SME
Streda, 19. február, 2020 | Meniny má Vlasta
INZERCIA

Slováci podceňujú precízne detaily šikmých striech

Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú nesprávne detaily.

Ešte aj dnes si mnoho Slovákov myslí, že zatepliť šikmú strechu nie je žiadna veda. Robia to potom svojpomocne alebo si zavolajú lacného majstra a nakúpia lacný materiál. Šikmá strecha je však súvrstvie, ktoré musí fungovať ako hodinky, stačí jedna chyba a už po pár mesiacoch pocítime následky. Odborníci z Cechu strechárov, ktorých volajú na ich opravu, tvrdia, že takmer polovica našich striech má vážne poruchy.

Dnešné šikmé strechy sa od striech spred tridsiatich rokov významne líšia. Prispela k tomu snaha využívať podkrovné priestory aj na bývanie a nielen na skladovanie nepotrebných vecí. Zmenili sa teda nároky na ich konštrukciu. Výrobcovia vyvinuli preto mnoho nových konštrukčných riešení a materiálov. Je potrebné, ale zároveň aj dosť náročné, aby stavbári udržiavali krok s vývojom, poznali nové riešenia a mali aj potrebné zručnosti.

Strecha nie je len krytina

Dobrá strecha musí mať, samozrejme, v prvom rade kvalitnú a dobre namontovanú krytinu. Bez kvalitnej tepelnej izolácie s poctivou parozábranou a poistnou hydroizoláciou však správne fungujúcu strechu nedosiahneme. Za posledné roky sa zvýšili nielen legislatívne požiadavky na hrúbku tepelnej izolácie strechy, ale aj pohľad Slovákov na uspokojivý tepelný komfort. Dnes sa už len málo domácností správa podľa pravidla „Keď ti je doma zima, obleč si sveter.“ Donedávna sa strechy bežne izolovali len medzi krokvami, dnes to však už nestačí. „Keďže výška krokiev býva v rodinných domoch štandardne okolo 14 až 18 cm a takáto hrúbka izolácie už dnes nezodpovedá normám, sú potrebné minimálne 2 vrstvy tepelnej izolácie,“ upozorňuje Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation. Podľa nových noriem platných od 1.1.2016 si strecha vyžaduje hrúbku izolácie aspoň 30 cm, v závislosti od lambdy ƛ. Je teda potrebné uvažovať nad rozložením celkovej hrúbky izolácie ako z vnútornej tak aj z vonkajšej strany. Ak nechcete stratiť príliš veľa centimetrov zo svetlej výšky podkrovia, pouvažujte nad tepelnou izoláciou s lepším, teda nižším parametrom lambda ƛ, ktorá zabezpečí lepšiu izoláciu pri menšej hrúbke.

Vlhkosť strechu ničí

Pre správne zhotovenú strechu sú potrebné dobre utesnené fólie, ktoré bývajú často podceňované. Laická, ale často aj odborná, verejnosť ich vníma ako nutné zlo, šetria na nich. Parozábranová fólia má byť upevnená zo strany interiéru a zachytáva pary, ktoré z neho unikajú, aby neprenikli do tepelnej izolácie v konštrukcii strechy a neznehodnotili ju. Poistná hydroizolačná fólia, nazývaná aj difúzna, čiže paropriepustná, membrána, má byť umiestnená navrchu, pod strešnou krytinou a jej úlohou je chrániť konštrukciu strechy pred zatečením zrážkovej vody. „Práve v spomínaných konštrukciách sa robia vážne chyby, ktoré na poruchách šikmých striech majú podiel minimálne 50%,“ zdôrazňuje Tibor Dávid, krajský cechmajster Cechu strechárov pre bratislavský a trnavský kraj.

Nevyhnutná vzduchotesnosť

Preverila to aj tohtoročná zima, po viacerých rokoch priniesla väčšie mrazy a na mnohých nových strechách postavených v predošlých rokoch miernych zím sa prejavila vážna kondenzácia vodných pár. „V mesiacoch február a marec som bol privolaný na obhliadku približne 30-tich striech bytových a rodinných domov od Bratislavy až po Liptov, väčšinou nie starších ako 5 rokov. Minimálne pri polovici z nich sme v odbornom stanovisku Cechu strechárov museli konštatovať, že strechy treba rozobrať a rekonštruovať,“ dodáva Tibor Dávid. Majiteľom. Súvislá parozábranová vrstva tiež vyžaduje správne doplnky na miestach spojov s murivom, kde je nevyhnutné použiť trvale pružný tmel. Miesta, kde sa parozábrana poruší, je nutné opraviť tesniacou páskou. „Keď je parozábrana narušená na viac ako 5 % plochy, prestáva byť účinnou,“ vystríha Karol Tužinský. Na páskach a tmeloch sa šetriť neoplatí. Tie s vyššou cenou majú vyššiu kvalitu a lepšiu lepivosť, čo môže byť pri kvalite zateplenia rozhodujúce. Nekvalitné parozábrany a doplnky prepustia do strechy vlhkosť a po pár rokoch izolácia postupne stráca svoje vlastnosti.

