SME

Rok 2002: V nebankovkách prišli o úspory desaťtisíce ľudí

Troch strojcov najväčšej pyramídovej hry v dejinách krajiny odsúdili, dvaja medzičasom zomreli. Ľudia prišli o miliardy korún.

Konkurz nebankovky BMG Invest sa skončil. Ľudia dostanú len zlomok zo svojich vlakov. (Zdroj: ARCHÍV - TASR)

Na reklamu, ktorá sa začala objavovať koncom deväťdesiatych rokov v televízii či v novinách, sa dá ťažko zabudnúť.

V pamäti si uchovávajú tisíce ľudí obraz, ako sa minca rozkrúti a z jednej sa stanú na obrazovke tisíce.

„Plníme vaše očakávania“ a „Zisk z rozumu“ hlásil slogan nebankovej spoločnosti BMG Invest, ktorá sľubovala ľuďom extrémne vysoké výnosy z investovania. Nízky minimálny vklad, vysoké výnosy. V niektorých prípadoch dokonca dosahovali až 48 percent. A ľudia s vidinou vysokého zisku húfne investovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravda však bola úplne iná - nielenže neboli začiatkom milénia naplnené sľuby, ukázalo sa, že už vôbec sa nedá hovoriť o nejakom zisku z rozumu.

Štvrtého februára 2002 sa ľudia márne snažili kontaktovať s nebankovkou, svoje pobočky neotvorila už nikdy. Poškodených ostalo približne 170-tisíc obyvateľov. Nasledovala panika, chaos a protesty.

Najväčšia pyramídová hra, ktorá sa kedy odohrala na Slovensku, zmenila tisíce životov. Spojená bude aj s menom Vladimíra Fruniho, ktorý mal v tom čase v krajine slušné podnikateľské aktivity a dobré meno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom 90. rokov si dokonca vyslúžil označenie najlepšieho súkromného podnikateľa na Slovensku od Top Management Clubu. V roku 1997 kúpil firmu Horizont Slovakia, ktorá bola s BMG Investom prepojená. Fruni sa spolu so svojimi kumpánmi zapísal do histórie tunelovaním nebankoviek.

Ľudia vkladali, aj keď boli varovaní

Už v roku 1998 sa dostal Horizont Slovakia do straty 246 miliónov korún, v roku 2000 sa strata zvýšila na šesť miliárd korún a stále sa prehlbovala. Záväzky, ktoré firma nahromadila, narástli až na desať miliárd.

Vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová varovala, že činnosť nebankoviek „nepodlieha žiadnej regulácii, dozoru ani obmedzeniam a ukladanie úspor je preto mimoriadne riskantné“. V skutočnosti ľudia investovali ďalej a keďže nežiadali od firiem predčasné vyplatenie vkladov, firma od nich mámila ďalšie peniaze.

Už v nasledujúcom roku 2001 začala sledovať aktivity nebankoviek aj tajná služba, upozorňovala, že sa blíži bankrot. A potom to už malo rýchly spád.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9DX4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu