SME 25 ROKOV

Rok 2009: Hliadky penzistov a Počiatek na jachte. Ako Slovensko prijalo euro

So stanovením kurzu slovenskej koruny voči euru je spájaná aj kauza vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka zo Smeru.

Premiér Robert Fico pózuje s eurovými bankovkami po prechode na novú menu.
Prečítajte si tiež: SME vás prevedie cez štvrťstoročie

BRATISLAVA. Ľudia sa konca slovenskej koruny obávali, nevedeli, čo im nová mena prinesie. Báli sa, že ich budú obchodníci klamať, obávali sa aj prudkého zdražovania. Slovensko prijalo euro pred deviatimi rokmi, teda v roku 2009, ako 16. krajina v Európe. Dodnes si pritom niektorí Slováci prepočítavajú pri nákupe cenu tovaru.

Z prieskumu eurobarometer, ktorý zverejnila Európska komisia za minulý rok, vyplýva, že ceny ešte stále prepočítavajú štyria z desiatich ľudí.

Dôchodcovia hliadkovali v obchodoch

Ak stojí vec desať eur, koľko je to slovenských korún, 300? Pripraviť ľudí na novú menu mali napríklad aj takzvané duálne cenovky, teda dvojité zobrazenie cien.

Vo všetkých obchodoch mohli ľudia nájsť pod každým tovarom cenovky, na ktorých boli ceny v slovenských korunách aj v eurách.

Duálne cenovky mali obchodníci povinnosť mať umiestnené pod tovarom približne od leta 2008 až do konca roku 2009. Niektorí ich ale zobrazovali dlhšie.

Po zavedení eura bolo možné ešte 16 dní platiť v obchodoch aj v oboch menách. Výdavok spotrebitelia už dostávali v eurách.

Prečítajte si tiež: Rok 2009: Záblesk modrej Gašparovič prevalcoval. Z Radičovej sa tak stala premiérka

Kontrolovať, či počas povinného približne jeden a pol ročného obdobia nechýbajú na regáloch dvojité cenovky, mali štátu pomôcť takzvané dôchodcovské hliadky.

Penzisti chodili po predajniach a pozerali, či tam nechýbajú ceny v eurách aj v slovenských korunách.

Ceny v oboch menách sa v tom čase objavovali aj na všetkých faktúrach, výplatných páskach, bankových účtoch či v katalógoch.

Úplný ošiaľ medzi ľuďmi spôsobili tiež takzvané štartovacie eurobalíčky. Išlo o plastové vrecká, ktoré obsahoval rôzne eurové mince v hodnote 500 slovenských korún, respektíve 16,6 eura.

Cesta do Monaka bola súkromná, bol som tam s kamarátmi už štvrtý rok po sebe na pretekoch F1. Všetky náklady som si hradil sám.

Ján Počiatek, vtedajší minister financií o ceste do Monaka, kde sa stretol so spolumajiteľom finančnej skupiny J&T Ivanom Jakabovičom

Dostupné boli ešte pred oficiálnym vstupom do eurozóny na pobočkách Slovenskej pošty a v bankách a ľudia na ne čakali hodiny v dlhých radoch.

„Výrazný podiel našich pôšt už eurobalíčky vypredal, ľudia ich kupovali po desiatkach,“ povedal v tom čase hovorca Slovenskej pošty.

Na začiatok si pošta vtedy objednala 400-tisíc kusov balíčkov, na niektorých pobočkách sa vypredali za polhodinu.

Aby bolo novej meny dosť, prišlo na Slovensko na začiatok roka 2009 až 188 miliónov eurových bankoviek a 500 miliónov eurových mincí.

Keby sa vtedy všetky tieto bankovky poukladali vedľa seba, pokryli by plochu deväťkrát väčšiu ako Štrbské pleso. Keby sa poukladali za seba, mal by ich rad dĺžku 25-tisíc kilometrov.

Pokiaľ ide o mince, keby sa poukladali na seba, šesťkrát by prevýšili najvyšší vrch Slovenska - Gerlachovský štít, ktorý meria 2655 metrov.

Koruny za eurá bolo možné meniť vo všetkých bankách v krajine bezplatne. Mince do konca júna a papierové bankovky do konca roku 2009.

Vymeniť bez poplatku bolo potom možné koruny ešte v Národnej banke Slovenska, mince NBS vymieňala do konca roku 2013, papierové peniaze jej môžu ľudia odniesť ešte aj dnes.

Mnohí ľudia ale slovenské koruny nevymenili a nechali si ich napríklad na pamiatku. V roku 2015 bolo v obehu ešte stále 19 miliónov kusov bankoviek.