Hrubý projekt nestačí

Skúsení odborníci už dlhší čas upozorňujú, že stavať alebo rekonštruovať strechy podľa projektu prikladaného k stavebnému povoleniu je riskantné. „Strechy v minulosti boli jednoduchšie, dnes pri výraznej zmene vo využití podkrovných priestorov sa zmenila ich konštrukcia. Projekt k stavebnému povoleniu dostatočne nerieši strešné konštrukcie,“ upozorňuje Tibor Dávid. Podrobnejšiu vykonávaciu projektovú dokumentáciu, teda realizačný projekt, však investori väčšinou platiť nechcú. „Poruchy zateplenej strechy bývajú často dôsledkom absencie odbornej obhliadky pôvodnej strechy, ale hlavne odmietania zaplatiť realizačný projekt rekonštrukcie strešného plášťa. Často sa obnova strechy vykoná bez demontáže pôvodnej porušenej krytiny, pod ktorou je vlhkosť a majster túto vlhkosť prekryje a zakonzervuje novou hermeticky tesnou krytinou. Výsledok takejto rekonštrukcie strechy býva takmer vždy rovnaký - degradácia izolantu, vlhké stropy a plesne,“ popisuje svoje skúsenosti Ivan Pauer, prezident Slovenskej asociácie stavebných dozorov SASDARS.

Sú Slováci nepoučiteľní?

V poslednej dobe sa už dostalo do povedomia mnoho informácií o zlých stavbách a strechách z dôvodov šetrenia a neodbornosti, no zdá sa, že sa len ťažko dokážeme poučiť. Ochota zákazníkov investovať viac do auta, kuchyne či kúpeľne, ako do strechy, ktorá má tieto hodnoty chrániť, je pre strechárov nepochopiteľná. „Každá strecha je taká dobrá, ako má dobre realizované detaily. Nepomôžu kvalitné materiály a dobre navrhnutý strešný plášť, ak sú zle realizované detaily, úžľabia, nárožia, prestupy komínov, potrubí, stožiarov či strešných okien,“ dodáva cechmajster Tibor Dávid. Problematika striech je dnes náročná na vedomosti a zručnosti a majster sto remesiel neexistuje. Majitelia domov by mali pochopiť, že nie všetko, čo povedal sused alebo niekto napísal v diskusii na internete, je hodnoverné. Istejšie je obrátiť sa na Cech strechárov Slovenska a certifikovaných odborníkov.

Tento článok vám prináša Knauf Insulation.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prečo je Nitra rajom študentov?
 2. Študuj matematiku, fyziku a informatiku v Prahe
 3. Jarné prázdniny na lyžiach? Jednoznačne v Jasnej
 4. Fakulta posiela študentov do verejných inštitúcií a vzdeláva ich
 5. Moderné, inovatívne a praktické štúdium práva? U nás sa to dá!
 6. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 7. Ako si prepojiť auto so smartfónom?
 8. Kto bude ďalší? Hľadajte s nami Učiteľa Slovenska
 9. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 10. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 1. Študuj matematiku, fyziku a informatiku v Prahe
 2. Prečo je Nitra rajom študentov?
 3. Moderné, inovatívne a praktické štúdium práva? U nás sa to dá!
 4. Fakulta posiela študentov do verejných inštitúcií a vzdeláva ich
 5. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 6. Do BILLA športovej rodiny pribudla biatlonistka Paulína Fialková
 7. Heroes: Klienti sú naši hrdinovia
 8. Domácnosti teraz môžu získať dotáciu až 3 400 eur
 9. Jarné prázdniny na lyžiach? Jednoznačne v Jasnej
 10. Hollého 6 – reprezentatívne kancelárie v centre Žiliny
 1. Viete aký dôchodok budete mať? Radšej si ho vypočítajte 18 784
 2. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili 11 497
 3. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 10 409
 4. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 7 661
 5. Darujte od srdca pre rozum 6 936
 6. Bytová kríza. Ako na daňové priznanie? Kam investovať? 6 753
 7. SME proti extrémizmu na školách 5 867
 8. Peniaze z poistky môžete dostať rýchlejšie. Poradíme vám ako 5 677
 9. Iná tvár Turecka: Oplatí sa navštíviť Severný Cyprus? 5 606
 10. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 5 503