BRATISLAVA. Montážne či opravárenské práce, ktoré budú vo firmách vykonávať pracovníci z tretích krajín, budú musieť byť podložené obchodnou zmluvou. Tieto práce pritom budú musieť súvisieť s dodávaným tovarom alebo službou.
Túto zmenu odsúhlasil parlament v rámci novely zákona o pobyte cudzincov z dielne ministerstva vnútra. Zmeny reagujú na zistené nedostatky pri zamestnávaní ľudí z tretích krajín na Slovensku, najmä v prípade srbských občanov.
Z praxe
Po novom tak montáž, záručné a opravárenské práce, ako aj práce týkajúce sa nastavenia systémov výrobných zariadení, ktoré budú vykonávať pracovníci z tretích krajín, budú musieť bezpodmienečne súvisieť s dodávkou tovaru. Taktiež sa tieto podmienky budú týkať aj programátorských prác a školení.
"Návrh vychádza z poznatkov aplikačnej praxe, kedy sa v poslednom období často vyskytujú prípady najmä vysielania štátnych príslušníkov tretích krajín na zabezpečovanie prác, ktoré nesúvisia priamo s dodávaným tovarom alebo službami," uvádza sa v schválenom pozmeňujúcom návrhu.
Taktiež sa ustanoví lehota 15 pracovných dní pre Národný inšpektorát práce, kedy bude musieť poskytnúť potrebné údaje úradom práce pri zamestnávaní cudzincov z tretích krajín.
Cieľom tejto zmeny je predchádzať prieťahom pri overovaní splnenia podmienok na vydanie potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, resp. povolenia na zamestnanie.
Boli podvedení
O týchto zmenách v novele rokoval rezort práce spolu s rezortom vnútra. Reagujú najmä na medializované informácie o srbských pracovníkoch na Slovensku, ktorí majú mať problém s pracovnými povoleniami.
O problematike zamestnávania Srbov na Slovensku rokoval minister práce Ján Richter (Smer) už aj so svojím srbským kolegom Aleksandrom Vulinom.
Po tomto stretnutí Richter skonštatoval, že viacerí Srbi, ktorí prišli pracovať na Slovensko, boli podvedení, pretože chýbali príslušné dokumenty potrebné na vykonávanie prác, alebo boli falšované.