SME
Štvrtok, 21. november, 2019 | Meniny má Elvíra

Vyjednávanie odložili na štvrtok, štrajk vo Volkswagene pokračuje (minúta po minúte)

Odborári rokujú s vedením továrne, pred závodom pokračujú protesty.

Štrajk vo Volkswagene pokračuje.Štrajk vo Volkswagene pokračuje.(Zdroj: TASR - Michal Svítok)
 • V stredu už druhý deň pokračoval časovo neobmedzený štrajk v bratislavskom Volkswagene, je to vôbec prvý štrajk v továrni a najväčší štrajk v súkromnej firme v histórii krajiny.
 • Výroba v hlavnom závode v Devínskej Novej Vsi je ochromená, nevyrábajú sa luxusné autá a SUV. Vo výrazne obmedzenom režime funguje linka na malé mestské vozidlá ako VW Up! a Škoda Citigo.
 • Odborári a vedenie továrne v stredu rokovalo vyše sedem hodín, bez výsledku. Ďalšie rokovania začnú vo štvrtok o 15.30 h, štrajk stále pokračuje.
 • Odborári sa v stredu začali na adresu manažérov vyjadrovať miernejšie, predsedu predstavenstva Volkswagen SK dokonca začali chváliť. Je preto pravdepodobné, že nakoniec sa dohodnú.
 • Moderné odbory VW žiadali výrazné zvýšenie platov, predĺženie obedňajšej prestávky či viac dovolenky. Ako sa tieto požiadavky zmenili počas rokovaní, nepovedali novinárom ani štrajkujúcim.
Článok pokračuje pod video reklamou

Štrajk v bratislavskom Volkswagene sme sledovali minútu po minúte

23:59 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

23:58 Časovo neobmedzený štrajk pokračoval druhým dňom a pokračovať bude aj vo štvrtok. Je to vôbec najväčší štrajk v súkromnom sektore v histórii krajiny, podporuje ho väčšina z 12 300 pracovníkov Volkswagenu.

Odborári začali s vedením továrne v stredu popoludní dvanáste kolo rokovaní, skončilo sa po vyše siedmich hodinách, konkrétnu dohodu nenašli. Rokovania budú pokračovať vo štvrtok od 15.30 h, pracovníci naďalej ostávajú štrajkovať.

Výroba luxusných vozidiel a SUV je naďalej ochromená, hoci Volkswagen sa pokúša spojazdniť linku aspoň na výrobu niekoľkých kusov. V obmedzenom režime funguje výroba malých vozidiel ako VW Up! alebo Škoda Citigo.

Moderné odbory Zoroslava Smolinského požadovali výrazné zvýšenie platov o 16 percent, dlhšie obedňajšie prestávky či viac dovolenky. Po začiatku rokovaní nepovedali žiadne detaily o tom, ako tieto požiadavky zmenili.

V stredu ráno sa objavil aj návrh konkurenčného odborového združenia Kovo na zvýšenie platov o pevnú sumu 120 eur, čo by pre väčšinu zamestnancov znamenalo zvýšenie základných platov o 10 až 18 percent bez toho, aby to Volkswagen stálo viac než 30 miliónov eur, čo beztak vyhradil na zvyšovanie miezd.

Smolinský návrh OZ Kovo nekomentoval, či je predmetom rokovaní, nie je známe. Štrajk bude pokračovať aj zajtra (vo štvrtok), denník SME bude o jeho priebehu informovať na webe.

23:57 Krátko pred polnocou začali rozdávať potravinové balíčky, v ktorých je pečivo, paštéta a paprika.

23:57 „Výroba stojí, vraj je vo vnútri málo ľudí a ľudia sa bicyklujú po halách,“ rozprávajú sa medzi sebou štrajkujúci.

23:21 „Prídu ľudia, ktorí sa rozumejú financiám a vo štvrtok o pol štvrtej budeme ďalej rokovať,“ vyhlásil Zoroslav Smolinský.

