BRATISLAVA. Slováci sa aj naďalej hrnú do daňových rajov. Vlani sa tam nachádzalo až 4777 našich firiem.
Oproti roku 2015 sa ich počet zvýšil o 76. Vyplýva to z údajov spoločnosti Bisnode Slovensko.
Podnikatelia sa nezľakli
Znížiť počet firiem registrovaných v daňových rajoch mal protischrankový zákon. Bisnode Slovensko tvrdí, že najnovšie rekordné počty firiem zo Slovenska v daňovo zvýhodnených krajinách potvrdzujú, že firmy sa nového protischránkového zákona nezľakli.
„Už po schválení zákona sme nepredpokladali, že zapríčiní zásadný odlev podnikateľov z týchto destinácií. Dlhodobo vidíme, že o verejné obstarávanie sa zväčša nezaujímajú podniky so sídlom v daňových rajoch z hľadiska prvej úrovne vlastníctva,“ tvrdí Milan Seliak z Bisnode Slovensko .
Dodáva, že firmy, ktoré budú chcieť utajiť vlastníka, do štátnych tendrov nepôjdu priamo, ale pôjdu cez subdodávateľov. Zmeniť správanie firiem by mohol nový protischránkový zákon z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd). Do praxe vstúpil pred niekoľkými dňami.
Vedie Holandsko
Jednotkou v daňových rajoch medzi Slovákmi je stále Holandsko. V roku 2016 v ňom malo sídlo až 1 142 spoločností, no počet firiem v krajine začína pomaly stagnovať. Medziročne jej pribudli len dve firmy.
Rekordným skokanom za rok je ale Cyprus, medziročne sa počet firiem na ňom zvýšil o 149. Na ostrove v súčasnosti sídli 1 066 slovenských spoločností, teda asi pätina zo všetkých našich firiem, ktoré sú priamo zaregistrované v niektorom z daňových rajov.