HONGKONG. Hongkongská verejnoprávna mediálna spoločnosť RTHK zrušila 24-hodinové vysielanie BBC World Service na svojich rádiových vlnách a nahradila ho čínskou štátnou rozhlasovou stanicou.
Podľa kritikov je to znak invazívnej čínskej kontroly bývalej britskej kolónie, píše agentúra Reuters.
Napätie medzi Hongkongom a vládnucou čínskou komunistickou stranou sa v posledných rokoch zvýšilo, najmä v dôsledku občianskej neposlušnosti v roku 2014, keď desiatky tisíc demonštrantov zablokovali ulice počas 79 dní a požadovali úplnú demokraciu.
Hongkong prešiel zo správy Británie pod Čínu v roku 1997 s prísľubom širšej autonómie.
Chýbajú kritické správy
Internetovú petíciu nazvanú "RTHK: Let us Return our BBC World Service" (Vráťte nám BBC World Service) už podpísalo takmer tisíc ľudí. Chcú zachovať pravidelné vysielanie a tvrdia, že zmena vo vysielaní robí Hongkong viac provinčným a zahladeným do seba.
RTHK, najväčšia verejná rozhlasová a televízna stanica v meste, o polnoci vyradila vysielaciu stanicu BBC a nahradila ju čínskou stanicou China National Radio, ktorá nevysiela citlivé ani kritické správy o Číne.
Vysielanie je tiež prevažne v mandarínskom jazyku než v kantonskom dialekte, ktorý je hlavným jazykom mesta.
Rastúci vplyv Číny
Hovorkyňa RTHK Amen Ngová pre agentúru Reuters povedala, že rozhodnutie nie je politické a čínske rádio podporí kultúrnu výmenu.
Podľa nej bude BBC World Service naďalej možné počúvať, ale iba v noci od 23:00 do 7:00 a príležitostne cez víkendy. Ďalší zamestnanci však tvrdia, že rozhodnutie bolo vykonané bez rozsiahlych konzultácií.
Niektorí poslucháči poukazujú aj na to, že tento krok by mohol poškodiť dôveryhodnosť RTHK v očiach verejnosti. Iní tvrdia, že rozhodnutie je v súlade s pokusom z Hongkongu postupne urobiť súčasť hlavnej Číny.
Rastúci vplyv Číny je viditeľný už v mnohých oblastiach vrátane miestnej samosprávy, vymáhaní práva, politiky, vzdelávania, spravodlivosti a médií.