„Nepohneme sa odtiaľto skôr než bude podpísaná nová kolektívna zmluva.“ Tým potvrdil, že štrajk bude pokračovať aj vo štvrtok. Odhaduje, že na „65 percent sme na konci cesty“.

23:11 Volkswagen o 23.00 h informoval, že boli ukončené rokovania o zvýšení platov a lepších pracovných podmienkach.

„Pokračovať budeme v najbližšom možnom čase, do ďalšieho vyjednávania prebehne príprava dohodnutých podkladov,“ informovala hovorkyňa továrne Lucia K. Makayová.

Dodala, že v záujme Volkswagenu je dospieť k dohode čo najrýchlejšie. V najbližších minútach sa očakáva vystúpenie odborového predáka Smolinského.

23:04 Ešte v noci z utorka na stredu sa začalo šíriť na facebooku špekulácia, že štrajk nepriamo zasiahol aj závod Škoda v Mladej Boleslavi. Vraj im chýbajú prevodovky, ktoré sa vyrábajú v slovenskom Volkswagene.

Nie je to pravda, ako povedal pre SME Zdeněk Štěpánek z oddelenia firemnej komunikácie Škoda Auto ČR.

„Z bratislavského závodu Volkswagenu odoberáme jeden z typov prevodoviek pre modely Škoda Superb a Škoda Octavia, v súčasnej dobe beží výroba aj zásobvanie podľa plánov a nie sme nútení ich nijakým spôsobom obmedzovať,“ povedal Štěpánek.

22:53 Z improvizovaného pódia na korbe nákladného auta sa prihovára organizačný tím. Zdravia ľudí, ktorí nastúpili do nočnej zmeny. Upozorňujú štrajkujúcich, že o polnoci príde auto so stravou.

„Každý jednu porciu,“ znie z auta. Organizátori opakovane vyzývajú štrajkujúcich, aby nepili alkohol. Pre alkohol totiž môže vedenie továrne zavolať políciu a rozhnať štrajkujúci dav.

„Zoro, Zoro!“ skanduje dav meno Zoroslava Smolinského, odborového predáka a vzápätí dodávajú, „chceme dokázať, že vieme štrajkovať kultivovane!“

22:51 Komentátorka SME Zuzana Kepplová atmosféru pred závodom v Devínskej Novej Vsi prirovná k letnému festivalu alebo futbalovému zápasu.

"Autobusy trúbia, ľudia pískajú na píšťalkách, mávajú zástavami. Pravidelne menia vrecia na odpad. Je tu čistejšie než na festivale," opisuje Kepplová.

22:44 "Toto bude skok pre celé Slovensko. Keď títo uspejú, aj iní sa pridajú pod Moderné odbory," debatuje medzi sebou skupinka štrajkujúcich.

22:28 Komentátorka SME Zuzana Kepplová z Devínskej Novej Vsi hlási, že poobedná smena opúšťa továreň: "Usporiadatelia upozorňujú ľudí, aby nevliezli pod autobusy. Snažia sa, aby tu bol poriadok a média ich nevykresľovali v zlom svetle."

Podvečer sa RTVS stalo, že jeden zo štrajkujúcich v živom prenose vstúpil do záberu a otrčil do vysielania holý zadok.

21:44 „My sme ešte neskončili, rokovali sme tvrdo, rozprávame sa o veľa bodoch, bojujeme,“ vyhlásil pred protestujúcim davom Smolinský.

Je pravdepodobné, že v Devínskej Novej Vsi sa črtá dohoda medzi odborármi a vedením. Smolinský sa totiž na adresu manažérov vyjadruje mierne, dokonca chválil predsedu predstavenstva závodu Ralfa Sachta.

„Toto rokovanie má úplne inú atmosféru, Ralf Sacht úroveň rokovaní počas týchto šiestich hodín otočil o 180 stupňov,“ vyhlásil Smolinský s vysvetlením, že vraj doteraz bol Sacht zavádzaný svojimi podriadenými.

Odborári sa dohodli s manažérmi, že o zvýšení platov budú ďalej rokovať od 22.30 h.