Prečítajte si tiež: Rok 2009: Prvý rok úmorného normálu

Počiatek na jachte

O zavedení eura sa začalo hovoriť ešte v roku 2004, teda v období keď sme sa stali členmi Európskej únie.

O rok neskôr Slovensko vstúpilo do takzvaného kurzového mechanizmu ERM II. Je to niečo ako čakáreň na euro, v ktorom krajina musí zotrvať minimálne dva roky pred zavedením spoločnej meny.

Počas tohto obdobia v podstate kurz meny krajiny nesmie vybočiť z dohodnutého pásma. Ide vlastne o test stability meny predtým, ako sa presne zafixuje jej kurz k euru.

Slovensku sa kurz koruny voči euru dvakrát upravoval, keďže koruna silnela, napokon v júli 2008 pevne stanovila Rada Európskej únie na 30,1260 koruny za euro.

So stanovením kurzu slovenskej koruny je veľmi pevne spájaná aj kauza vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka zo Smeru.

Prečítajte si tiež: Rok 2009: Za výbuch v bani nie je nik potrestaný, súdy dodnes nerozhodli

Tri dni pred ukotvením kurzu sa stretol v Monaku na jachte so spolumajiteľom finančnej skupiny J&T Ivanom Jakabovičom. Opozícia Počiatka obvinila, že sa s finančníkmi stretol preto, aby im vyzradil hodnotu, na akú sa mal zmeniť úradný kurz eura s korunou.

Krátko po stretnutí totiž skupina J&T zarobila milióny korún na zmene konverzného kurzu koruny.

„Cesta do Monaka bola súkromná, bol som tam s kamarátmi už štvrtý rok po sebe na pretekoch F1. Všetky náklady som si hradil sám. Napriek informáciám NBS, že nedošlo k úniku informácií, sa niekto snaží podsúvať tendenčné konštrukcie, z kto­rých vyplývajú aj vaše otázky, preto nevidím dôvod na ne reagovať,“ bránil sa pár dní po prepuknutí kauzy Počiatek.

Účasť ministra na zárobku finančníkov sa nikdy nedokázala. Premiér Robert Fico mu vtedy dal symbolickú žltú kartu. Z funkcie musel odísť Karol Biermann, vtedajší riaditeľ bratislavského letiska, ktorý bol na jachte tiež.

Prečítajte si tiež: Rok 2009: Odchod zo školy, príchod do SME

Fico najprv pochyboval

Podľa Ivana Šramka, ktorý bol v tom čase guvernérom Národnej banky Slovenska, Slovensku sa podarilo zaviesť euro najmä vďaka tomu, že sa na tom politici dokázali dohodnúť.

Dôležitou úlohou NBS bolo v tom čase správne komunikovať zavedenie novej meny s verejnosťou, podnikateľmi a firmami, ako aj s vládou. Keďže v roku 2006 sa vymenila vláda Mikuláša Dzurindu za koalíciu vedenú Robertom Ficom.

„Myslím si, že komunikácia bola veľmi dôležitá. Ficova vláda mala isté otázky vzhľadom na to, že proces spustila predchádzajúca vláda, najmä sa obávala, ako zmeny príjmu ľudia a ako to ovplyvní ich majetok,“ dodáva Šramko.

Téma: 25 rokov denníka SME


Článok je zaradený aj do ďalších tém Banky

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ja si tú hodnosť zaslúžim. Fenomén z Danka urobili výložky

Brbty mimo kamery nerobí, tvrdia jeho známi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico prosíka Lajčáka... a potom ho zrazu zostrelí

Fico sa pridal ku konšpirátorom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Danko škodí – lebo môže

Pri oslabenom Smere sa rozlieva ako jed.

DOMOV

Lajčák je podľa odborníkov nahnevaný a netaktizuje

Minister Lajčák hrozí odchodom z vlády.

Neprehliadnite tiež

Vo vláde sa hádajú o migrantoch, zjednodušili ich dovoz (video)

Automobilky nemajú dostatok pracovnej sily.

Ceny ropy sa prepadli o viac ako sedem percent

Dôvodom pádu cien je širší výpredaj na trhoch, keď výrazne oslabujú aj burzy.

Európske burzy výrazne klesli aj pre obavy z vývoja v Taliansku

Nemecký Dax padol na najnižšiu úroveň od decembra 2016.

Mayovej dohodu o brexite podporuje britská centrálna banka

Banka varuje, že pri tvrdom brexite by mala ruky zviazané.