LONDÝN. Vplyv brexitu na britskú ekonomiku bude miernejší, než sa čakalo, jeho trvanie ale bude dlhšie.
Uviedla to výskumná skupina EY ITEM Club v dnes zverejnenej zimnej prognóze, ktorá zároveň odporúča výraznejšiu orientáciu ekonomiky na export než na domácu spotrebu.
Briti totiž v reakcii na zrýchľujúcu sa infláciu začínajú svoje výdavky postupne obmedzovať.
Spotrebiteľské ceny vzrástli v decembri výraznejšie, než sa očakávalo, pričom tempo ich rastu bolo najvyššie za takmer 2,5 roka. Index spotrebiteľských cien v decembri 2016 medziročne vyskočil o 1,6 % po 1,2-% zvýšení v novembri, uviedol britský štatistický úrad.
To bolo najviac od júla 2014. Dôvodom je pokles kurzu libry v reakcii na rozhodnutie Britov opustiť Európsku úniu. Slabšia libra ale zasa podporuje export, keďže zlacňuje britské produkty na zahraničných trhoch.
Miernejší vplyv
EY ITEM Club očakáva, že tento rok britská ekonomika vzrastie o 1,3 %, čo znamená revíziu smerom nahor, keďže v ostatnej októbrovej prognóze počítali ekonómovia s tohtoročným rastom ekonomiky na úrovni 0,8 %.
V budúcom roku ale očakávajú spomalenie rastu na iba 1 %, zatiaľ čo v októbri očakávali rast o 1,4 %.
"Predpokladáme, že vplyv brexitu na britskú ekonomiku bude miernejší, než sme očakávali v októbri, jeho trvanie ale bude o niečo dlhšie," povedal Peter Spencer z EY ITEM Club.
Vzhľadom na slabé tempo rastu ekonomiky očakávajú analytici z EY ITEM Club tohtoročný rast zamestnanosti len o 0,2 % a v roku 2018 očakávajú v tomto rozsahu pokles zamestnanosti.
Miera nezamestnanosti by mala do konca budúceho roka vzrásť zo 4,8 % v poslednom štvrťroku 2016 na viac než 6 %.
Export sa tento rok zvýši
Čo sa týka inflácie, ekonómovia predpokladajú, že jej tempo sa bude postupne zrýchľovať a ku koncu tohto roka dosiahne 3,1 %, na budúci rok by sa ale mala zmierniť na úroveň inflačného cieľa. Ten centrálna banka stanovila na 2 %.
Najpravdepodobnejší výsledok brexitu podľa EY ITEM bude, že Británia bude s Európskou úniou do konca tohto desaťročia obchodovať na základe pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
V najbližších rokoch ekonómovia počítajú s postupným rastom vývozu. Tento rok by sa export mal zvýšiť o 3,3 % a na budúci rok predpokladajú zrýchlenie rastu na 5,2 %.
Podľa Spencera ale celkový vývoj v obchode a aj jeho rast v roku 2019 budú do veľkej miery závisieť od výsledkov rokovania Británie s EÚ o podmienkach vzájomného obchodu po odchode krajiny z Európskej únie.