„Akonáhle dojednáme, prvá cesta pôjde medzi vás, ak bude akýkoľvek zádrhel, dozviete sa o tom prví,“ dodal Smolinský.

Avizuje, že ešte nočná zmena by sa mohla dozvedieť o výsledku rokovaní. Znamená to, že dohoda by mohla byť oznámená do 6.00 h, kedy sa strieda nočná zmena za rannú.

21:31 Smolinský prišiel medzi štrajkujúcich, informoval ich o priebehu rokovaní ale podrobnosti nespresnil.

"Vy budete prví, za kým pôjdem po skončení vyjednávania," ubezpečil odborový predák ľudí. Rokovanie trvá už šesť hodín.

21:23 Rokovania medzi odbormi a vedením opäť prerušili. Pokračovať budú znovu od 22:30.

21:02 "Darmo to hovoria vedci zo SAV, že Slovensko už nemôže byť len montážnou dielňou. Že musíme mať plán (aj o tom boli štrajky za školstvo). A že zatiaľ nás politici predávali len ako lacnú pracovnú silu. Ktorá navyše neštrajkuje.

Nie je to totiž len o tom, aby z Wolfsburgu dali viac. Ale o tom, ako sa vnímame ako krajina. Títo ľudia, ktorí štrajkujú za dlhšiu pauzu na obed a viac v peňaženke, si uvedomujú, že si zaslúžia viac. A nedajú si to zobrať," píše komentátorka denníka SME Zuzana Kepplová.

Prečítajte si tiež: Štrajk vo Volkswagene je o nás Čítajte 

20:22 Vyjednávanie pokračuje, nie sú k dispozícii ďalšie informácie. Pred závodom v Devínskej Novej Vsi sú stovky štrajkujúcich. Nočná zmena sa bude meniť približne o hodinu.

19:52 Rokovania prerušili prestávkou, potom budú pokračovať ďalej.

18:44 Rokovania medzi odborármi a vedením závodu sa zrejme blížia ku koncu. "Na záznam môžem povedať, že sa tešíme na tlačovku, ktorú si dáme dolu," povedal šéf moderných odborov Zoroslav Smolinský pre Denník N.

17:34 Po dvoch hodinách nie sú žiadne nové informácie, rokovania pokračujú.

16:48 Polícia objasnila prípad utorňajšieho oznámenia o bombe, ktorá sa mala nachádzať v priestoroch výrobných hál v bratislavskom Volkswagene.

Policajti v utorok vo večerných hodinách vypátrali 33-ročného Miloša z okresu Vranov nad Topľou, ktorý bol z oznámenia nepravdivej poplašnej správy podozrivý.

Teraz čelí obvineniu, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

Prečítajte si tiež: Bombu v bratislavskej automobilke nahlásil Vranovčan

16:32 V rokovaniach je vyhlásená 15-minútová prestávka, odborári predložili vedeniu fabriky ponuku, ktorej podrobnosti nie sú známe.

Manažéri momentálne prepočítavajú dopady požiadaviek odborov. Je pravdepodobné, že rokovania potrvajú ešte niekoľko hodín, ale odborári sa nechali počuť, že chcú ich definitívne uzavrieť dnes, hoci aj v noci.

15:39 Rokovanie medzi fabrikou a odborármi začalo pred niekoľkými minútami.

15:21 Odborári sa začali pripravovať na vyjednávanie, už aj novinári čakajú v presscentre. Čaká sa na výsledok.

15:20 Ku kritike s a pridáva aj ďalší zamestnanec, ktorý vo Volkswagene robí už 15 rokov, momentálne je v šiestej platovej triede a dostáva mesačne v čistom asi 930 eur.

"Tak nech nás nezavádzajú, tu človek musí bojovať o triedu a svoj plat. Celý koncern nás berie ako tých najspodnejších z východnej Európy, to musí prestať."

15:13 Štrajkovať sa rozhodol aj zamestnanec, ktorý vo Volkswagene robí ako kmeňový päť a pol roka a už predtým tu pracoval cez agentúru. Je v piatej platovej triede a minulý mesiac dostal po odpočítaní dopravy v čistom 800 eur.

