SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Podnikatelia radia: Nerobte tieto chyby, ak chcete byť úspešní

Aké je tajomstvo úspechu? 4 úspešní ľudia prezradili svoj recept

Tento článok a zodpovedné finančné rady vám prináša Tatra banka.

Úspech môžeme definovať rôznymi spôsobmi, väčšinou sa naň však pozeráme cez peniaze. Nielen možnosť zaplatiť mesačné výdavky a čo-to si našetriť, ale aj schopnosť zarobiť veľa peňazí a byť pritom slobodný. Robiť to, čo človeka baví, je pre mnohých iba snom. Spýtali sme sa štyroch úspešných Slovákov, ako sa dostali tam, kde sú. Každý z nich sa v začiatkoch vypracoval z inej štartovacej pozície a časom si osvojili odlišné postupy, ako ďalej rásť. So svojimi receptami na úspech sa podelia Roman Varga, Caroline Líšková, Zdenko Hoschek a Mišo Truban.

Roman Varga

Jedného dňa si uvedomil, že sú aj šikovnejší ľudia ako on. Paradoxne ho to nepriviedlo do depresie, ale naštartovalo úspešný biznis. Roman pracoval ako programátor v Prahe na korporátnych projektoch za dobrý plat. “V slabej chvíli som prijal ponuku, ale nechcelo sa mi tam stráviť ďalších pár mesiacov”. Bolo treba urobiť, ako to on nazýva, zázrak na počkanie.

Doslova za noc našiel za seba náhradu - človeka, ktorý tú prácu vedel urobiť lepšie a rýchlejšie ako on. Tento impulz prišiel práve v čase, keď sa začínal trochu nudiť. Práca ho síce bavila, ale kariérny rast ho veľmi nelákal a chcel si tiež veci robiť po svojom. Mať viac slobody, výziev, možností a zodpovednosti za vlastný život.

"Dnes treba byť veľmi pružný, mať výsledky hneď, reagovať rýchlo, improvizovať a najmä rátať s tým, že trh sa mení tak rýchlo, že to, čo platí dnes, už o rok môže byť inak.”

Po novej skúsenosti sa rozhodol. Založil firmu a začal klientom ponúkať zázraky na počkanie. Robí to dodnes. Najväčším IT firmám na Slovensku pomáha hľadať IT profesionálov vo svojej firme Ariva Group. Hoci začínal ako programátor, dnes je paradoxne jeho biznis najmä o ľudských vzťahoch a programovanie by bola príjemná dovolenka.

“Mojím cieľom je zabezpečiť, aby všetci boli spokojní, aj firma, ktorej dodávam ľudí, aj programátori, aby neodišli niekam inam. Pretože po dobrých IT ľuďoch je dopyt neustále. Je ich tu málo a práce bude len pribúdať. Veď hociktorá svetová firma ušetrí už len tým, že tu otvorí svoju pobočku, najmä slovenských programátorov a dá im prácu. Od tej chvíle šetrí náklady, pretože všetky výdavky na ľudí sú tu nižšie,” vysvetľuje Roman Varga.

Hoci sa to zdá ako jednoduchá vec, udržať všetkých ľudí spokojných a zarobiť na tom je náročná práca. Tým, že je programátorov nedostatok, a tých špičkových obrovský nedostatok, majú často svojské maniere. Napríklad jednoducho neprídu ráno do práce, alebo nedodržia to, čo sľúbili. Aj preto Roman tvrdí, že v jeho sektore je biznis veľmi nepredvídateľný. Nedá sa povedať, čo bude o rok, plánovať dva roky dopredu je čistá ilúzia.

