SME

Sloboda tlače sa po vražde Kuciaka zhoršila, Slovensko sa prepadlo o desať priečok

Na Slovensku stále hrozí novinárom podľa Trestného zákona až osemročné väzenie za poškodzovanie mena a ohováranie.

Ján Kuciak.Ján Kuciak. (Zdroj: TASR)

BERLÍN. Sloboda tlače sa vlani zhoršila na celom svete, nenávistná klíma voči novinárom je predovšetkým v Európe a Spojených štátoch. Vyplýva to z každoročnej správy medzinárodnej mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc.

Medzi 180 sledovanými štátmi sveta si pozíciu krajiny s najslobodnejšími podmienkami pre prácu novinárov udržalo Nórsko. Štyridsaťdva percent krajín si však v aktuálnom rebríčku v porovnaní s predchádzajúcim rokom pohoršilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko sa v rebríčku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prepadlo o desať priečok na 27. miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Pohoršilo si aj Česko – oproti vlaňajšku sa prepadlo o jedenásť miest na 34. pozíciu.

Najväčšiu slobodu poskytuje médiám Nórsko, nasledované Švédskom, Holandskom a Fínskom. Na opačnom konci rebríčka sú Severná Kórea, Eritrea a Turkménsko.

Slovenských novinárov nemá kto chrániť

V hodnotení Slovenska pripomínajú predovšetkým februárovú vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky a následnú politickú krízu v krajine, ktorá viedla k demisii premiéra Roberta Fica.

Prečítajte si tiež: Kuciakovu vraždu si niekto objednal, zistila polícia. Viaceré informácie jej šéfa sa nepotvrdili Čítajte 

Kuciak pracoval pre portál Aktuality.sk na článku o údajnom napojení talianskej mafie na predstaviteľov strany Smer-SD ako aj o údajnom zneužívaní európskych fondov.

Expremiér a ďalší slovenskí politici podľa Reportérov bez hraníc často nevyberavo slovne útočili na médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku podľa Reportérov bez hraníc neexistuje solídna inštitúcia, ktorá by novinárov chránila a žurnalisti sú tak terčom zastrašovania, je na nich vyvíjaný tlak. Po vražde Kuciaka sa preto znovu objavila otázka týkajúca sa ich bezpečnosti.

"Kuciakova vražda opäť priniesla na svetlo otázky o nevysvetlenom zmiznutí dvoch novinárov v roku 2008 a 2015 a vyvolala debatu o bezpečnosti novinárov,“ píše sa v komentári.

Reportéri bez hraníc si ďalej všímajú aj to, že v posledných rokoch prešli slovenské médiá, ktoré v minulosti vlastnili medzinárodné mediálne spoločnosti, do rúk miestnych oligarchov, ktorých hlavný obchodný záujem leží mimo žurnalistiky.

Na záver komentár upozorňuje, že na Slovensku stále hrozí novinárom podľa Trestného zákona až osemročné väzenie za poškodzovanie mena a ohováranie.

SkryťVypnúť reklamu

Laššáková je ochotná podať pomocnú ruku

„Ako bývalá novinárka a súčasná ministerka kultúry sa vždy budem zasadzovať o to, aby novinári mali slobodu slova aj tlače. Každá takáto tragická udalosť sa určite podpíše pod prepad Slovenskej republiky. Je to o desať miest a napriek tomu sme stále v rámci krajín V4 najlepší,“ povedala novinárom na margo rebríčka počas dnešného rokovania vlády ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).

Podľa nej by novinári mohli posilniť Slovenský syndikát novinárov či si založiť inú inštitúciu na ochranu novinárov.

Ak ju k tejto téme novinári oslovia, je ochotná im podať pomocnú ruku.

Situácia v RTVS

Reportéri bez hraníc sa v svojom komentári k Slovensku dotkli aj situácie v RTVS.

„Verejnoprávna televízia a rozhlas RTVS, ktorý sa v posledných rokoch stal symbolom novinárskej integrity, je taktiež v ohrození. Generálny riaditeľ zrušil jediný investigatívny televízny program (Reportéri, pozn. redakcie) po tom, čo priniesol kritiku jednej zo strán vládnej koalície, na ktorú je napojený,“ píšu Reportéri bez hraníc.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Rezník reaguje na list redaktorov RTVS: Na verejnoprávnosť mnohí nemáte Čítajte 

Laššáková povedala, že s generálnym riaditeľom RTVS Jaroslavom Rezníkom „komunikuje pravidelne“.

Na otázku, čo si myslí o situácii vo verejnoprávnom RTVS a či považuje za normálne, že ľudia z RTVS odchádzajú, musia odchádzať a ďalší sú hľadaní na inzeráty Laššáková povedala, že novinári z RTVS v otvorenom liste kritizujúcom situáciu v spravodajstve a publicistike „sami povedali, že oni vlastne pracujú slobodne, iba v nepriateľskej atmosfére a tú atmosféru si možno tak čiastočne vytvárajú sami“.

