SME

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Spolumajiteľ EPH Daniel Křetínský v rozhovore pre SME. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Daniel Křetínský, spolumajiteľ Energetického a Prumyslového Holdingu, ktorý spoluvlastní viaceré slovenské strategické energopodniky, v blízkej dobe vykúpi podiel v EPH, ktorý vlastní Patrik Tkáč z J&T a zároveň aj sa zbaví aj privátnych investorov J&T. Tvrdí, že J&T už dnes nefunguje v rovnakej miere homogénnosti, ako v minulosti. „Dohoda o tom, že partneri J&T budú inkasovať významnú hodnotu za svoju majetkovú účasť v EPH, bola logická," dodáva Křetínský.

Už vyše mesiaca prebieha na Slovensku kauza energií. Jej podstatou je neúmerné zvyšovanie cien elektriny niektorým domácnostiam, pričom najvypuklejší problém bol na strednom Slovensku, kde je distribútorom elektriny Stredoslovenská energetika - Distribúcia. V nej má Energetický a průmyslový holding, ktorý spoluvlastníte, 49-percentný podiel a manažérsku kontrolu. Bol takýto nárast odôvodnený?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Musíme rozlíšiť dve rôzne otázky, ktoré sa bohužiaľ v rámci politickej diskusie absolútne nesprávne pomiešali.

Otázku celkovej výšky distribučných poplatkov a otázku rozdelenia tejto sumy medzi jednotlivých užívateľov - tarify jednotlivých zákazníckych skupín. Tie sa skutočne menili. Niektorým používateľom sa zvyšovali, mnohým ale klesali.

Z nášho pohľadu je ale zásadné, že celková suma poplatkov a teda výnosy Stredoslovenskej energetiky - distribúcia sa medzi rokmi 2016 a 2017 nezvyšovali. Inými slovami na zmene tarifu absolútne v žiadnom ohľade neprofitoval SSE-D teda ani EPH. Kto tvrdí opak, buď situáciu nechápe alebo klame.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Dnes už bývalý šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík povedal, že sa dokonca mali znižovať.

„Výnosy z regulovaných činností sa mali znížiť o tri percentá, ak by sa klienti chovali podľa nášho predpokladu. Čo znamená, že by si dali preinštalovať ističe k adekvátnej spotrebe. Ak by klienti vôbec nereagovali, v najoptimistickejšom prípade mali výnosy ostať na rovnakej úrovni.“

Napriek tomu, že ste podľa vašich slov nemali na zmene cien zarobiť, v niektorých prípadoch neúmerne vystrelili. Čo sa teda stalo?

„Celkový objem peňazí, ktorý mala Stredoslovenská energetika – distribúcia inkasovať od všetkých svojich klientov, ostal rovnaký.

To, čo sa stalo, bola zmena výpočtu cien a taríf pre jednotlivých zákazníkov. Niekto mal platiť menej, niekto viac.

Tí, ktorí mali adekvátne nastavený istič, mali platiť o niečo menej. Na druhej strane, tí, ktorí mali zarezervovanú neprimerane vysokú kapacitu, mali platiť viac.“

Ceny za elektrinu však v niektorých prípadoch narástli rádovo o stovky eur.

„Emócia vznikla pri niektorých mestách. Niektoré z nich mali neadekvátne nastavené ističe.

Keď to preženiem, Banská Bystrica mala zarezervovanú kapacitu, ako keby chcela osvietiť Istanbul. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal vyhlášku, ktorá podľa mňa novým, modernejším spôsobom, mala spoplatniť zákazníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec by skutočne viedla k úsporám celkového účtu za distribúciu. Vzbudilo to dojem, že elektrina sa zdražuje. Bola to však pravda len pre konkrétneho zákazníka.“

Prečítajte si tiež: Politici museli vedieť o prudkom zvyšovaní cien energií Čítajte 

Aké percento zákazníkov malo takto neadekvátne nastavené ističe?

„Išlo o jednotlivé prípady miestnych samospráv, ktoré mali v minulosti obrovskú spotrebu. Po tom, ako ju už prestali potrebovať si však nezmenili istič a faktúra im vystrelila.“

Banská Bystrica mala zarezervovanú kapacitu, ako keby chcela osvietiť Istanbul.

Daniel Křetínský

Hovoríte, že rozhodnutie zmeniť ceny a tarify bolo adekvátne, vy ste na ňom nemali zarobiť. Prečo ste ale zmeny neodkomunikovali, aby nenastala hystéria?

„Načasovanie a miera ako sa platba za istič začala uplatňovať nebola šťastná. Navyše, Úrad pre reguláciu dokončil vyhlášku veľmi neskoro. Mali sme minimum času na to, aby sme sa so situáciou vyrovnali a pripravili.

Následne na začiatku roka to začalo vyvolávať politickú pozornosť. Zasadala vláda, kde sme komunikovali návrh, že by sme poskytli zľavu všetkým klientov, ktorí si do konca roka vymenia ističe.“

Politici podľa vás chápali, o čo tu ide?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4UDU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu