BRATISLAVA. Slovenským strojárskym firmám sa s rastom produkcie zlepšuje platobná morálka. Konštatovala to spoločnosť Coface, ktorá sa zaoberá manažovaním kreditného rizika firiem.
„Obrat po zvládnutí krízy z rokov 2008 až 2010 vidieť nielen v raste priemyselnej produkcie a zvýšení zamestnanosti, ale aj v zlepšení platieb medzi obchodnými partnermi,“ uviedol country manažér Coface Slovensko Juraj Janči.
V priemere od začiatku roka k máju vzrástla celková priemyselná výroba v strojárstve o 3 percentá a v porovnaní s rokom 2015 o 4 percentá.
„Dôvodom rastu priemyselnej produkcie je najmä nárast objednávok zo strany zahraničných odberateľov, dokonca mnohí z nich presúvajú výrobu priamo na Slovensko,“ dodal Janči. Strojárstvo na Slovensku je podľa neho z hľadiska platobnej schopnosti v dobrej kondícii.
„Podľa našich skúseností omeškávania nastávajú najmä v Česku a v Poľsku, kde v poslednom období monitorujeme nárast objemu hlásených polehotných pohľadávok aj v tomto sektore,“ doplnil Janči.
Aj napriek priaznivému vývoju však Janči upozorňuje, že strojárske firmy by mali zostať pri obchodovaní ostražité.
„Okrem tradičných nástrojov manažovania pohľadávok, ako aj informačnej a preventívnej vybavenosti, je nevyhnutné dbať na dodatočné zabezpečovacie prvky, najmä v prípade, že nejde o stáleho partnera, respektíve, pokiaľ s nimi mala firma negatívne skúsenosti v minulosti,“ upozornil Janči.
Mnohé strojárske firmy v súčasnosti exportujú aj na rizikovejšie trhy a odbytištia si skúšajú hľadať aj v Číne. Podľa Coface Slovensko tam však v poslednom období rastie počet nesplatených pohľadávok.
„Pri exporte do rizikovejších teritórií odporúčame využiť nástroje na zabezpečenie pohľadávok a minimalizovanie rizika neustále, nielen pri zmene správania sa odberateľa,“ konštatoval Janči.
Zároveň dodal, že tento rok sa na slovenskom trhu neočakáva radikálna zmena vývoja produkcie v strojárskom segmente.
„Každopádne vplývať naň môžu jednak zmeny kvantitatívneho charakteru - cena ropy a ocele, ale aj kvalitatívneho charakteru ako nedostatok odborného personálu, či zlý výber teritórií a partnerov pre ďalšiu expanziu,“ uzavrel Janči.