší odstup od vpredu idúceho auta.

09:20 Pri moste Apollo sa stala nehoda.

09:12 Autobus zo Šamorína dorazil do Bratislavy desať minút po deviatej hodine. Cesta trvala trištvrte hodiny. Ide pritom o 21 kilometrov dlhý úsek cez dve dediny a časť Bratislavy.

09:05 Autom denne jazdí 23 percent ľudí z Bratislavy a okolia. Aspoň raz týždenne auto využíva 55 percent z nich.

Reprezentatívny prieskum na vzorke 800 respondentov, ktorí žijú, alebo sa zdržiavajú v hlavnom meste, vypracovala spoločnosť GfK Slovakia pre Energetické centrum Bratislava ešte v roku 2013.

Takmer v troch štvrtinách áut jazdiacich po meste v tom čase sedel len šofér, prípadne dvaja ľudia. Viac sa dočítate tu.

09:02 Na Kazanskej v Bratislave sa autobus zo Šamorína dostal do zápchy o 8:45 teda po 20-tich minútach cesty.

Zdržal sa v nej takmer 10 minút. Martin Babej cestuje pravidelne do práce zo Šamorína do Bratislavy rôznymi spojmi a hovorí, že cesta je prekvapivo dobrá.

"Dnes to ide prekvapivo rýchlo, do zápchy sme sa dostali až v Bratislave. Väčšinou sa počas prázdnin tvorili skôr," povedal Babej.

Niektorí vodiči sa podľa neho v zápchach otáčali naspäť domov už v Dunajskej lužnej.

08:58 Zaplavený podjazd na Gagarinovej ulici pri Cintoríne Vrakuňa je už odčerpan a prejazdný.

08:52 Jeden z hlavných bratislavských ťahov - Gagarinova ulica - je upchatá už od obchvatu.

08:50 Vjazd do Bratislavy od Ivanky pri Dunaji je už celkom plynulý. Vodiči dochádzajúci z väčšej diaľky akoby nič nechceli nechať na náhodu a vyrazili do ulíc čo najskôr.

Plné sú však naďalej hlavné ťahy v meste. “Račianska ulica je úplne plná, od Bieleho kríža až po Račianske mýto je to súvislá kolóna áut,” hlási čitateľka Katarína.

Premávka na Vajnorskej je bezproblémová, s výnimkou začiatku, pri Zlatých Pieskoch. Cestári v smere do centra celkom bezdôvodne nechali na ceste dopravné značenie, ktoré zužuje premávku do jedného pruhu.

Prečítajte si tiež: Koľko strávili slovenskí vodiči čakaním v kolónach

08:49 Do Bratislavy na autobusovú stanicu prichádza autobus zo Stupavy zhruba po hodine cesty. Je to viac ako zvyčajne, ale viditeľné zápchy po ceste neboli.

Mierne zdržanie bolo len tradične v minizápche pred železničnou stanicou Lamač.

Vodič autobusu, ktorý nechce prezradiť ani len meno, si nemyslí, že pridanie spojov bude riešiť dopravnu situáciu.

Vzápätí dodá, že na celkové hodnotenie je ešte čas, lebo dnes je len prvý školský deň.

08:48 Semafor na Trnavskom mýte stále nefunguje, premávku riadi stále polícia.

08:47 Čakaním otrávení ľudia na zastávke Komárovská rátali autá v ktorom sedel len jeden vodič a patrične okomentovali sebeckosť a “nenažratosť” jedno-osobných posádok.

08:45 Na zastávke v Šamoríne čaká na autobus do Bratislavy asi 15 ľudí. Aj tento medzimestský spoj par minút mešká. Nakoniec vyrazil o 8:25.

Základný lístok stojí 1,35 eur. Študent vysokej školy Viktor Krigler využíva práve tento spoj najčastejšie aby sa vyhol raňajším zápacham.

"Tento spoj ide do Bratislavy asi hodinu, kým skorším to trvá o pol hodinu dlhšie," povedal Krigler.

Cesta zo šamorínskej do bratislavskej autobusovej stanice by mala podľa grafikonu trvať asi 40 minút. Obsadený je asi do polovice kapacity.