"Volkswagen robí jednu vec veľmi dobre. Skvele masíruje mozgy verejnosti. Najprv povie, že ľudia tu dostávajú v priemere 1800 eur mesačne a že okrem toho majú aj množstvo benefitov, 13. či 14. plat. Lenže pravda je taká, že 1800 eur si asi vycucali z prsta," vraví.

Zavádzajúce je podľa neho aj to, ak automobilka vraví, že 1800 eur je vrátane bonusov a potom povie "a ešte majú trinásty a štrnásty plat a množstvo ďalších benefitov".

"Tie benefity opakujú dvakrát, raz v tej sume a potom ich ešte ako niečo navyše vymenúvajú."

14:35 Odborový predák Zoroslav Smolinský reagoval na návrhu od OZ Kovo a jeho predsedu Emila Machynu, aby sa mzdy plošne zvýšili o pevnú sumu 120 eur mesačne, čo by zaistilo zvýšenie platov v siedmich tarifných pásmach o 10 až 18 percent. „Nechcem sa baviť o Machynovi, o jeho populizme. To je všetko, čo k tomu môžem povedať,“ reagoval Smolinský.

14:31 Odborári vyzývajú ľudí, aby nepili alkohol. Vedenie to podľa neho môže zobrať ako zámienku na to, aby zavolali políciu a štrajk by rozpustili. Pripomína, že treba dodržovať pitný režim.

14:24 Podľa Smolinského posielajú supervízori zamestnancom esemesky, že do troch dní musí štrajk skončiť, odvolávajú sa na zákon. "Nie je to pravda, štrajk je neobmedzený."

14:19 Zamestnankyňa Martina (38) bola štrajkovať včera, štrajkuje dnes a chystá sa aj zajtra.

"Neustúpime, chceme tých 16 percent," hovorí. Vo fabrike pozná aj ľudí, ktorí štrajkovať nešli. "Je to každého vec, ktorý pozná svoju situáciu. Napríklad agentúrni zamestnanci a pracovníci DHL do práce museli prísť," vraví Martina.

Na priemernej mzde 1800 eur sa smeje. Podľa nej už to, že má niekto viac ako tisíc eur, je "malý zázrak", bežní zamestnanci majú približne 700 až 800 eur. "Asi do toho priemeru napočítali kadekoho, aby sa otočila verejná mierka proti nám."

14:10 Na ľudí, ktorí pracovali na rannej zmene a práve odchádzajú domov, štrajkujúci pískajú.

13:28 Ľudia sa stále chodia zapisovať do účastníckých listín.

13:22 Čoskoro začnú odchádzať ľudia z rannej zmeny domov. Smolinský upozornil štrajkujúcich, aby nestrkali do ľudí, ktorí boli v práci. Jeden incident sa stal včera popoludní. "To, že niekto išiel do práce a vy tu štrajkujete aj za neho, si vyriešte potom, nie tu. Sme ostro sledovaní, aj médiami," dodáva.

13:16 Pred závod postupne prichádzajú autobusy s ľuďmi na popoludňajšiu zmenu. "Vyzerá to ako dovolenkový zájazd, ľudia majú v rukách karimatky, na hlavách klobúky, všetci kričia ´poďte s nami´," vraví reportérka SME Jana Trebulová, ktorá je na mieste.

13:14 Medzi štrajkujúcimi sa šíria podľa Smolinského dezinformácie o tom, či majú prísť do práce cez víkend. "Ak sa do piatku dohodneme, v sobotu a v nedeľu sa do práce ide. Ak sa nedohodneme, tak ľudia do práce nemusia ísť."

12:47 Štrajkujúci zamestnanec Peter (28) sa zúčastnil štrajku včera a prišiel aj dnes. Okrem zvyšovania platov by chcel vybojovať aj dlhšiu obednú prestávku o desať minút, ktorú žiadajú aj odborári.