“Samozrejme, že si dávam nejaké základné ciele, napríklad, aký obrat chcem dosiahnuť, a darí sa, ale to je asi tak všetko, čo sa dá nastaviť. Všetko ostatné je v aktuálnej situácii nepredvídateľné. V dnešnej dobe nie je priestor na budovanie firiem, ktoré raz odovzdáte svojim deťom. To bolo v 90. rokoch. Dnes treba byť veľmi pružný, mať výsledky hneď, reagovať rýchlo, improvizovať a najmä rátať s tým, že trh sa mení tak rýchlo, že to, čo platí dnes, už o rok môže byť inak,” vysvetľuje Roman.

Preto zarobené peniaze investuje. Najmä do realít, ktoré mu perspektívne vytvoria istotu pasívneho príjmu. “Hoci aj trh s prenájmom nehnuteľností sa môže rozbiť veľmi rýchlo. Napríklad stačí, aby sa vo väčšej miere presadila práca z domu, vo veľkom začali domy tlačiť na 3D tlačiarňach a ich cena spadne dole. Disruptívne procesy su všade okolo nás a absolútne nevieme, čo bude o 10 - 20 rokov.”

Finančná rada

Rátajte s tým, že žiadna istota neexistuje. Jediná istota ste vy sami, vaše znalosti, skúsenosti a energia. A ak chcete začať podnikať alebo investovať, tak určite v oblasti, ktorú veľmi dobre poznáte.

Prečítajte si tiež: Päť situácií, v ktorých sa vám kreditná karta naozaj zíde Čítajte 

Zdenko Hoschek

Po vysokej škole spravil chybu. Prestal tancovať. Takto sa začala vyvíjať kariéra Zdenka Hoscheka, jedného zo zakladateľov portálu ZľavaDňa a ďalších úspešných internetových projektov.

Zmienka o tancovaní má svoj význam v jeho príbehu. Zdenko sa totiž spoločenským tancom venoval rád, s vášňou a bol v tom výborný. Ibaže si vtedy nevedel predstaviť, ako ho môže tanec uživiť. “Potom však prišli tanečné televízne súťaže a dnes vidím, že tí ľudia, s ktorými som vtedy tancoval, sa tým v pohode uživia,” hodnotí Zdenko Hoschek. Preto hneď na začiatok pridáva radu pre ľudí, ktorí chcú mať dostatok financií a robiť to, čo ich napĺňa: “Dôležitejšie ako prísť robiť tento džob, lebo sa tam zarobí, je poznať, čí to človak baví. Tým, že ho to baví, ide mu práca ľahko a je aj väčšia pravdepodobnosť, že si tým zarobí, aj keď sa to možno na začiatku nezdá. A je potom úplne jedno, či ide podnikať, alebo si nájde prácu ako zamestnanec”.

“Dôležitejšie, ako povedať si, že idem robiť tento džob, lebo tam zarobím, je poznať, čo človeka baví. A je potom úplne jedno, či ide podnikať, alebo si nájde prácu ako zamestnanec.”

Rozhodnutie o zanechaní tanca pomohlo Zdenkovi odhaliť jeho ďalší talent – ukázal sa ako zručný obchodník. Ale aj to chvíľu trvalo, pretože po škole sa zamestnal ako audítor. “Bolo to jedno z mojich najhorších rozhodnutí, ako audítor som absolútne trpel, bolo to úplne mimo mňa. Išiel som to robiť, lebo audítorské firmy nám na škole robili marketing o tom, ako veľmi u nich zarobíme. Práca je to síce výborná, ale pokiaľ ju robí človek, ktorý sa na ňu hodí. Ja som sa na ňu nehodil,” spomína.

Tých nesprávnych krokov potrebných k jeho úspechu v obchodnej a podnikateľskej sfére bolo viac. Za zmienku stojí ešte aspoň jeden – práca v banke. Budoval v nej slušnú kariéru, viedol oddelenie veľkých klientov, mal plat v tisíckach eur. Ale nenapĺňalo ho to. Preto sa rozhodol, že ide podnikať. Ak teraz čakáte napínavý zlom v príbehu o tom, ako to zrazu bolo všetko super tak… nuž, nebolo.

