Nitra/Bratislava 4. februára (TASR) - Presne tri roky od zatvorenia pobočiek nebankových subjektov B.M.G. Invest a Horizont Slovakia sa dnes v Nitre stretli poškodení občania.
"Očakávame od poslancov, že sa podrobnejšie oboznámia s problematikou a svojím hlasom pri opätovnom predložení zákona o čiastočnom odškodnení klientov nebankových subjektov v parlamente ukončia kauzu krachu týchto subjektov," uvádza sa vo vyhlásení poškodených občanov, ktoré TASR poskytol podpredseda Združenia poškodených občanov (ZPO) Štefan Šipoš. Koncom októbra minulého roka pritom poslanci už v prvom čítaní zamietli takýto návrh.
V Košiciach sa 2. februára začalo prieskumné pojednávanie, na ktorom Krajský súd overuje oprávnenosť pohľadávok veriteľov nebankového subjektu v konkurze B.M.G. Invest, s. r. o., Košice. Poškodení občania nesúhlasia s doterajším postupom a konaním štátu v kauze nebankových subjektov. "Pre nečinnosť štátnych orgánov vznikla občanom škoda, ktorú je preto štát povinný nahradiť. No nie konkurzmi, ako sa to deje. Pretože to je najhoršia forma odškodnenia, akú si občan zaslúži. Ani ukončené vyšetrovania peniaze občanom nevrátia," konštatujú vo vyhlásení.
V súvislosti s krachom a tunelovaním nebankových subjektov Horizont Slovania a B.M.G. Invest sú vo vyšetrovacej väzbe ich konatelia Vladimír F. a Marián Š., ďalší konateľ František M. je na úteku. Obvinení sú z podvodu. Na súdny proces už čaká po prepustení z vyšetrovacej väzby veľkopodnikateľ Jozef M., ktorý čelí obžalobe zo založenia zločineckej skupiny a podvodu spolu s Patrikom P. a Dávidom B.
Na Slovensku po páde menších nebankových subjektov ešte spred roka 2000 postupne začali krachovať aj veľké firmy ako Horizont, B.M.G. Invest, Drukos, AGW, SAS a Sporoinvest. Desiatkam tisíc dôverčivých klientov v týchto firmách zostali vklady dosahujúce objem zhruba 25 miliárd Sk.