SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Málo miesta, tma a iba rok života. Ako žijú slovenské sliepky

Poľnohospodárske dotácie chovateľov nemotivujú, aby prešli na voľný chov. Rozhodnúť preto musí až tlak spotrebiteľov.

Na Slovensku už desaťročia dominuje klietkový spôsob chovu a najbližších desať rokov sa na tom veľa nezmení. (Zdroj: FOTOLIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Vezmite so sebou desať ľudí do telefónnej búdky a pochopíte, prečo sme prestali predávať klietkové vajíčka.“

Takúto reklamu si pred piatimi rokmi zaplatila vo Švédsku tamojšia obchodná sieť Coop Konsum, aby upozornila na negatíva klietkového chovu sliepok.

V Nemecku sa takmer vôbec vajcia z klietok nepredávajú. Naproti tomu u nás je až 15 z každých 20 predaných vajec od nosníc, ktoré sú chované v klietkach.

Únia hydinárov Slovenska upozorňuje, že v iných štátoch je podiel ešte vyšší. Napríklad v Poľsku sú z voľného chovu len tri z každých sto vajec, v Taliansku, vo Francúzsku či v Španielsku je to len päť zo sto vajec. Zvyšok pripadá na nosnice v klietkach.

Anketa:
Aké vajíčka najčastejšie kupujete?
Vajíčka z ekologického chovu (číslo 0)
136
Vajíčka z voľného chovu (číslo 1)
250
Vajíčka z podstielkového chovu (číslo 2)
412
Vajíčka z klietkového chovu (číslo 3)
89
Hlasovalo: 887
Hlasovanie otvorené:
od: 28.07.2017 15:00

Tlačový tajomník Únie hydinárov Ľubomír Urban upozorňuje, že dominantné postavenie klietkového chovu sa ani v najbližšej dekáde nezmení. Iba pred piatimi rokmi totiž museli veľkochovatelia nakúpiť väčšie klietky.

„Životnosť technológie sa odhaduje na pätnásť rokov, je preto málo pravdepodobné, že by sa spôsob ustajnenia nosníc do roku 2027 výrazne zmenil. Vyžaduje si to totiž značné investície,“ povedal Urban pre SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ochotu hydinárov investovať do chovu sliepok na voľno alebo v halách môže ovplyvniť aj aktuálne rozhodnutie spoločnosti Tesco, ktorá je so 150 obchodmi a obratom 1,4 miliardy eur najväčšou obchodnou sieťou na Slovensku.

Oznámila, že do roku 2025 úplne prestane predávať vajcia z klietkového chovu.

Plocha ako papier s rozmermi A4

Na Slovensku žije teda väčšina nosníc v klietkach, ktorých plocha je len o čosi väčšia ako rozmer kancelárskeho papiera vo formáte A4 (623,7 štvorcového centimetra). Klietka musí mať aspoň 750 štvorcových centimetrov na jednu sliepku.

Urban upozorňuje, že v skutočnosti takúto malú klietku hydinári nepoužívajú. Hydinárne chovajú nosnice po dvadsať kusov, takáto klietka musí mať najmenej 1,5 štvorcového metra. Menší kancelársky stôl so šírkou 126 centimetrov a hĺbkou 60 centimetrov má písaciu dosku s polovičnou plochou.

Do roku 2012 bol priestor pre jednu nosnicu ešte menší, len 550 cm2. Hydinári ich museli nahradiť väčšími, pretože členské štáty Únie sa dohodli na ich zákaze.

„Život v klietke je pre vtáky zdrojom nepohody či stresu, ktorý často vedie k agresivite alebo kanibalizmu a pomáha šíreniu chorôb,“ ozrejmila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hydinári aj veľkochovatelia naopak tvrdia, že súčasné väčšie klietky poskytujú sliepkam dostatočný priestor na kvalitný život. Urban spomína dostatok priestoru, ľahký prístup k jedlu a vode, osvetlenie, bidlá a klimatizáciu.

Čaňová zo Slobody zvierat oponuje a tvrdí, že klietkový chov je pre zdravie a pohodu zvierat najhoršia alternatíva. „Chov v klietke neposkytuje priestor na pohyb ani prirodzené správanie ako spoločný odpočinok na bidlách, hrabanie, zobanie a váľanie sa v prachu, čím sa sliepka zbavuje parazitov,“ vraví.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Europoslanec Martin Hojsík.

Gazprom škrtí kohútiky a cena plynu stúpa, tvrdí europoslanec.


7 h
Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ)

Ozdravovanie rozpočtu sa tak má podľa návrhu posunúť až na ďalšie roky.


TASR 8 h
Ilustračný obrázok

Arriva má na území Bratislavského kraja začať jazdiť od 15. novembra.


TASR 8 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila so správou o stave republiky.

Určuje vykonávateľov zodpovedných za jednotlivé komponenty plánu obnovy.


TASR 11 h
Skryť Zatvoriť reklamu