SME

Keď je domov aj práca. Pozrite si tieto krásne pracovne štyroch Slovákov

Kancelárske priestory sa dokážu odlíšiť len v niečom. Zato domáce pracovne úplne vo všetkom.

Tento článok a hypotéku online vám prináša ČSOB.

Pracovať z domu dáva možnosť zariadiť si pracovné miesto podľa vlastných predstáv. Navštívili sme štyroch Slovákov pracujúcich z domu a pozreli sa, ako to u nich vyzerá. Okrem toho nám povedali, aké sú najväčšie výhody a nevýhody takejto práce.

Adam Belis, ilustrátor

Žije v bratislavskom Starom meste spolu s ďalšími dvomi spolubývajúcimi a z izby si spravil pracovňu. Má v nej stolík, počítač, monitor, tablet, ceruzky, posteľ, vešiak a zopár obrazov a kníh na zemi. Z domu pracuje necelých šesť rokov. Začal ešte v Prievidzi, potom sa presťahoval do Bratislavy.

„Nikdy som nechodil niekam do kancelárie, jedine počas práce na filme. Pracujem od strednej školy a celý čas som na voľnej nohe.“

„Ako sa dá z domu pracovať tak dlho?“

„Základ je nebáť sa samého seba. Ja sa mám celkom rád. Treba sa vedieť rešpektovať a počúvať sa. Keď ti telo vraví, že si tri dni nevyšiel z domu, tak je fajn ho vypočuť.“

Najdlhšie nevyšiel z domu šesť dní. Žil v Prievidzi, jedol múku s vodou a pracoval tvrdo preto, lebo nemal peniaze a potreboval si zarobiť. Vtedy nevidel nikoho iného, iba seba.

Venuje sa ilustrácii a animácii a spolu s mamou rozbieha projekt zdravých vankúšov Vankushe. Spolupracoval na prvom celovečernom animovanom slovenskom filme LokalFilmis, navrhoval koncept krátkych filmov HiStory pre RTVS a pracuje pre viacerých slovenských i zahraničných klientov.

Jeho pracovné dni nie sú jednotné, no má dve verzie. Buď je v situácii, kedy nestíha, alebo má príliš veľa roboty. Vtedy vstáva okolo deviatej, dá si kávu, raňajky a od desiatej začína pracovať. Robí až do noci, preruší ho len obed o tretej a večera o šiestej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď má voľnejšie dni, tak vstáva rovnako, na raňajky má dve hodiny, s niekým sa stretne a pracuje voľne počas celého dňa.

„Čo považuješ za najväčší problém práce z domu?“

„Jednoznačne Facebook, lebo ma niekedy vyhadzuje z koncentrácie.“

Aj preto sa mu najlepšie pracuje večer, keď Facebook spí. Vtedy mu nikto nepíše, nepočuje hluk mesta a má pocit, že vtedy už nikto nepracuje, iba on. Večery si preto necháva na kreatívnu prácu, cez deň robí hlavne operatívu.

Za najväčšie výhody práce z domu považuje, že nikto na neho netlačí, je sám sebe pán a môže si variť. Ak sa chce odreagovať, tak si ide zabehať alebo sa stretne s kamarátmi. Najvýraznejší oddych zažil po dokončení LokalFilmis, keď sa od septembra do októbra minulého roka venoval len sám sebe.

„Učil som sa nové veci a oddychoval. To by sa mi v bežnom zamestnaní nestalo.“

Veronika Pilátová, marketérka v Red Bull a šéfredaktorka Inspire magazínu

Veronika je jedna z mála ľudí, ktorá má jeden pracovný stôl, zato dve postele. Po chvíli sme zistili, že v izbe býva so spolubývajúcou.

Jej izba pripomínala pracovňu snáď najmenej zo všetkých našich návštev. Najviac miesta zaberali postele a skrine, nechýbala ani knižnica, sedačka a húpacie kreslo. Pracovný stôl bol v rohu miestnosti a nad ním množstvo autorských plagátov a obrazov.

„Ako sa ti pracuje z domu?“

„Dobre, ale zatiaľ som v tomto režime krátko. Práve som zoštátnicovala.“

Veronika pracovala už počas vysokej školy, no naplno sa do toho pustila až po jej skončení. Už takmer dva roky je šéfredaktorka Inspire magazínu, v RedBulle funguje na oddelení Communication a stará o novinárov, píše články a chodí na podujatia. Z domu pracuje rok.

Prepínať medzi dvomi prácami jej nerobí problém, rozdelila si to pol na pol.

„Je dôležité vedieť si to ukočírovať, aby som ani jedno nezanedbávala. Musíš mať prísny režim, inak veci začneš vytesňovať.“

Za najdôležitejšiu považuje sebadisciplínu. Zásadne nepracuje v posteli, nedáva si budík a automaticky vstáva o siedmej. Občas si ide zabehať a od ôsmej pracuje. Potom ide na obed alebo si navarí a robí do štvrtej. Naučila sa vnímať homeoffice tak, že je v práci a vtedy robí. Pokiaľ nemajú uzávierku, alebo nie je pred veľkým podujatím, cez víkendy ani po večeroch nepracuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Nikdy som neprokrastinovala. Kedysi som pracovala veľa a stále. Potom som si to obmedzila a po večeroch si robím len svoje veci.“

Keď sa chce odreagovať, ide do kuchyne alebo na balkón. A keď nestačí ani to, vybehne do kaviarne. Tam má pocit, že je medzi ľuďmi, čo jej doma chýba. Pracovné stretnutia totiž nemá každý deň a s prispievateľmi sa stretne len občas. Práve slabé sociálne vzťahy považuje za nevýhodu práce z domu.