“Prvý rok som nezarobil. Míňal som úspory,” hovorí. Napriek finančnému tlaku nezneistel. “Cítil som sa dobre. Zrazu som vedel, že sa sebarealizujem. Samozrejme, že prišlo veľa stresu, ale to je to, čo človeka posúva ďalej. Napríklad keď sme vyrástli z firmy, ktorá má desať ľudí, na firmu, ktorá ich má sto, tak príde veľa problémov, aj som slušne vyhorel. Nespával som, mal som stres. Ale nič z toho ma neodradilo, pretože som vnútorne cítil, že ma to baví. Skôr som hľadal v sebe, čo ma brzdí. Keď som to potom pomocou správnej terapie spracoval, tak som začal dobre spávať a aj firma ďalej rástla. Základ všetkého je, že človek musí poznať sám seba a vedieť, čo mu robí dobre,” radí Zdenko Hoschek.

Na podnikateľskej dráhe stretol Petra Pašku, s ktorým podniká dodnes. Peter bol viac vizionár, Zdenko viac obchodník, spolu spustili viacero portálov, až nakoniec ten svoj vytúžený zlatý grál našli vo webe ZľavaDňa.

“Keď sme na začiatku rozbiehali projekty Obedovat.sk a Nakupovat.sk, neboli veľmi funkčné. Ja som obiehal obchody na Obchodnej ulici v Bratislave a ponúkal im reklamu na nakupovat.sk. Nešlo to. Ľudia to nechceli. A ak si aj zaplatili, išlo to veľmi ťažko. Takže aby som uspel, hľadal som produkt, ktorý bude prinášať zákazníkom hodnotu. Začal som vymýšľať nové veci. Na to prišiel z USA trend zľavových portálov.

"My sme už mali skúsenosti, mali sme ľudí, vedeli sme to robiť, tak sme založili portál ZľavaDňa,” opisuje Zdenko Hoschek. Tým, čo chcú podnikať, ale nevedia presne, v čom, radí: “Najlepšie nápady sú tie, ktoré riešia potreby klientov. Aj dnes, keď robíme nové produkty, tak ich vlastne nevymýšľame. Jednoducho sa spýtame klientov, čo potrebujú alebo čo chcú vedieť. Vyriešte niekoho problém a máte biznis. Takto to funguje. Aj preto robím dodnes obchod. Okrem toho, že je to moja silná stránka a baví ma, pomáha mi zostať pri zemi a rozumieť klientom. Od toho sa potom odvíja všetko ostatné.”

Finančná rada

Pokiaľ môžete, nezadlžujte sa. Viem, že je to ťažké. A keď úver, tak v rozumnej miere. Aby ste nešli na hranu. Kedysi som mal hypotéku, ale byt som predal a hypotéku splatil. Dnes nie som zadĺžený a ani firma nie je. Možno rastiem pomalším tempom, ale je to veľmi zdravý rast aj pre firmu, aj pre mňa ako súkromnú osobu. Dlhy zviažu sebarealizáciu a šťastie. Veľa firiem v našom odvetví, v zľavovom biznise, sa zadĺžilo a potom skrachovalo. My sme vydržali a vyrástli aj preto, že sme vždy financovali náš rast iba zo zisku.

Caroline Líšková

Vraví sa, že ženy v podnikaní aj manažmente sú viac systematické a lepšie plánujú ako muži. Spĺňa to aj Caroline Líšková. Jej odchod z dobre plateného miesta do neistoty vlastného podnikania neprebehol spontánne, ale pripravovala sa naň dlhšie. Po kariére v energetickej a bankovej sfére sa rozhodla, že má už dostatok skúseností a zručností na to, aby mohla poskytovať služby klientom sama. “Cítila som, že klienti radi privítajú nezávislý pohľad na firmu, aj na osobné financie, a to nielen v rámci produktov, ktoré im núkajú finančné inštitúcie. Chcú niekoho nezávislého. Tak som vedela, že je tu priestor pre moju firmu,” hovorí Caroline, ktorá si pred ôsmimi rokmi založila firmu Auxerre. Dnes sa venuje najmä hypotekárnemu a firemného finančnému poradenstvu.

