BRUSEL. V roku 2014 došlo v krajinách EÚ k výpadku príjmov z dane z pridanej hodnoty (DPH) v ohromujúcej výške 159,5 miliardy eur. Slovensko patrilo medzi štyri krajiny s najhoršími výsledkami. Uviedla dnes Európska komisia (EK).
Výsledky výskumu, ktoré zverejnila exekutíva EÚ ukazujú, že celkový rozdiel medzi očakávanými príjmami z DPH a skutočne vybranou sumou DPH (výpadok príjmov z DPH) opäť dosiahol neprijateľne vysoké ročné hodnoty.
Najviac v Taliansku
V porovnaní s rokom 2013 sa v roku 2014 výpadok príjmov z DPH síce o 2,5 miliardy eur znížil, ale výsledky jednotlivých členských štátov v oblasti dodržiavania predpisov o DPH sa stále obrovsky rozlišujú.
Osemnásť členských štátov vykázalo vo svojich číslach zlepšenie, avšak osem štátov nedokázalo vybrať vyššiu sumu DPH ako v predchádzajúcom roku.
Výpadok príjmov z DPH sa pohyboval v rozmedzí od maxima vo výške 37,9 % nevybranej DPH v Rumunsku po minimum 1,2 % vo Švédsku. Slovensko zaznamenalo v tomto roku výpadky na úrovni 29,97 % a bolo štvrté najhoršie (po Rumunsku, Litve a Malte).
V absolútnych číslach bol najvyšší výpadok vo výške 36,9 miliardy eur zaznamenaný v Taliansku, zatiaľ čo najnižšia hodnota bola v Luxembursku - 147 miliónov eur. Pre Slovensko to v absolútnych číslach znamenalo 2,14 miliardy eur.
Zistenia výskumu podporujú nedávnu výzvu EK na modernizáciu systému DPH v EÚ, ktorá by ho zefektívnila a zároveň by uľahčila boj s podvodmi. Členské štáty musia reagovať na akčný plán "Smerom k jednotnej oblasti DPH v EÚ", ktorý komisia predložila minulý rok v apríli, a dohodnúť sa na ďalšom postupe ohľadom definitívneho režimu DPH pre cezhraničný obchod v rámci únie.
Na boj s podvodmi v oblasti DPH už boli prijaté rýchlejšie uskutočniteľné opatrenia, avšak aj dnes zverejnené čísla ukazujú, že sú potrebné hlbšie reformy.
Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v tejto súvislosti pripomenul, že členské štáty zbytočne prichádzajú v nevrátených príjmoch z DPH o desiatky miliárd eur.
"To je neprijateľné. Súčasný režim ponúka zúfalo slabé nástroje pre boj s podvodmi v oblasti DPH a s nesprávnym stanovením dane. Je tiež zrejmé, že výsledky sa samé od seba nezlepšia. Členské štáty sa teraz musia rýchlo dohodnúť na definitívnom a podvodom zabraňujúcom systéme DPH, tak ako ho v tomto roku predložila komisia," uviedol komisár.
Presnejšie odhady
Moscovici zároveň vyzval všetky členské štáty únie, aby viedli úprimnú a vecnú diskusiu pre obohatenie návrhov, ktoré budú predložené na budúci rok.
Štúdiu o výpadku príjmov z DPH financuje EK v rámci svojej činnosti zameranej na reformu systému DPH v Európe a na boj proti daňovým podvodom a únikom.
Dnešná správa dokladá, že zatiaľ čo niektoré členské štáty výber DPH zlepšili, významný pokrok možno dosiahnuť, len ak sa členské štáty dohodnú na spoločnej reforme, ktorá súčasný systém DPH v EÚ zjednoduší a súčasne zvýši jeho odolnosť voči podvodom a aj ústretovosť voči podnikateľom, aby títo nemali tendencie dopúšťať sa daňovým únikom.
Vďaka zdokonaleným účtovným údajom, ktoré poskytujú členské štáty EÚ v súlade s novými medzinárodnými štandardmi, sú odhady na rok 2014 presnejšie ako v predchádzajúcich rokoch.
Slovensko je takmer najhoršie. Aktuálne sa na Slovensku rieši kauza v súvislosti s nadmerným odpočtom DPH. Ešte začiatkom roka týždenník Trend napísalo, že organizovaná skupina sa mala niekoľko rokov obohacovať cez fiktívne obchody a faktúry na úkor štátu. Takto si mali cez fiktívne vratky DPH či znižovaní vlastným DPH prísť až na 80 miliónov eur.
Okrem šéfov daňových úradov, podieľať aj vysokí predstavitelia vládneho Smeru, dokonca vtedajší minister financií Ján Počiatek a minister vnútra Robert Kaliňák. Všetko sa to malo udiať ešte počas prvej vlády Roberta Fica.