Bratislava 3. februára (TASR) - Mimovládne organizácie (MVO) žiadajú Európsku komisiu (EK), aby prešetrila výšku skrytej štátnej pomoci pre Slovenské elektrárne (SE), a. s., na odstavenie a likvidáciu jadrových elektrární (JE) a rádioaktívnych odpadov (RAO). Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú TASR poskytla MVO Priatelia Zeme - CEPA.
Podľa viacerých MVO dôjde k skrytej štátnej pomoci slovenskej jadrovej energetike na základe minuloročného rozhodnutia vlády SR, podľa ktorého súčasný deficit v Štátnom fonde likvidácie jadrovoenergetických zariadení (ŠFLJEZ) vykryjú dodatočné príspevky spotrebiteľov. Podnet na EK zaslali slovenské MVO Priatelia Zeme - CEPA a Za Matku Zem spoločne s medzinárodnou organizáciou Priatelia Zeme - Európa.
"Všetky náklady súvisiace s jadrovou energetikou majú byť pokryté z výnosov jej výrobcov, a nie z dotácií pochádzajúcich z príplatkov vynútených od spotrebiteľov. Slovensku nesmie byť umožnené poskytnúť štátnu pomoc, ktorá by výrazne zdeformovala trhové prostredie. Žiadame EK, aby zabezpečila zablokovanie plánu štátnej pomoci," uvádza v správe Mark Johnston z organizácie Priatelia Zeme - Európa. MVO tiež vyjadrujú obavy z toho, že k skrytej štátnej pomoci môžu viesť aj ustanovenia doposiaľ neverejných dokumentov súvisiacich s privatizáciou SE talianskym Enelom.
Vyradenie a likvidácia slovenských JE by podľa štúdie ŠFLJEZ mali SR stáť približne 145 miliárd Sk. Podľa štúdie slovenskej MVO Energia 2000 však po zohľadnení faktorov, ako sú napríklad budúca inflácia či zmeny trhových cien, tieto náklady môžu vzrásť až na 386 miliárd Sk. V polovici roka 2004 pritom bolo v ŠFLJZ iba 11 miliárd Sk. Veľká časť prostriedkov už bola použitá na vyradenie havarovanej bohunickej elektrárne A-1, ktorá do fondu neodviedla ani korunu.