“Často sa stretávam s tým, že pri začiatku podnikania majú ľudia veľké očakávania a keď sa im nenaplnia, tak majú stres z neúspechu. Najmä, keď chcú rásť veľmi rýchlo."

V začiatkoch sa vraj vôbec nebála, že nebude mať klientov. “Mala som v sebe zakódované, že keď poskytnem kvalitnú službu, tak klient sa vráti a ešte naše poradenstvo odporučí ďalej. Presne tak sa to aj stalo. Aj po ôsmich rokoch firma prirodzene rastie,” vysvetľuje.

Medzičasom ako skúsená manažérka v bankovom sektore rozbehla aj ďalšiu firmu, ktorá sa špecializuje na vzdelávanie pre firmy a banky. Samozrejme, plat, ktorý mala ako manažérka, nedosiahla hneď v prvom roku po tom, čo začala podnikať. Pracovné vyťaženie počas štartovacieho obdobia podnikania bolo veľké. Ale dnes svoj krok neľutuje, pretože časom sa všetko nastavilo do správnych pomerov a jej biznis plán sa ukázal byť optimálne nastavený.

“Často sa stretávam s tým, že pri začiatku podnikania majú ľudia veľké očakávania a keď sa im nenaplnia, tak majú stres z neúspechu. Najmä, keď chcú rásť veľmi rýchlo. Dnes sa veľa píše o úspešných startupoch, ako za krátky čas zarobili veľa peňazí. Ale to sú hviezdne výnimky. Ľudia sa namotivujú nereálnymi cieľmi a potom sú sklamaní. Ak malá firma medziročne rastie o 15 či 20 percent, je to zdravý rast firmy,” hovorí Caroline ako odborníčka na firemné financie. Ozaj a kedy sa ukáže, že sa firme darí?

Vraj už po druhom roku. “Prvý rok je najnáročnejší. Vytvoriť si portfólio klientov, zafinancovať jednorazové investície do priestorov, do techniky, do marketingu. Druhý rok postupne ukáže zdravú kondíciu firmy. Preto aj banky často hodnotia firmy po druhom roku pôsobenia. Tretí rok už jasne viete, či firma bude "hviezdiť", alebo či vznikli nesprávne manažérske rozhodnutia a je tam problém. Takže dva roky sa firma profiluje, potom môže rásť”.

Zároveň však Caroline dodáva, že na podnikanie nestačí len nápad a chuť. Dôležité je aj načasovanie. Mnoho nápadov neuspelo jednoducho preto, že prišli buď skoro, keď trh neexistoval, nebol pripravený, alebo neskoro, keď už bol presýtený.

Finančná rada

Strážte si náklady a výdavky. Poznám prípady, keď firmy nakúpili alebo si prenajali veľké priestory, drahú techniku a veľký vozový park a klienti neprišli. Toto treba korigovať. Ak otvárate napríklad aj malý biznis, napríklad kaviareň, spočítajte si, aké investície a pravidelné (fixné) náklady očakávate a koľko káv musíte predať, aby ste mali na nájomné, zamestnancov a nemuseli zbytočne vkladať do podnikania súkromné úspory a neúmerne sa zadlžovať.