„Pokojne sa mi ozvi, keď budeš chcieť pokecať o počasí.“

„Ďakujem, určite to využijem.“

Ak si odmyslí slabý kontakt s ľuďmi, tak na práci z domu má najradšej, že si sama organizuje čas, môže si navariť a robiť v teplákoch a pyžame prakticky z akéhokoľvek miesta na svete.

Marcel Truchly, farmaceut

Ísť k Marcelovi domov do Petržalky je ako ocitnúť sa v labyrinte. Dvoje dvere na číp, potom výťah a nakoniec sme aj tak vystúpili na zlom poschodí. Jeho byt je podobný. Je preplnený doplnkami, taniermi, fľašami, kvetmi, kobercami či skrinkami.

Marcel robí na klinických štúdiách a má vlastný blog o jedle Maceklab. Z domu pracuje dva a pol roka. Predtým bol zástupcu šéfa v lekárni a denne pracoval aj 15 hodín.

„Na homeoffice som si potreboval zvykať. Na začiatku má človek taký ten vnútorný dojem, že veď to nie je robota. Keď necvakáš kartou, tak nepracuješ.“

Trvalo pár týždňov a rýchlo pochopil, že pracovať môže aj v pyžame, že cez víkend sa má oddychovať a že ráno sa už nebude budiť so stiahnutým žalúdkom kvôli tomu, čo ho čaká v práci.

Jeho deň začína medzi šiestou a siedmou. Vstane, ide si zabehať, dá si kávu, naraňajkuje sa a od deviatej sadá za počítač.

„Vyhýbam sa ranným zápcham a v pohode si zo sprchy vyjdem do práce.“

Nemá stabilný režim, ale vždy sa snaží odpracovať 8 hodín. Robí monitoring klinických štúdií a okrem písania reportov a práci s tabuľkami chodí aj do terénu. Najviac sa snaží pracovať doobeda, kedy vie spraviť aj toľko, ako za celý deň v kancelárii.

Do kancelárie chodí len minimálne, vyrušuje ho ruch, cudzie rozhovory, časté kávičky či dlhý obed. Využíva to len vtedy, keď sa potrebuje stretnúť s kolegami alebo si niečo vytlačiť či naskenovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Výhoda práce z domu je, že ťa počas týždňa nikto nevyrušuje. Okrem toho ochudobňuje kolektív od intríg a nezvyšuje napätie v kolektíve.“

Za ďalšie výhody považuje možnosť variť si, meniť pracovné miesta a časovú flexibilitu. Keď cíti, že mu práca nejde, tak si ide radšej zabehať alebo robiť niečo celkom iné. Potom sa k tomu vráti a znovu pracuje naplno. Práca z domu mu vyhovuje úplne, nevníma ani nedostatok sociálnych kontaktov.

„Keď to potrebujem, tak si nevarím a radšej idem s niekým na obed. Potom nemám núdzu o kontakt.“

Eva Smoláková, spoluzakladateľka detského oblečenia MOE

Keby pracovala Eva v kancelárii, tak ju zrejme v dohodnutý deň nestihneme. V Bratislave bolo tesne pred piatou, búrka ešte nedoznela a na cestách boli zápchy pred každou križovatkou. Meškali sme polhodinu, čo vďaka práci z domu situáciu neskomplikovalo.

Eva je na materskej dovolenke a pred rokom spolu s kamarátkou Jankou založili detské oblečenie MOE. Robia len podkolienky a capačky, no obe to zamestnáva takmer naplno.

„Podkolienky sme si vybrali kvôli diere na trhu. Ponožky pre deti hýrili farbami a s ničím sa to nedalo zladiť.“

Ich predpoklad bol správny. Vysoký záujem o výrobky bol hneď od spustenia a dnes vybavujú niekoľko telefonátov, e-mailov a správ denne.

Jej pracovný deň je rozťahaný počas celého dňa. Vstáva okolo deviatej a väčšinu času trávi s dcérkou. Keď dcérka zaspí, vybaví si telefonáty, odpíše na správy alebo si ľahne aj ona.

Najlepšie sa jej pracuje večer po deviatej. Vtedy robí približne do druhej a snaží sa vybaviť všetko, čo sa počas dňa nazbieralo. Využíva na to svoju pracovňu, kde má okrem počítača aj sklad podkolienok.

Odlúčenie od ľudí pri práci z domu a materskej necíti, snaží sa byť medzi ľuďmi čo najviac. Občas chodia predávať na trhy a pravidelne sa stretáva aj so zákazníčkami, s kamarátkami, chodia na rôzne krúžky či na gymnastiku.

„Čiastočne nahradili skutočné stretnutia aj sociálne siete. Čiže kontaktu s ľuďmi mám dostatok. Stretnutia si dohadujem aj dva týždne dopredu a už teraz máme program na víkendy až do konca augusta.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Cez leto plánujú zvoľniť a zamyslieť sa, kam s firmou ďalej a aké nové produkty vytvoriť. To by jej bežné zamestnanie nedovolilo.

Práca z domu dokáže byť vhodná pre množstvo povolaní. Či už pre ilustrátorov, farmaceutov, ale aj pre matky na materskej. Stačí mať silnú sebadisciplínu a nezľaknúť sa čiastočného oslabenia sociálnych vzťahov.

Prečítajte si tiež: Samota, Facebook, disciplína: Prečo práca z domu nie je pre všetkých Čítajte 

Tento článok a hypotéku online vám prináša ČSOB.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu