SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

Pozrite si, čo pridelil Kažimír ministerstvám na budúci rok

Ministerstvo financií preložilo vláde na schválenie návrhu rozpočtu na rok 2017, vláda ho prijala.

Bývalý minister financií Peter KažimírBývalý minister financií Peter Kažimír (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Vláda schválila v stredu (5. októbra) rozpočet na budúci rok. S čím budú hospodáriť jednotlivé ministerstvá a úrady najbližšie obdobie?

Prečítajte si tiež: Rozpočet 2017: Pozrite si 10 najdôležitejších čísel Čítajte 

Hospodárstvo: 250,9 milióna eur

Ministerstvo hospodárstva má v návrhu rozpočtu na rok 2017 navrhované výdavky vo výške 250,9 milióna eur, ktoré oproti schválenému rozpočtu na tento rok rastú o 9,42 milióna eur, teda o 3,90 percenta. 

Rozpočtové prostriedky kapitoly v sume 151,3 milióna eur oproti schválenému rozpočtu na tento rok klesajú o 8,4 milióna eur, teda o 5,23 percnta, pričom bežné výdavky klesajú a kapitálové výdavky rastú.

Skryť Vypnúť reklamu

Bežné transfery v sume 70,6 milióna eur zaznamenali pokles oproti schválenému rozpočtu na rok 2016 o 46,6 percenta, najmä z dôvodu nerozpočtovania výdavkov na príspevok pre domácnosti za spotrebovaný plyn aj medziročného poklesu transferov pre Národný jadrový fond. Kapitálové výdavky na budúci rok v sume 52,1 milióna eur rastú oproti schválenému rozpočtu na tento rok o 49 miliónov eur.

Doprava: 2,15 miliardy eur

Ministerstvo dopravy by malo v budúcom roku hospodáriť so sumou 2,15 miliardy eur. To v porovnaní s tohtoročným rozpočtom znamená zvýšenie financií o 109 miliónov eur, čiže o 5,35 percenta. Zvýšenie výdavkov súvisí podľa ministerstva financií s rastom prostriedkov zo zdrojov EÚ a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu.

Kapitálové výdavky v rezorte dopravy sú pre rok 2017 navrhnuté v sume 269 miliónov eur, oproti vlaňajšiemu roku klesli o 13,8 percenta. Na cestnú a železničnú dopravu je v rozpočte vyčlenených 1,95 miliardy eur, čo je o 129 miliónov eur viac ako vlani.

Skryť Vypnúť reklamu

Najväčšie zvýšenie výdavkov sa týkajú investícií Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest, ktoré majú (mimo eurofondov) na budúci rok v rozpočte výdavky za 69,8 milióna eur, teda o 87,2 percenta viac ako vlani.

Nižšie financie majú poputovať aj na podporu rozvoja bývania prostredníctvom poskytovania dotácií, na rok 2017 sa v rozpočte počíta so sumou 108 milióna eur. Klesnúť majú aj výdavky na podporu cestovného ruchu, a to takmer o tretinu.

Agrorezort: 1,10 miliardy eur

Kapitola ministerstva pôdohospodárstva má na budúci rok rozpočtované zdroje vo výške 1,10 miliardy eur, v tom rozpočtové prostriedky kapitoly predstavujú sumu 108 miliónov eur. 

Výdavky Európskej únie a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu tvoria sumu 987 miliónov eur. Celkové výdavky kapitoly na rok 2017 v porovnaní so schváleným rozpočtom v roku 2016 sa zvyšujú o 31,1 milióna eur, teda o 2,92 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozpočtové prostriedky kapitoly v porovnaní so schváleným rozpočtom roku 2016 sa zvyšujú o 26,8 milióna eur, teda o 32,8 percenta.

Prečítajte si tiež: Tri nepríjemné veci, ktoré vláda musí povedať dôchodcom

Ministerstvo práce: 2,2 miliardy eur

Rezort práce by mal mať v budúcom roku k dispozícii viac prostriedkov, celkovo by mal hospodáriť so sumou 2,2 miliardy eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2016 celkové výdavky medziročne vzrastú o 71,2 milióna eur, teda o 3,31 percenta.

Najviac peňazí by malo smerovať na podporu rodiny, a to takmer 720 miliónov eur. Na program pomoci v hmotnej núdzi sa vyčlenilo približne 221 miliónov eur. 

Na politiku zamestnanosti by malo ísť 261,2 milióna eur. Výdavky v tejto oblasti slúžia na podporu tvorby nových pracovných miest, financovanie nástrojov aktívnej politiky trhu práce, ako i na investičné stimuly pre investorov v podobe príspevku na novovytvorené pracovné miesta a vzdelávanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo financií: 484 miliónov eur

Ministerstvo financií by malo mať v budúcom roku k dispozícii viac finančných prostriedkov. Celkové výdavky rezortu by mali v budúcom roku dosiahnuť 484 miliónov eur, pričom výdavky štátneho rozpočtu by mali dosiahnuť 346 miliónov eur, zdroje EÚ by mali byť vo výške 103 miliónov eur a príslušné spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu by malo dosiahnuť sumu 35,2 milióna eur.

Výdavky kapitoly zo štátneho rozpočtu na rok 2017 tak v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2016 rastú o 30,7 milióna eur, čo predstavuje zvýšenie o 9,74 percenta.

