BRATISLAVA. Medziročná miera inflácie na Slovensku v júli dosiahla štvorročné maximum. Spotrebiteľské ceny stúpli o 1,4 percenta, v júni oproti rovnakému obdobiu minulého roka rástli o percento.
Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák vysvetľuje, že za zrýchlením inflácie treba hľadať to, že oproti minulému roku začali opäť rásť ceny plynu. Taktiež to, že pokračoval dynamický rast cien potravín, či to, že si viac ľudí našlo prácu a viac míňali v obchodoch.
Všetko zdražovalo

Ceny tovarov a služieb v júli rástli rýchlejšie, než sa predpokladalo.
Ekonómovia v priemere odhadovali, že inflácia dosiahne 1,2 percenta.
"Rast spotrebiteľských cien v júli 2017 prekonal naše očakávania, počítali sme so zvýšením inflácie z 1,0 percento na 1,2 percenta kvôli vypadnutiu bázického efektu - pokles cien plynu, ku ktorému prišlo vlani v júli, už vypadol z porovnávacej bázy," doplnila hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
K zrýchľovaniu inflácie však podľa Koršňáka prispieva aj silnejúca domáca spotreba, ktorá sa začína postupne prejavovať na zvyšovaní dopytových tlakov na infláciu.
Na rozdiel od minulých rokov už sekundárne efekty nižších cien energií nebrzdia rastúce tlaky na ceny prichádzajúce zo silnejúcej spotreby, a tak oživeniu dopytovej inflácie nič nebráni. Ceny ropy na svetových trhoch sa v júli vrátili na rastovú trajektóriu.
Drahšie potraviny
Ceny rástli vo väčšine sledovaných kategórií. Ceny potravín rástli naposledy rýchlejšie v júli 2013, teda pred 4 rokmi.
V medziročnom porovnaní potraviny zdraželi o 4,3 percenta.
Silný rast cien v júli zaznamenali najmä oleje a tuky a mlieko, mliečne výrobky, syry a vajcia.
"Ceny poľnohospodárskych komodít pritom naznačujú, že silný medziročný rast cien u týchto položiek by mal pretrvávať aj v nasledujúcich mesiacoch," poznamenal Koršňák.
Zažívali sme defláciu
Slovensko zaznamenalo v rokoch 2014 až 2016 defláciu, ceny tovarov a služieb tak v priemere klesali.
“Inflácia by sa mala držať na úrovni okolo 1,5 percenta, respektíve tesne nad touto úrovňou aj počas posledných mesiacov roka.
„
Slovenská centrálna banka vo svojej poslednej prognóze znížila výhľad tohtoročnej inflácie na 1,2 percenta.
V ďalších dvoch rokoch by tempo rastu spotrebiteľských cien malo na Slovensku zrýchľovať.
"Inflácia by sa mala držať na úrovni okolo 1,5 percenta, respektíve tesne nad touto úrovňou aj počas posledných mesiacov roka. Rast cien by mali nahor tlačiť najmä rastúce ceny potravín a zotavujúca sa dopytová inflácia, keď silný trh práce a zlepšujúca sa spotrebiteľská dôvera budú ďalej tlačiť na rast spotreby slovenských domácností," dodal Koršňák.