BRATISLAVA. Jednou z najvýznamnejších priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ bude energetická únia.
"Rok 2016 bude prelomový pre úspešnú realizáciu projektu energetickej únie. Malo by sa predložiť až 90 percent všetkých návrhov Európskej komisie spojených s projektom. Tento projekt patrí medzi desať priorít Junckerovej komisie, čo len podčiarkuje dôležitosť jej zaradenia medzi priority slovenského predsedníctva."
TASR o tom informoval zástupca stáleho predstaviteľa SR pri EÚ veľvyslanec Alexander Micovčin.
Podľa veľvyslanca Slovensko si je vedomé vysokej politickej zodpovednosti a mimoriadneho významu energetických tém v súčasnej zložitej geopolitickej situácii.
"Súčasne diskutované návrhy nariadenia o bezpečnosti dodávok plynu a revízia rozhodnutia o medzivládnych dohodách v oblasti energetiky sú pre nás prioritné. Chceme o týchto návrhoch rokovať s Európskym parlamentom a v ideálnom prípade rokovania uzatvoriť. Dôležitosť energetickej bezpečnosti podčiarkuje aj jej zaradenie na diskusiu ministrov počas neformálnej Rady pre energetiku, 13. júla 2016 v Bratislave," uviedol Micovčin.
Podľa jeho slov súčasťou zvyšovania odolnosti EÚ voči geopolitickým vplyvom na bezpečnosť dodávok je podpora dodávok od viacerých dodávateľov.
Súčasť diskusie ministrov bude z toho dôvodu tvoriť aj téma využívania skvapalneného plynu v EÚ. "Komisia pripravuje na tento rok podrobnú správu o vplyve cien a nákladov za energie na konkurencieschopnosť európskeho priemyslu, ministri budú preto venovať svoju pozornosť aj jej základným východiskám," dodal.
Počas slovenského predsedníctva sa otvoria a budú viesť rokovania s Európskym parlamentom o návrhu nariadenia o energetickom označovaní výrobkov štítkami ich energetickej účinnosti.
Podľa veľvyslanca zámerom legislatívy je obnoviť výpovednú hodnotu týchto štítkov, keďže sa na trhu v súčasnosti nachádzajú výrobky, ako sú práčky s najvyšším označením A+++ a niektoré výrobky, ako vysávače, už využívajú novú škálu A až G.