BRATISLAVA 3. februára (SITA) - Mimovládne organizácie Priatelia Zeme - CEPA a Za matku Zem zaslali podnet Európskej komisii (EK), v ktorom žiadajú prešetriť výšku štátnej pomoci pre Slovenské elektrárne (SE) a.s. na odstavenie a likvidáciu jadrových elektrární a rádioaktívnych odpadov. Agentúru SITA o tom informoval Peter Mihok zo Spoločnosti priateľov Zeme. Ako ďalej uviedol mimovládne organizácie (MVO) vo svojom podnete
napadli skrytú štátnu pomoc slovenskej jadrovej energetike, ktorá zaťaží všetkých spotrebiteľov elektriny. Vláda SR totiž vlani rozhodla, že súčasný deficit v Štátnom fonde likvidácie jadrovoenergetických zariadení (ŠFLJEZ) vykryjú dodatočné príspevky spotrebiteľov, kvôli ktorým by mali výdavky na elektrickú energiu vzrásť na jedného obyvateľa asi o 1 Sk na deň.
Organizácie sa podľa Mihoka obávajú, že k skrytej štátnej pomoci môžu viesť aj ustanovenia doposiaľ utajených dokumentov o privatizácii SE talianskym Enelom. Tie majú upraviť zodpovednosť zmluvných strán za financovanie vyraďovania a likvidáciu jadrových elektrární a nakladanie s jadrovým odpadom.
Ako ďalej konštatoval vyradenie a likvidácia slovenských jadrových elektrární by mali podľa štúdie ŠFLJEZ stáť približne 145 mld. Sk. Podľa analýzy slovenskej MVO Energia 2000 však ŠFLJEZ nezohľadnil faktory, akými sú napríklad budúca inflácia či zmeny trhových cien, ktoré by mali tieto náklady zvýšiť až na 386 mld. Sk.
V polovici roka 2004 bolo v ŠFLJEZ iba 11 mld. Sk. Veľká časť prostriedkov smerovala na vyradenie zhavarovanej bohunickej elektrárne A-1, ktorá do fondu neodviedla ani korunu. Na likvidáciu bohunickej elektrárne prispela aj EK a viaceré západné krajiny. Ďalšie príspevky komisie v rokoch 2007 až 2013 v hodnote 237 mil. eur, čo predstavuje približne 9 mld. Sk, však môže ktorýkoľvek štát Európskej únie (EÚ) zablokovať v prípade, že Slovensko podľahne špekuláciám zo strany SE a niektorých politikov a neodstaví v budúcom roku prvý blok Jaslovských Bohuníc. SR by tak porušila prístupovú zmluvu s EÚ, uviedol Mihok
Podľa MVO minister hospodárstva Pavol Rusko mal na základe uznesenia Vlády SR zabezpečiť reštrukturalizáciu fondu ako aj náhradné príspevky do výšky jeho súčasného deficitu. Mimovládne organizácie už začiatkom minulého roka požiadali Ruska, aby z dôvodu svojej neodbornosti odstúpil z funkcie. Ak by EK vyhovela podnetu, bude podľa mimovládnych organizácií bezodkladne nevyhnutné prenechať riadenie rezortu odborníkovi s lepším právnym povedomím, ktorý by bol schopný zabezpečiť vykrytie deficitu ŠFLJEZ v súlade s legislatívou EÚ a bez nespravodlivého dodatočného zaťaženia daňovníkov a spotrebiteľov elektriny.