08:39 Kým cesta z Pezinka do Rače trvala necelých 15 minút, od Peknej cesty po Výskumný ústav zváračský to bolo 25. Za Železničnou stanicou Vinohrady sa však doprava pomaly uvoľňuje, priepustná je aj Bajkalská pri futbalovom štadióne, vraví reportér Peter Kapitán.

"Išiel som takto aj minulý týždeň vo štvrtok, situácia bola rovnaká, v Bratislave sa to vždy zahusťuje," hovorí Svätozár Danko, ktorý cestuje z Brezovej pod Bradlom. Sťažuje sa na ľudí, ktorí idú v autách sami.

"U nás kedysi bývalo zvykom, že sa dohodli štyria alebo piati, jeden týždeň zobral auto jeden, potom zasa druhý," hovorí.

Cesta z Pezinka do Bratislavy napokon trvala 55 minút, premávka na Bajkalskej aj Prievozskej smerom na Nivy už bola pomalá, ale plynulá.

08:35 Reportér Marek Poracký dorazil o 8.30 zo Senca do Bratislavy, cestoval vlakom. Cesta trvala 24 minút.

08:30 Stellacentrum hlási viaceré zdržania, a to:

 • na D1, v smere od Senca do Bratislavy rátajte so zdržaním do 30 minút,
 • v Bratislave na ceste z Podunajských Biskupíc, v smere do centra sa zdržíte 45 - 60 minút,
 • z Mosta do Bratislavy, cez Vrakunu sa zdržíte do 60 minút,
 • v Bratislave na Slovnaftskej, v smere do centra sa zdržíte 45 minút,
 • v Bratislave z Krasňan až po Biely Kríž, zdržanie 30 minút.

08:25 Železnice zatiaľ nehlásia žiadne veľké problémy či zdržania. V rýchliku zo Žiliny do Bratislavy nie je cítiť začiatok školského roka.

08:22 Semafor v Ivanke pri Dunaji už funguje. Vytvorila sa pred ním asi dvojkilometrová kolóna áut v smere do Bratislavy. Na diaľnici D1 je premávka plynulá, a to aj na kritickom úseku okolo výstavby novej križovatky Triblavina, informuje z terénu reportér SME Michael Kasarda.

08:20 Na Račianskom mýte nefungujú semafory, premávku riadia policajti.

08:18 Z Ivanky sme vyrazili 5:50, cesta ku križovatke pri Metre už vtedy trvala 25 minút, vraví čitateľ Martin Dvorecký. Vlaky boli podľa od rána plné.

08:16 Pražská ulica v Bratislave je smerom od Patrónky plná.

08:12 Cestujúci zo Senca Tomáš Boldiš, ktorý pravidelne jazdieva do Bratislavy, si odstaví auto na stanici a ďalej pokračuje vlakom. Vraví, že je to jednoduchšie, vo vlaku si môže pospať alebo niečo prečítať.

08:11 Vlak zo Senca na hlavnú stanicu v Bratislave je plný. Niektorí ľudia stoja v uličkách a v chodbe.

08:10 Na výjazde zo Senca v smere do Bratislavy po starej seneckej ceste cestári kosia porast na krajnici, zvýšte preto pozornosť.

08:03 Reportér SME Peter Kálmán sa po sedemnástich minútach dostal zo seneckej stanice do Bratislavy, avšak len po Vajnorské jazero, kde už začínajú zápchy.

V zúžení Triblavina sa podľa neho išlo obmedzenou rýchlosťou 80 km za hodinu, no bez zastavenia.

08:01 Cesta z Pezinka do bratislavskej Rače netrvala ani pätnásť minút. Kolóna sa však začína tvoriť na semafore pri Peknej ceste, križovatku autubu prejde až na štvrtú zelenú. V autobuse je však len deväť cestujúcich, tí už sú na zdržania zvyknutí, preto vyrážajú z domu o niečo skôr.

07:54 Krátko po pol ôsmej vyrážal zo stupavskej autobusovej stanici autobus, do ktorého nastúpili najmä stredoškoláci.

