Daniel Křetínský, spolumajiteľ Energetického a Prumyslového Holdingu, ktorý spoluvlastní viaceré slovenské strategické energopodniky, v blízkej dobe vykúpi podiel v EPH, ktorý vlastní Patrik Tkáč z J&T a zároveň aj sa zbaví aj privátnych investorov J&T. Tvrdí, že J&T už dnes nefunguje v rovnakej miere homogénnosti, ako v minulosti. „Dohoda o tom, že partneri J&T budú inkasovať významnú hodnotu za svoju majetkovú účasť v EPH, bola logická," dodáva Křetínský.
Už vyše mesiaca prebieha na Slovensku kauza energií. Jej podstatou je neúmerné zvyšovanie cien elektriny niektorým domácnostiam, pričom najvypuklejší problém bol na strednom Slovensku, kde je distribútorom elektriny Stredoslovenská energetika - Distribúcia. V nej má Energetický a průmyslový holding, ktorý spoluvlastníte, 49-percentný podiel a manažérsku kontrolu. Bol takýto nárast odôvodnený?
„Musíme rozlíšiť dve rôzne otázky, ktoré sa bohužiaľ v rámci politickej diskusie absolútne nesprávne pomiešali.
Otázku celkovej výšky distribučných poplatkov a otázku rozdelenia tejto sumy medzi jednotlivých užívateľov - tarify jednotlivých zákazníckych skupín. Tie sa skutočne menili. Niektorým používateľom sa zvyšovali, mnohým ale klesali.
Z nášho pohľadu je ale zásadné, že celková suma poplatkov a teda výnosy Stredoslovenskej energetiky - distribúcia sa medzi rokmi 2016 a 2017 nezvyšovali. Inými slovami na zmene tarifu absolútne v žiadnom ohľade neprofitoval SSE-D teda ani EPH. Kto tvrdí opak, buď situáciu nechápe alebo klame.“

Dnes už bývalý šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík povedal, že sa dokonca mali znižovať.
„Výnosy z regulovaných činností sa mali znížiť o tri percentá, ak by sa klienti chovali podľa nášho predpokladu. Čo znamená, že by si dali preinštalovať ističe k adekvátnej spotrebe. Ak by klienti vôbec nereagovali, v najoptimistickejšom prípade mali výnosy ostať na rovnakej úrovni.“
Kto je Daniel Křetínský (42)
- Vyštudoval právo na Masarykovej univerzite v Brne, pracovať začal v brnianskej právnej kancelárii Gottweis & partner. Krátko pred prelomom milénia nastúpil do českej vetvy investičnej skupiny J&T. Najskôr ako právnik, ale onedlho sa preorientoval na investície.
- V roku 2003 sa stal partnerom skupiny a začal riadiť jej rast v energetickom biznise. Do roku 2008 sa zameriaval na český a slovenský trh. Ale potom, ako do energetickej vetvy skupiny vstúpil český miliardár Petr Kellner, rozbehol aj zahraničné akvizície energetických aktív.
- V roku 2009 sa v rámci skupiny J&T podieľal na založení Energetického a průmyslového holdingu.
Napriek tomu, že ste podľa vašich slov nemali na zmene cien zarobiť, v niektorých prípadoch neúmerne vystrelili. Čo sa teda stalo?
„Celkový objem peňazí, ktorý mala Stredoslovenská energetika – distribúcia inkasovať od všetkých svojich klientov, ostal rovnaký.
To, čo sa stalo, bola zmena výpočtu cien a taríf pre jednotlivých zákazníkov. Niekto mal platiť menej, niekto viac.
Tí, ktorí mali adekvátne nastavený istič, mali platiť o niečo menej. Na druhej strane, tí, ktorí mali zarezervovanú neprimerane vysokú kapacitu, mali platiť viac.“
Ceny za elektrinu však v niektorých prípadoch narástli rádovo o stovky eur.
„Emócia vznikla pri niektorých mestách. Niektoré z nich mali neadekvátne nastavené ističe.
Keď to preženiem, Banská Bystrica mala zarezervovanú kapacitu, ako keby chcela osvietiť Istanbul. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal vyhlášku, ktorá podľa mňa novým, modernejším spôsobom, mala spoplatniť zákazníkov.
Nakoniec by skutočne viedla k úsporám celkového účtu za distribúciu. Vzbudilo to dojem, že elektrina sa zdražuje. Bola to však pravda len pre konkrétneho zákazníka.“

Aké percento zákazníkov malo takto neadekvátne nastavené ističe?
„Išlo o jednotlivé prípady miestnych samospráv, ktoré mali v minulosti obrovskú spotrebu. Po tom, ako ju už prestali potrebovať si však nezmenili istič a faktúra im vystrelila.“
“Banská Bystrica mala zarezervovanú kapacitu, ako keby chcela osvietiť Istanbul.
„
Hovoríte, že rozhodnutie zmeniť ceny a tarify bolo adekvátne, vy ste na ňom nemali zarobiť. Prečo ste ale zmeny neodkomunikovali, aby nenastala hystéria?
„Načasovanie a miera ako sa platba za istič začala uplatňovať nebola šťastná. Navyše, Úrad pre reguláciu dokončil vyhlášku veľmi neskoro. Mali sme minimum času na to, aby sme sa so situáciou vyrovnali a pripravili.
Následne na začiatku roka to začalo vyvolávať politickú pozornosť. Zasadala vláda, kde sme komunikovali návrh, že by sme poskytli zľavu všetkým klientov, ktorí si do konca roka vymenia ističe.“
Politici podľa vás chápali, o čo tu ide?