Prečítajte si tiež: Päť situácií, v ktorých sa vám kreditná karta naozaj zíde Čítajte 

Mišo Truban

Podnikateľský príbeh Michala Trubana z Websupportu je známy. Aj vďaka jeho knižke Support, ktorú vydal v ostatných dňoch. Ak ju náhodou nepoznáte, tak v skratke: malý Mišo z Kysúc založil na strednej škole firmu, hoci ani poriadne nevedel, čo je to firma a ešte jej dal aj zlé meno. Vystihol však nastupujúci trend web hostingu, klientom ponúkol niečo, čo konkurencii vyrazilo dych – neobmedzený hosting a služby, na ktoré sa dalo spoľahnúť. Nezastavilo ho ani zhabanie serverov políciou, ani výpadky či iné komplikácie, ktoré ho počas podnikania stretli. Keď sa stal slovenskou jednotkou, prešiel aj na maďarský trh. Zarobil a začal investovať do startupov. Toľko v skratke.

"Nestačí mať informácie, podnikanie potrebuje skúsenosť, ktorú každý získa až pri podnikaní.”

Michal je však podnikateľskou inšpiráciou najmä pre jednu vlastnosť, a tou je nebojácnosť. Nezľakne sa problémov, pretože vždy rozmýšľa nad tým, ako ich efektívne vyriešiť. Je to možno vrodená danosť, možno podnikateľská skúsenosť, každopádne mu to pomáha zlepšovať svet nielen v biznise, alebo aj pri občianskych aktivitách.

Keďže aj tento článok sa snaží byť istým návodom, ako sa postaviť na vlastné finančné nohy, treba spomenúť, že Michal nemá veľmi rád podnikateľské návody. “Nefungujú. Vždy si to každý musí prejsť sám. Nestačí mať informácie, podnikanie potrebuje skúsenosť, ktorú každý získa až pri podnikaní,” hovorí.

Dodáva, že nie je ani fanúšikom podnikania za každú cenu. Niekomu sa môže dariť ako podnikateľovi, inému ako zamestnancovi. “Neuznávam prehajpované podnikanie v tom zmysle, že dostanem nápad, verím si a celú rodinu vystavím riziku. Všetky motivačné knihy sú síce o ľuďoch, ktorým to vyšlo, ale to je jeden z desaťtisíc. Takže nesúhlasím s radou, že dajte všetko do toho a choďte podnikať za každú cenu.”

Finančná rada

Aj vo financiách fungujú isté pravidlá ako vo fyzike. Mám niekoľko pravidiel. Prvé je, že nikdy nedávaj peniaze do toho, čomu nerozumieš. Jednoduchá vec a pritom všetci robia opak. Ďalšie sú čas, riziko a návratnosť. Kto chce veľkú návratnosť, musí rátať aj s veľkým rizikom. Neexistuje malé riziko s brutálnou návratnosťou. Jednoducho neexistuje. Navyše, návratnosť rastie s časom, ktorý tomu venuješ. Preto najväčšiu návratnosť dáva podnikanie – lebo sa mu človek najviac venuje. Dôležitá vec je dovoliť si robiť chyby. Nikdy preto neinvestujem takú sumu, aby som nezvládol riziko, ak mi investícia nevyjde.

Tento článok a zodpovedné finančné rady vám prináša Tatra banka.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič.

Odmyslime si Matoviča a pozrime sa na uniknutý zámer z ministerstva.

7. máj
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a klub Za ľudí počas pondelňajšej tlačovej konferencie.

Návrh na odvolanie podal opozičný Smer.

1 h
Ekonóm Martin Kahanec

Deficitné financovanie by bolo nezodpovedným hazardom.

11 h

Neprehliadnite tiež

Slovenská pošta.

Obmedzenia sa môžu vyskytnúť len lokálne prestávky.

11m
Ilustračné foto

Zlepšenie možno pripísať slabému minuloročnému marcu, keď už priemysel zasiahli dôsledky pandémie.

13m
Budova na Plynárenskej ulici v Bratislave, v ktorej sídli spoločnosť Arca Capital.

V prípade, že termín nestihnú, prichádzajú o nárok na svoje peniaze.

50m
Ethereum.

Posilnenie etherea malo pozitívny vplyv aj na ďalšie kryptomeny.

2 h