Bratislava 16. februára (TASR) - Priaznivý vývoj spotrebiteľskej atmosféry na Slovensku sa nezastavil ani v januári 2005. Vyplýva to z informatívneho materiálu Spotrebiteľský barometer I., s ktorým sa dnes oboznámila vláda SR.
Cieľom prieskumu, ktorý uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR v januári 2005, bolo získať údaje o názoroch, očakávaniach a úmysloch spotrebiteľov. Zisťovanie Spotrebiteľský barometer je súčasťou harmonizovaného programu ekonomických a spotrebiteľských prieskumov, ktoré sa uskutočňujú v členských štátoch Európskej únie i v budúcich členských krajinách. Prostredníctvom rovnakých otázok kladených v tom istom čase sa získavajú údaje o náladách výrobcov, obchodníkov a spotrebiteľov, ktoré vo svojom súhrne slúžia na predpoveď ďalšieho ekonomického vývoja.
Pod vplyvom ďalšieho zvýšenia dôvery k ekonomike Slovenska, no najmä vďaka nárastu optimizmu pri očakávaných úsporách, bola zaznamenaná dosiaľ najpriaznivejšia hodnota indikátora spotrebiteľskej dôvery (14,2). V porovnaní s decembrom 2004 sa nedôvera spotrebiteľov znížila o 2,6 bodu, voči októbru 2004 o 8,7 bodu a oproti rovnakému obdobiu minulého roka poklesla o 18,3 bodu.
V komparácii s predchádzajúcim mesiacom došlo v indexových výsledkoch pri deviatich z 15 sledovaných indikátorov k zlepšeniu. Pri štyroch indikátoroch ostala hodnota výsledku približne na úrovni minulého mesiaca a pri dvoch sa situácia zhoršila. Oproti decembru 2004 sa optimizmus zvýšil v oblasti hospodárenia domácností (najmä očakávané úspory a bilancia príjmov a výdavkov domácností) väčšou mierou než pri indikátoroch o vývoji v krajine (k pozitívnemu vývoju došlo predovšetkým pri doterajšej inflácii). Negatívny medzimesačný posun sa týkal najmä indikátorov o väčšom investovaní domácností (plány na veľké nákupy, plány na kúpu auta).
Oproti situácii v 3. štvrťroku 2004 bolo 11 indikátorov optimistickejších, jeden pesimistickejší a tri výsledky ostali približne na predchádzajúcej úrovni. Voči októbru 2004 sa o trochu viac zlepšila oblasť vývoja v krajine než v domácnosti. K výraznejšiemu posunu došlo najmä pri doterajšom a očakávanom ekonomickom vývoji Slovenska, doterajšej inflácii a očakávanej nezamestnanosti. Na strane domácností sa pozitívne vyvíjal predovšetkým indikátor o očakávaných úsporách. Vzhľadom na október 2004 oblasť väčšieho investovania viac-menej stagnovala (plány na veľké nákupy zaznamenali nepatrný negatívny posun).