PRAHA. Stavebná firma Skanska sa v Česku snaží zatočiť s opitými robotníkmi. Koncom minulého roka pridala k vstupným turniketom, ktoré vedú na stavbu, automatický alkoholtester.
Kto nafúka príliš vysoké promile, do práce ísť nemôže a takisto mu hrozí výpoveď. O novinke informoval český web lidovky.cz.
Najprv tvár, potom dych
Najprv musia pracovníci prejsť čítačkou tváre, ktorá ich rozozná v systéme a následne pustí ďalej. Pokiaľ je ale človek vybraný na testovanie na alkohol, ozve sa zvukový signál a výzva, aby pristúpil k prístroju.
Nejde pritom o klasický alkoholtester, aký sa používa pri policajných kontrolách. V tomto prípade človek do prístroja dýcha z diaľky.
„Ak je test negatívny, turniket pustí pracovníka na stavbu. Pokiaľ je pozitívny, turniket sa zablokuje a systém okamžite odošle e-mail vedeniu stavby s informáciou o náleze. Keďže človek predtým prešiel čítačkou tváre, ktorá ho identifikovala, je hneď jasné, o koho ide,“ popisuje Eva Nykodymová, ktorá má v spoločnosti Skanska Property na starosti bezpečnosť, ako to celé funguje.
V prípade, že pracovník nafúka, nasleduje kontrolný test, ktorý sa robí už klasickým ručným prístrojom. Pokiaľ je znovu pozitívny, väčšinou prichádza výpoveď.
Problémom je pre firmu aj zbytkový alkohol. Viac testov prebieha počas víkendov, kedy je výrazne vyššie riziko, že bude robotník „unavený“ po nejakom večierku.
Občas sa zľutujú
Skanska vysvetľuje, že na stavenisku platí nulová tolerancia na alkohol a bezpečnosť je pre firmu prioritou.
Vo výnimočných prípadoch však dokáže vyjsť človeku v ústrety, napríklad, ak mal deň predtým rodinnú oslavu. Musí to však nahlásiť ešte pred vstupom na pracovisko a ak nafúka, bez postihu ho pošlú domov.
V minulosti sa stalo aj to, že pracovník nafúkal, lebo použil kvapky proti kašľu alebo si dal bonbón, ktorý obsahoval alkohol. Takéto prípady však mali spravidla dobrý koniec.
Skanska doteraz pomocou nových alkoholtesterov urobila 22 771 dychových skúšok, z toho 0,3 percenta bolo pozitívnych.