"Napríklad, ak človek príde ráno o šiestej do roboty, tak o deviatej má desať minút prestávku a o dvanástej prestávku 20 minút, počas ktorej sa má najesť. Iba presun na obed trvá päť minút, väčšina ľudí to do seba len nahádže," vraví Peter.

12:30 "Štrajk bol zabezpečený dobre, nie je pravda, že sme nezabezpečili pitný režim. Tie cisterny s vodou sme objednávali my," odmieta Smolinský vyhlásenie vedenia Volkswagenu.

12:27 Smolinský pripomenul, že navrhované zvýšenie 16 percent "nie je mantra", je to iba návrh, pričom percento by mohlo byť aj nižšie, ak dá Volkswagen ľuďom ďalšie benefity, napríklad dlhšie prestávky. Podľa neho však firma všetky bonusy doteraz rázne odmietala.

12:22 Podľa účastníckym listín sa v utorok zúčastnilo ráno štrajku 2870 ľudí, popoludní približne 2200 a v noci 1500 ľudí. V tomto momente môže byť na mieste zhruba 1500 ľudí, zamestnanci majú nastúpiť na druhú zmenu o druhej popoludní, kedy môže počet štrajkujúcich vzrásť aj vzhľadom na blížiace sa rokovanie odborárov v vedením fabriky.

12:18 Na miesto dorazil kamión s minerálkami. SHMÚ varuje pred vysokými horúčavami.

12:12 Vedenie Volkswagenu práve ohlásilo ďalší brífing po skončení rokovaní s odborármi, presný čas nie je zatiaľ jasný. Rokovanie s odborármi sa začne o 15.30 h.

12:10 Ľudia štrajkovali pred závodom v stredu už od skorého rána, o šiestej nastúpila nová zmena.

12:02 Na mieste sú aj záchranári, zatiaľ zasahovať nemuseli. Protestujúci zamestnanci si cez noc postavili stany a prístrešky, pred závodom v Devínskej Novej Vsi si grilujú. „Viac ľudí je v plavkách a asi 20 ľudí sa chladí vo fontáne,“ hlási reportérka SME.

12:01 Reportérka SME Jana Trebulová z miesta hlási, že dnes pravdepodobne nepríde cisterna s pitnou vodou. „Pri bráne sú však 1,5-litrové balené pitné vody,“ píše.

10:57 Medzi zamestnancami továrne sa na Facebooku od noci šíri, že odborári sa nakoniec dohodnú s manažérmi na zvyšovaní platov. Smolinský v noci protestujúcemu davu prisľúbil, že nezoberie žiadnu ponuku od vedenia továrne, kým to neprediskutuje s protestným davom.

10:55 Moderné odbory Volkswagen, ktoré sú jediné oprávnené rokovať v mene zamestnancov, budú s vedením továrne rokovať v stredu od 15.30 h. „Nevidím to ružovo,“ vyhlásil v noci z utorka a stredu predseda odborov Zoroslav Smolinský.

10:40 OZ Kovo tvrdí, že výhodou ich návrhu je, že nepresahuje finančné možnosti továrne a zvýšenie pocítia najmä robotníci s nižšími príjmami. Ako by teda vyzeralo zvýšenie platov o pevnú sumu 120 eur?

 • Nástupný plat bez bonusov a benefitov je 679 eur, zvýšenie o 120 eur by predstavovalo 18-percentný nárast.
 • V 5. tarifnej triede je základný plat 943 eur, tam by zvýšenie o 120 eur znamenalo 13-percentný rast.
 • V 7. tarifnej triede je základný plat 1119 eur, zvýšenie o 120 eur predstavuje 11-percentný rast.

Pre Volkswagen by takéto zvýšenie platov predstavovalo nárast mzdových nákladov o 17,7 milióna eur. Ďalších šesť miliónov eur by išlo na zvýšenie bonusov a benefitov o 40 eur mesačne.

Z vyjadrení Volkswagenu vyplýva, že na zvýšenie platov a benefitov je ochotný dať najviac 30 miliónov eur. Návrh OZ Kovo zodpovedá tomuto rozpočtu.

