Bratislava 13. marca (TASR) - Vládny návrh zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze je formulovaný všeobecne a nerieši otázku financovania nových kapacít na skladovanie predpísaných zásob. Počas dnešnej tlačovej besedy na to poukázal úradujúci predseda Slovenskej asociácie petrochemického priemyslu a obchodu (SAPPO) Peter Roth. Predstaviteľ asociácie vyslovil názor, že štát nemá na nové kapacity, ktorých vybudovanie vyplynie zo zákona, rezervované pre roky 2001 a 2002 príslušné prostriedky. Preto je podľa neho potrebné prijať súčasne so zákonom aj konkrétne vykonávacie predpisy stanovujúce sadzby za skladovanie zásob a spôsob financovania výstavby nových zásobníkov.
Prijatím zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze sa Slovensko zaviaže zvýšiť do roku 2008 kapacitu núdzových zásob ropných výrobkov na objem ich 90-dennej spotreby. Splnenie požiadavky, ktorá vyplýva z harmonizácie s právom Európskej únie v tejto oblasti, si podľa odborníkov vyžiada investície v sume asi sedem miliárd korún. Kapitolu energetiky, ktorá predpokladá prijatie tohto zákona, plánuje SR otvoriť na predvstupových rokovaniach s Úniou v tomto roku. Slovenská republika v súčasnosti disponuje štátnymi ropnými zásobami na úrovni asi 25 dní čistého dovozu (177 000 ton). Komerčné zásoby pokrývajú 31 dní čistého dovozu (237 000 ton), do celkovej vyžadovanej kapacity sa však z hľadiska požiadaviek EÚ nepočítajú. (Pravidlá Medzinárodnej energetickej agentúry - IEA - pri OECD však, naopak, do 90-dňového štandardu dovoľujú zásoby komerčných subjektov započítať.)
Ako dnes uviedol P. Roth, pripravený návrh zákona o ropných zásobách počíta "za určitého predpokladu" aj s inými variantmi organizácie skladovania zásob ako iba prostredníctvom štátu. V tejto súvislosti upozornil, že v niektorých krajinách túto úlohu zabezpečujú súkromné spoločnosti a agentúry, zväčša formou konzorcií. Poverenie súkromných firiem skladovaním ropy a ropných výrobkov by mohlo - vďaka konkurencii - znamenať pre daňových poplatníkov nižšie náklady.
Vládny návrh zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze prešiel na januárovej schôdzi Národnej rady SR do druhého čítania a v súčasnosti je na programe rokovania jednotlivých parlamentných výborov.
* jf zll