Jedným nich je aj Ján Petuch zo Stupavy. Oceňuje, že do Bratislavy chodí viac autobusov. Nádeja sa, že to skráti dĺžku cesty do hlavného mesta, ktorá trvá zvyčajne 40 minút.

Petuch takisto verí, že viac pridaných autobusov ich "vyprázdni" najmä okolo tretej popoludní, keď sa vracia zo školy. Autobus, v ktorom sedíme je naplnený do trištvrte miest.

Je to však vďaka tomu, že pred nami ide ďalší do Bratislavy a tak si s ním delíme čakajúcich pasažierov na štyroch stupavskych zastávkach. Keď odchádzame z predposlednej míňa nás v poradí tretí autobus, informuje reportér SME Ján Krempaský.

Prečítajte si tiež: Aké dopravné obmedzenia čakajú vodičov na diaľnici D1 v smere do Trnavy

07:52 Vlaková stanica v Senci sa pomaly zapĺňa. Niektorí z cestujúcich nastupujú na vlak, ktorý smeruje do Petržalky. Odchod má o 7.54.

07:49 "Ráno sme aj s manželkou vyrazili o 6:45 z Mostu pri Bratislave do Bratislavy a asi na tretej križovatke v Biskupiciach sme zastali v kolóne. Po zhruba pol hodine, keď sa nič nezmenilo, sme sa otočili a šli domov. Dnes robím z domu," vraví čitateľ Peter Plochan.

07:44 Najviac podnetov dostáva SME zatiaľ najmä od čitateľov z Podunajských Biskupíc, ktorí stoja v zápchach viac ako 30 minút.

07:42 “Záchytné” parkoviská pred seneckou vlakovou stanicou sú úplne plné. Linkové autobusy neustále zvážajú nových cestujúcich.

07:40 Reportéri SME čoskoro vyrazia z autobusovej stanice zo Senca do Bratislavy.

07:39 Vodiči sa zdržia podľa Zelenej vlny v Bratislave na Ulici Svornosti smerom do centra zhruba 70 minút.

07:35 Reportéri SME sa vybrali v pondelok ráno, v prvý školský deň, otestovať dopravu z viacerých smerov, aj z Pezinka. Tam je situácia na cestách pokojná, autobusy smerujúce do Bratislavy sú poloprázdne. Mnoho ľudí ide do hlavného mesta vlakom.

"Čakám na synovca, ten ma autom vezme do Bratislavy," hovorí Mária Ivaničová, ktorá čaká na zastávke autobusu.

07:25 Desiatky ľudí čakajú na svoj spoj v Podunajských Biskupiciach. Všetci sa sťažujú na dopravu, niektorí volajú rodine a varujú ich pred zapchami. Iní volajú nadriadeným a ospravedlňujú sa za meškanie do práce.

07:22 "Kolóna nás zastavila za Lidlom v Podunajských Biskupiciach, po 20 minútach sme sa posunuli asi o dvadsať metrov, aj to len kvôli tým, čo to vzdali a otočili sa," píše rodina Valachovičová.

07:19 Podľa Zelenej vlny nefungujú v hlavnom meste na Trnavskom mýte semafory a premávku nikto neriadi.

07:15 Pred Ivankou pri Dunaji sa tvorí súvisý rad áut, ktorý stále rastie.

07:10 Cesta od Senca do Bratislavy sa zhusťuje. Problém začína tesne pred rozostavanou križovatkou Triblavina.

07:07 Na frekventovanej križovatke pri Metre v Ivanke pri Dunaji nefungujú semafory, dopravu riadia policajti. Tvorí sa zápcha.

07:03 Na viacerých smeroch do Bratislavy a v Bratislave vznikajú kolóny.

BRATISLAVA. Obmedzenia na diaľnici D1 od Senca do Bratislavy kvôli rozostavanej križovatke Triblavina, ako aj rozkopávky na autostráde D2 v smere na Česko, či viaceré rekonštruované cesty v hlavnom meste.