Prečítajte si tiež: Polícia bombu nenašla, štrajk vo Volkswagene pokračuje (minúta po minúte) Čítajte 

10:35 Emil Machyna tvrdí, že tento návrh preberali aj s Modernými odbormi Volkswagenu. „Odmietli ho a tak nie je predmetom kolektívneho vyjednávania so zamestnávateľom,“ tvrdí.

10:32 Stará garda odborárov z odborového zväzu (OZ) Kovo, ktorá vo Volkswagene pre nezhody s Modernými odbormi združuje už len pár stoviek pracovníkov, prišla v stredu dopoludnia s návrhom na ďalšie rokovanie. Navrhuje, aby sa tabuľkové platy zdvihli o pevnú sumu 120 eur a ďalšie 40-eurové zvýšenie by sa prejavilo náraste iných bonusov a benefitov.

„Pre nižšie príjmové skupiny zamestnancov spoločnosti Volkswagen by to v praxi znamenalo dokonca ešte väčšie navýšenie, ako Modernými odbormi navrhovaných 16 percent,“ tvrdí predseda OZ Kovo Emil Machyna. Aj tak podľa neho má až 75 percent pracovníkov Volkswagenu základný plat nižší ako 1119 eur (7. tarifná trieda z 12. tried).

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou
 2. Zoznámte sa: Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
 3. EkF TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť
 4. Zažite svoj vlastný úspech
 5. Prečo študovať techniku na Slovensku?
 6. Vyberte si z ponuky Black Friday, ktorý trvá až dva týždne
 7. Tipy na lyžovačku v Rakúsku
 8. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 9. Pozrite sa, ako fungujú asistenčné systémy Volkswagenu
 10. Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.
 1. Radšej škola ako metla
 2. Prečo študovať techniku na Slovensku?
 3. Zažite svoj vlastný úspech
 4. EkF TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť
 5. Zoznámte sa: Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
 6. Vyberte si z ponuky Black Friday, ktorý trvá až dva týždne
 7. Slováci sa najčastejšie stretávajú pri spoločnom stole na večeru
 8. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 9. Tipy na lyžovačku v Rakúsku
 10. SEAT predstavil e-Scooter
 1. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 12 525
 2. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? 12 331
 3. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou 7 329
 4. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 7 105
 5. Tipy na lyžovačku v Rakúsku 6 926
 6. Známe osobnosti prezradili, do ktorej krajiny sa nechcú vrátiť 6 620
 7. Dokážu dávať škôlkári pozor na ceste? Otestovali sme ich 6 203
 8. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 6 202
 9. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček 5 757
 10. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 5 591

Téma: Autá Volkswagen


Článok je zaradený aj do ďalších tém Štrajk vo Volkswagene, Zoroslav Smolinský

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Beaty Balogovej

Ako sme prestali byť súdružkami a súdruhmi

Sloboda nie je dedičné právo. Žiadna generácia ju nedostáva hotovú a dokonanú: pripravenú na konzumáciu.

Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave.
Marian Kočner a jeho obhajcovia Michal Mandzák (vľavo) a Marek Para.
Dobré ráno

Dobré ráno: Schválili 80-tisíc, čudný galavečer stál viac ako polmilión

Ako ministerstvo kultúry dokázalo minúť oveľa viac, ako mu dovolili.

Podcast Dobré Ráno
Stĺpček Petra Schutza

Súd v kauze vraždy ani nemôže prísť dosť skoro

Ján Kuciak a Martina Kušnírová si zaslúžia ešte jeden symbol.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Licencie na vysielanie získali študentské aj retro rádio

Rádiá na Slovensku sa rozšíria o niekoľko nových staníc.

(ilustračné foto)

Ceny ropy prudko vzrástli

Rusko bude ďalej spolupracovať s OPEC, aby udržali rovnováhu na globálnom trhu s ropou.

Ilustračné foto

Bez dramatických zmien by sme mohli nájsť zhodu pri rozpočte, myslí si Pellegrini

Danko upozornil na to, že prijatie rozpočtu je ohrozené.

Peter Pellegrini.
Ilustračné foto.