Na financovanie Informačnej spoločnosti a Informačných technológií by malo ísť v budúcom roku 218,6 milióna eur a do inštitucionálnej podpory a kontroly by malo smerovať takmer 52 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Investície a informatizácia: 4,35 milióna eur

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu pod vedením vicepremiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) by mal v budúcom roku hospodáriť so sumou 4,35 milióna eur. 

Z celkovej sumy 4,35 milióna eur tvoria osobné výdavky úradu 1,10 milióna eur, výdavky na tovary a služby 3,17 milióna eur a výdavky na bežné transfery 22-tisíc eur. Kapitálové výdavky vo výške 70-tisíc eur by mali byť podľa návrhu použité na nákup výpočtovej a telekomunikačnej techniky.

Prečítajte si tiež: Nemocnice od štátu dostanú menej, viac zaplatia ľudia

Zdravotníctvo: 1,37 miliardy eur

Štát dá na zdravotníctvo na budúci rok o takmer 120 miliónov eur menej oproti tohtoročnému návrhu. Celkovo by však v zdravotníctve malo byť viac peňazí vďaka vyšším príjmom od ekonomicky aktívnych osôb. Do zdravotníctva by tak malo celkovo prísť 4,44 miliardy eur, čo je o 4,2 percenta viac oproti tomuto roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vyplýva z rozpočtu na rok 2017, štát dá na zdravotníctvo 1,37 miliardy eur. Najviac z toho predstavujú prostriedky na poistné platené štátom, a to 1,28 miliardy eur. Štát by mal na budúci rok platiť poistné asi za 3,01 milióna ľudí. Ide o dôchodcov, nezamestnaných či matky na materskej.

Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) schválený rozpočet rešpektuje, priznáva však, že každý minister by si želal viac. "Bude si vyžadovať významné reštrukturalizačné opatrenia," skonštatoval. S tými počíta aj samotný návrh rozpočtu.

Sociálna poisťovňa: 547,6 milióna eur

Sociálna poisťovňa v budúcom roku dostane zo štátneho rozpočtu 547,6 milióna eur. Štát by mal poisťovni finančne pomáhať čoraz menej. Transfer zo štátneho rozpočtu by mal totiž v nasledujúcich rokoch klesať. V roku 2018 by mal predstavovať sumu 396,4 milióna eur a v roku 2019 by mal dosiahnuť 253,5 milióna eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac zdrojov pôjde na dôchodkové dávky, na ktoré plánuje vynaložiť takmer 6,8 miliardy eur, na nemocenské dávky sú rozpočtované výdavky v sume 509,2 milióna eur a výdavky na dávky v nezamestnanosti predstavujú 153,1 milióna eur.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: 965-tisíc eur

Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má v budúcom roku hospodáriť s prebytkom 965-tisíc eur. Celkové príjmy úradu vrátane zostatku z minulosti sa rozpočtujú vo výške 43,6 milióna eur, výdavky majú dosiahnuť 18,2 milióna eur. 

Výraznú finančnú položku rozpočtu okrem nákladov na platy zamestnancov a odvody tvoria zmeny informačného systému súvisiace s elektronizáciou zdravotníctva. ÚDZS tiež avizuje, že chce vytvoriť vhodné podmienky na prevádzku súdnolekárskeho a patologicko-anatomického pracoviska v Košickom kraji rekonštrukciou vlastných priestorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Eximbanka: 1,02 miliardy eur

Exportno-importná banka plánuje prostredníctvom úverových a záručných aktivít podporiť export slovenských podnikateľských subjektov v celkovom objeme 1,02 miliardy eur, čo je o 6,8 % viac v porovnaní s očakávanou skutočnosťou za rok 2016.

Pozemkový fond: 0,92 milióna eur

Slovenský pozemkový fond by mal v roku 2017 hospodáriť so schodkom 0,92 milióna eur. V roku 2018 by mal byť prebytok vo výške 9,19 milióna eur a v roku 2019 na úrovni 9,15 milióna eur.

Úrad geodézie: 21,9 milióna eur

Úrad geodézie, kartografie a katastra bude mať na budúci rok výdavky vo výške 21,9 milióna eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom úradu na rok 2016 to predstavuje nárast výdavkov o 3,28 milióna eur, teda o 17,7 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 2. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 3. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 4. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 8. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 9. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 2. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 5. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 6. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 7. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 8. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 9. Stiahnite si stovky e-kníh
 10. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 856
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 611
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 7 242
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 232
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 987
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 3 836
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 282
 8. Crème de la crème po slovensky 3 250
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 903
 10. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 251
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 502 obetí.


a 4 ďalší 10 h
Branislav Harabin na zasadnutí Súdnej rady.

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana.


16 h
Cynická obluda

Žiaden iný kostlivec v skrini na súčasných konšpirátorsko-antivaxersko-zadubených voličov nemal horší účinok.


Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Zmení sa daňový bonus aj prídavky na dieťa.


22 h
Ilustračné foto.

Mena sa uprostred týždňa pred zverejnením dôležitých makroekonomických údajov mierne oslabila.


TASR 2 h
Lietadlo priváža dovolenkárov z Tel Avivu na novej charterovej linke z izraelského Tel Avivu na letisko Poprad-Tatry.

Transakcia by mala prebehnúť v auguste.


TASR 13 h
Ilustračné foto

Od augusta by sa mohlo začať so zvyšovaním produkcie.


TASR 14 h