Aj s takouto situáciou sa budú musieť vysporiadať vodiči, ktorí prídu do Bratislavy po prázdninách. To im pri ceste do práce, či rozvoze detí do škôl môže spôsobiť meškanie.

Navyše, cestujúci sa budú musieť prispôsobiť novému cestovnému poriadku. Od 19. augusta ho totiž zmenil Bratislavský kraj spolu s Bratislavskou integrovanou dopravou.

Viaceré prímestské autobusy, ktoré jazdili z okolitých dedín do hlavného mesta priamo, zrušil a napojil ich na vlak. Ľudia tak po novom musia vo viacerých mestách z autobusu vystúpiť a presadnúť na vlak.

Ešte v júni však Železničná spoločnosť pridala viaceré vlaky, ktoré smerujú napríklad zo Senca do Bratislavy. Okrem hlavnej stanice cestujúci môžu využiť aj spoj, ktorý ide do Petržalky a ide cez Predmestie a Nové mesto.

Reportéri SME vyrazia viacerými spôsobmi dopravy zo Senca, Dunajskej Stredy či Stupavy, aby vyskúšali, ako vyzerá doprava v okolí hlavného mesta po začatí školského roku.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?
 2. Spready a poplatky pri obchodovaní
 3. Od mája sa mení definícia kilogramu
 4. Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur
 5. Elegancia, športový duch alebo výkon? Hyundai i30 Fastback
 6. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto
 7. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou
 8. Top desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 9. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 10. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 1. Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si šiestykrát odnáša Martinus
 2. Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur
 3. Športový deň Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 4. Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?
 5. Pivovar Šariš rozdá regiónu 16-tisíc eur
 6. Recenze autokamery Mio MiVue J60 WIFI - youtuber Bazim hodnotí!
 7. Od mája sa mení definícia kilogramu
 8. Spready a poplatky pri obchodovaní
 9. Elegancia, športový duch alebo výkon? Hyundai i30 Fastback
 10. Gemerský expres priblíži nádherný kraj
 1. Top desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 24 480
 2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 8 434
 3. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 8 117
 4. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto 5 483
 5. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 5 353
 6. Od mája sa mení definícia kilogramu 5 205
 7. Až vďaka chorobe objavila svoj talent 4 487
 8. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 147
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 2 456
 10. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 2 251

Téma: Križovatky


Článok je zaradený aj do ďalších tém Diaľnice, Doprava, Vlaky

Hlavné správy zo Sme.sk

Penta ohrdla ponuku štátu, že kúpi jej nemocnicu

Vyberá si len hrozienka z koláča, vraví o finančnej skupine premiér Pellegrini.

Vizualizácia priestorov novej nemocnice Penty na bratislavských Boroch.
Dobré ráno

Dobré ráno: Vedúci z Chachalandu chcel od dievčaťa intímne fotky

Ako pokračuje kauza zneužívania.

Podcast Dobré Ráno
Prezident Československej socialistickej republiky Gustáv Husák.
RECENZIA

Marvel s Avengers: Endgame ukázal, prečo je nedostihnuteľný

Budete prekvapení, dojatí aj ohúrení.

Avengers: Endgame je vynikajúcim zavŕšením vyše jedenásť ročnej filmovej ságy.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Kmotrík už vyberá nájomcu pre svoj štadión. Predkupné právo stále ostáva štátu

Národný futbalový štadión sa môže predražiť o milióny eur.

Národný futbalový štadión v Bratislave vlastní Ivan Kmotrík.

Ľudia vlani darovali z daní rekordnú sumu

Dve percentá možno darovať ešte do konca apríla.

Ilustračná fotografia.

Chlórom znehodnotená ropa z Ruska na Slovensko nedorazila

Transpetrol a Slovnaft reagovali na na výskyt ruskej ropy s vysokým obsahom chlóru v Bielorusku.

Areál prečerpávacej stanice Transpetrolu PS4 Šahy-Tupá, ktorý je súčasťou ropovodu Adria/Barátság I.

Ford investuje do startupu Rivian, vyrobia spolu elektromobily

Americká automobilka Ford investuje pol miliardy dolárov.

Logo automobilky Ford.