Na otázku, odkiaľ ministerka vie, že si nepriateľskú atmosféru čiastočne vytvárajú aj sami, Ľubica Laššáková dodala, že „oni to sami povedali, že pracujú síce slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére. Asi to takto pociťujú“.

Zeman vytiahol na novinárov zbraň

"Neviete si predstaviť šéfa demokratického štátu, ako máva zbraňou pred novinármi? Presne to urobil prezident Českej republiky Miloš Zeman, keď uprostred tlačovej konferencie v októbri 2017 vytiahol maketu kalašnikova s ​​nápisom 'na novinárov'," píšu Reportéri bez hraníc v hodnotení Česka s odkazom na udalosť, ktorá sa stala počas Zemanovej návštevy Plzeňského kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Správa tiež pripomína nelichotivé výroky hlavy štátu na adresu žurnalistov. Ako ďalší zdroj obáv v prípade Česka označuje dokument pokusy obnoviť trestný čin hanobenia prezidenta republiky.

Reportéri bez hraníc tiež upozornili, že v Česku koncentrácia vlastníctva médií "dosiahla kritickú hranicu".

"Noví oligarchovia od roku 2008 využili svoje bohatstvo k nákupu novín, aby upevnili svoju moc v krajine. Jeden z nich, premiér Andrej Babiš, stojí na čele dvoch najvplyvnejších denníkov v krajine," uvádza správa.

Africká Gambia si polepšila

Okrem Česka, Slovenska a Srbska si v Európe tiež výrazne pohoršila Malta, ktorá zo všetkých krajín zaznamenala najstrmší prepad, o 18 priečok na 65. pozíciu. Reportéri bez hraníc zdôraznili, že vlaňajšia vražda maltskej novinárky a blogerka Daphne Caruanovej Galiziovej vrhá temné svetlo na stav slobody tlače na starom kontinente.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak najväčší pozitívny posun - o 21 priečok na 122. miesto - zaznamenala africká Gambia, kde po konci diktatúry v roku 2016 médiá zažívajú výrazný rozmach. Sú tam zakladané súkromné ​​rozhlasové stanice a tlačené médiá sa už vraj neboja kritizovať politikov.

Štvanie proti médiám ako štátny program podľa správy už nie je výsadou len režimov, ako sú Turecko alebo Egypt. Tiež stále viac demokraticky zvolených šéfov štátov a vlád - napríklad v Maďarsku a Poľsku - zaobchádzajú s kritickými médiami ako s nepriateľmi, upozorňujú Reportéri bez hraníc.

Trump zhoršil novinársku klímu

Aj v tak rozdielnych štátoch, ako sú USA, India a Filipíny, urážajú vysoko postavení politici kritických novinárov.

Spojené štáty si tak po prvom roku vládnutia prezidenta Donalda Trumpa pohoršili o dve miesta na 45. priečku.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý rok mandátu prezidenta Trumpa definitívne potvrdil úpadok práv novinárov v USA, konštatuje správa. Pripomína Trumpove verbálne útoky na novinárov, snahy obmedziť niektorým médiám prístup do Bieleho domu a to, že kritické správy voči nemu označuje hlava Spojených štátov systematicky za "falošné" (fake news).

Prečítajte si tiež: Vraždy novinárov väčšinou nevyšetria. Umierajú nielen vo vojne Čítajte 

Rusko v rebríčku zostalo na 148. mieste. V krajine sa podľa Reportérov bez hraníc od návratu prezidenta Vladimira Putina do Kremľa v roku 2012 konštantne zvyšuje tlak na novinárov.

"Kto slovne napáda nepohodlné novinárky a novinárov a paušálne spochybňuje vierohodnosť médií, ten vedome ničí základy demokratickej spoločnosti," povedala hovorkyňa Reportérov bez hraníc Katja Glogerová. Podnecovanie nenávisti a pohŕdania je podľa nej vzhľadom na vzostup populistických síl hra s ohňom.

SkryťVypnúť reklamu

Reportéri bez hraníc sa snažia vyjadriť stupeň slobody, ktorej sa tešia novinári, blogeri a médiá v 180 štátoch sveta. Základom takéhoto zisťovania je dotazník, ktorý predkladajú novinárom, vedcom, právnikom a ochrancom ľudských práv vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 529
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 691
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 299
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 692
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 429
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 357
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 468
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 346
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 060
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 336
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 812
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Dominantné postavenie na trhu z pohľadu stávok, výhier a výťažku majú internetové kasína


SITA
Ilustračné foto.

Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.


TASR
Ilustračné foto

Cez víkend sa čas posúva o jednu hodinu dopredu.


SITA
Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 357
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 468
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 346
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 060
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 336
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 812
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu