Tokio 16. februára (TASR) - V Japonsku pribúda príznakov, ktoré potvrdzujú, že sa obdobie deflácie končí. Japonská centrálna banka (BoJ) bude musieť prísť s novou peňažnou politikou.
Banka musí vyriešiť v tejto súvislosti dva kľúčové problémy. Prvý je: Ako možno zmeniť doterajšiu extrémne voľnú japonskú peňažnú politiku tak, aby neboli vyslané falošné signály. Po druhé: Kedy treba tieto zmeny zaviesť, aby sa nevyvolal chaos na finančných trhoch. Na riešenie oboch zásadných otázok majú členovia rady BoJ zatiaľ niekoľko rozdielnych receptov.
Podľa niektorých analytikov by sa mohla menová rada BoJ dohodnúť na stratégii prechodu k bežným peňažno-politickým nástrojom, ako ich uplatňujú aj ostatné veľké centrálne banky sveta.
BoJ by sa k tomu mohla dopracovať niekoľkými krokmi. V dôsledku ďalšieho hospodárskeho zotavovania by sa znížil limit pre objem rezervných prostriedkov komerčných bánk. Potom by nasledovala zmena stratégie a namiesto doterajšieho "kvantitatívneho uvoľňovania" by sa v peňažnej politike zaviedol úrokový nástroj, ktorý by začal pôsobiť pri nulovej úrokovej miere centrálnej banky. Po tomto kroku by mohlo nasledovať zvýšenie úrokov o 0,15 až 0,20 percentného bodu. Tieto tri kroky by sa mohli realizovať v novom japonskom fiškálnom roku, ktorý sa v krajine začne 1. apríla. Ak by BoJ postupovala rýchlejším tempom, vyvolala by neprimerané reakcie finančných trhov.
Informoval o tom nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.