HOUSTON 18. februára (SITA, Reuters) - Americký súd rozhodne o platnosti žiadosti ruskej ropnej spoločnosti Jukos na súdnu ochranu pred veriteľmi na budúci týždeň. Ako sudkyňa Letitia Clarková ďalej informovala právnych zástupcov Jukosu a Deutsche Bank AG, o tom, či podanie Jukosu na americký konkurzný súd v decembri minulého roku bolo platné, rozhodne pravdepodobne v utorok na budúci týždeň. "Očakávam, že o tom rozhodnem rýchlo, avšak nebude to skôr, ako v utorok," vyhlásila Clarková.
Jukos podal žiadosť na ochranu pred veriteľmi na americký súd v Houstone 14. decembra. Ruská vláda plánovala na 19. decembra nútenú aukciu jeho hlavnej produkčnej divízie Juganskneftegas (Jugansk) kvôli nezaplateným daniam Jukosu vo výške 27,5 mld. USD. Americký súd vydal predbežné rozhodnutie zakazujúce chystanú dražbu divízie Jugansk, aukcia sa napriek tomu uskutočnila s argumentom ruskej vlády, že americký súd nemá pôsobnosť na území Ruska. Novým vlastníkom divízie Jugansk sa stala štátom vlastnená ropná spoločnosť Rosnefť. Predstavitelia Jukosu považujú celú transakciu za nelegálnu, keďže bola v rozpore s predbežným rozhodnutím súdu a chcú sa súdiť so všetkými zainteresovanými subjektmi. Podľa nich má americký súd právomoc rozhodovať o záležitostiach týkajúcich sa Jukosu, keďže generálny riaditeľ spoločnosti Bruce Misamore založil začiatkom decembra, teda ešte pred podaním na súd, pobočku spoločnosti v USA.
Podľa právneho zástupcu Deutsche Bank AG Hugha Raya však podanie Jukosu na americký konkurzný súd v decembri nebolo platné. Ray tvrdí, že predstavitelia Jukosu zámerne uviedli na podaní nesprávne údaje, aby tak zvýšili šance, že ich žiadosť bude posudzovať americký súd. Jukos chce podľa neho vzbudiť pred americkým súdom dojem, že v Rusku nepanuje vláda zákona. Právny zástupca Jukosu Zack Clement to nepriamo potvrdil, keď vyhlásil, že žiadny súd v Rusku nie je schopný zaistiť spoločnosti spravodlivý proces. Podľa neho je daňová pohľadávka ruskej vlády voči Jukosu vo výške 27,5 mld. USD nezákonná a slúži len ako zámienka na to, aby ruská vláda získala do svojich rúk najvýnosnejšie aktíva Jukosu, medzi ktoré patrí aj Jugansk.
Ruský prezident Vladimír Putin krátko po aukcii divízie Jugansk naznačil, že za celou aférou sa skrývala snaha Ruska znovunadobudnúť štátny majetok rozpredaný počas chaotickej privatizácie po páde sovietskeho impéria v deväťdesiatych rokoch. "Všetci veľmi dobre viete, ako prebiehala naša privatizácia v deväťdesiatych rokoch. Ako sa rôzni ľudia dostali k štátnemu majetku pomocou kadejakých trikov a porušení zákona," vyhlásil vtedy ruský prezident pred novinármi.
Rosnefť získal Jugansk v spornej dražbe za 9,4 mld. USD, pritom nezávislá investičná banka Dresdner Kleinwort Wasserstein ohodnotila divíziu Jugansk, ktorá zodpovedala za 60 % produkcie Jukosu, na 15,7 mld. USD až 17,3 mld. USD.
Spoločnosť Menatep, hlavný akcionár ruskej ropnej spoločnosti Jukos, od ruskej vlády súdne vymáha 28,3 mld. USD ako kompenzáciu za zničenie spoločnosti Jukos. Podľa informácií denníkov Financial Times a Wall Street Journal Europe, skupina Menatep zakladá žalobu na tom, že jej podiel v spoločnosti Jukos mal v októbri 2003 hodnotu 17 mld. USD, pričom v súčasnosti sa jeho hodnota blíži k nule.
(1 USD = 29,105 SKK)