WASHINGTON. Nemecká automobilka Volkswagen v USA 24. februára oficiálne prizná vinu v škandále okolo falšovania testov emisií po tom, ako sa na tom dohodla s vládou. Vyplýva to podľa agentúry Reuters zo súdnych dokumentov.
Volkswagen v rámci dohody o urovnaní škandálu súhlasil, že sa prizná ku sprisahaniu s cieľom podviesť Spojené štáty, k bráneniu výkonu spravodlivosti a poskytovaniu falošných informácií.
Zaplatí viac ako štyri miliardy
Automobilka musí podľa dohody takisto zaplatiť 4,3 miliardy dolárov (približne 4 miliardy eur) a vykonať rozsiahle reformy.
Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) v septembri 2014 Volkswagen obvinila, že do vozidiel s naftovým motorom inštaloval softvér umožňujúci pri testovaní emisií skrývať vysoko nadlimitné hodnoty oxidov dusíka.
Volkswagen následne priznal, že tento softvér po celom svete inštaloval do zhruba 11 miliónov naftových áut.

Manažérka pre škandály končí
Vedenie nemeckej automobilky Volkswagen po roku vo funkcii opustí manažérka pre riešenie škandálov Christine Hohmannová-Dennhardtová (65). Za jej odchodom sú podľa vyjadrenia automobilky nezhody v chápaní povinností vyplývajúcich z jej funkcie, uviedla v piatok agentúra Reuters.
Hohmannová-Dennhardtová je bývalá politička a sudkyňa ústavného súdu. Vo funkcii ju nahradí Hiltrud Wernerová (49), ktorá doteraz pracovala v kontrolnom oddelení firmy.
Škandál s emisiami prudko zrazil trhovú hodnotu podniku, donútil k odchodu generálneho riaditeľa a viedol k vyšetrovaniam po celom svete. "Volkswagen bude ďalej tlačiť na zmeny vo svojom spôsobe myslenia a práce," uvádza sa v piatkovom oznámení firmy.