SME
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Šramko: V schválenom rozpočte vidíme riziká za viac ako miliardu

Vláda si s obľubou v rozpočte vytvára rezervy v hodnote stoviek miliónov eur. Ich použitie často nie je viazané na konkrétny účel a je mimo kontroly parlamentu.

Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Ministerstvo dopravy tlačí na uvoľnenie dlhovej brzdy. V praxi by to znamenalo, že by sa peniaze napríklad na výstavbu diaľnic či rekonštrukciu koľají nerátali do verejného dlhu.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však s takýmto krokom nesúhlasí. Takýto krok podľa nej nie je potrebný. Do roku 2025 totiž podľa predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť IVANA ŠRAMKA vieme nájsť desať miliárd eur.

„V minulosti sa dokázalo minúť na stavbu ciest 500 až 700 miliónov ročne. Neviem, ako sú pripravené ďalšie investície, ale rozhodujúce sú priority vlády," hovorí v rozhovore pre SME.

V spoločnosti sa stále rozprávame o tom, že je dôležité znižovať deficit k nule. Mnohí odborníci však poukazujú na to, že znižovanie deficitu by mohlo byť pomalšie, ale len ak by sme robili štrukturálne reformy. Ako to vnímate?

„Aj takýto pohľad na tempo konsolidácie je možný, ale štrukturálne reformy pôsobia na ekonomiku v dlhodobom horizonte. Štrukturálne zmeny sú kľúčom k tomu, aby naše verejné financie boli dlhodobo udržateľné a aby bol vývoj dlhu a deficitu pozitívny. V prípade Slovenska by mal dlh dosahovať maximálne 40 percent HDP. To je nielen podľa nás ako Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ale aj OECD či Menového fondu pre Slovensko prijateľná hranica, aby v prípade krízy vláda mala dostatočne veľký finančný vankúš, z ktorého by dokázala pomôcť a stimulovať ekonomiku.“

Darí sa nám robiť štrukturálne opatrenia?

Prečítajte si tiež: Poslanci schválili štátny rozpočet na rok 2018, deficit má klesať Čítajte 

„Poslednou významnou štrukturálnou reformou s pozitívnym vplyvom na dlhodobú udržateľnosť bola zmena dôchodkového systému v roku 2012. Odvtedy reformy s takýmto vplyvom v dôležitých oblastiach neboli.“

Vláda v súčasnosti prichádza s názorom, že treba určiť strop odchodu do dôchodku. Je to v rozpore s dôchodkovou reformou, ktorú chválite. Ako vnímate túto jej iniciatívu?

„Dôchodková reforma je mimoriadne pozitívna pre verejné financie a ich dlhodobú udržateľnosť. Každá zmena, ktorá to zhorší alebo zmení, je negatívna. Ide skôr o politickú tému, keďže momentálne nevieme, na akom veku by sa odchod do penzie mal zastropovať. Dosah sa preto nedá vyčísliť.“

Minister práce Ján Richter nedávno hovoril o 65 rokoch.

„To by išlo proti trendom, ktoré sú vo väčšine európskych krajín, kde sa vek odchodu do dôchodku zvyšuje.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Hlavné správy zo Sme.sk

Bytovka na Drotárskej ceste v Bratislave, v ktorej si kúpil byt aj Michal Fico, syn Roberta Fica.

Šéf Smeru býva v prenájme u Muňka.


a 1 ďalší 7 h

Neprehliadnite tiež

Vizualizácia projektu Green Atrium.

Realitný projekt Green Atrium v bratislavskom Ružinove napreduje.


9 h
Prezidentka Zuzana Čaputová na EXPO v Dubaji.

Vo štvrtok bol národný deň Slovenska na EXPO Dubaj.


TASR 12 h
Ilustračné foto.

Rast zaznamenal takmer 6 percent.


TASR 12 h
Ilustračné foto

Štátne rezervy zrýchlene nakupovali testy ešte pred plošným testovaním.


SITA 14 h