Brusel 2. februára (TASR) Európska komisia dnes navrhla dlho očakávanú novú stratégiu na zvyšovanie ekonomickej výkonnosti EÚ, ktorá nahradí doterajšiu lisabonskú stratégiu z roku 2000.
Tú sa únii nedarilo plniť a už po piatich rokoch bolo jasné, že cieľ stať sa do roku 2010 najvýkonnejšou svetovou ekonomikou založenou na vedomostiach EÚ nesplní. Nový plán už tento cieľ nespomína.
Nová stratégia je jednoduchšia a zameriava sa najmä na dve hlavné priority hospodársky rast a tvorbu pracovných miest. Podľa komisie by navrhované opatrenia mohli do roku 2010 zvýšiť HDP o 3 % a vytvoriť šesť miliónov pracovných miest.
Okrem toho nový plán stavia do popredia zvyšovanie produktivity práce a investície do vedy, výskumu a vzdelávania. Oproti lisabonskej stratégii do úzadia ustupujú priority v sociálnej oblasti a životného prostredia v nich totiž podľa komisie EÚ za zvyškom sveta nezaostáva.
"Európa si musí počínať lepšie. To, čo dnes navrhujeme, môže uvoľniť obrovský ekonomický potenciál Európy. Je to nevyhnutné, aby sme mohli zachovať európsky model spoločnosti, ktorý si tak ceníme," vyhlásil predseda EK José Manuel Barroso.
Bývalý portugalský premiér však odmieta obvinenia, že v prospech ekonomického rastu chce obetovať doterajšiu silnú sociálnu orientáciu Európy. "Mám troch synov... a ako predseda komisie aj tri deti: ekonomiku, sociálnu agendu a životné prostredie. Ako každý moderný otec, keď jedno z mojich detí ochorie, odložím všetko ostatné a sústredím sa len na to, aby vyzdravelo. To však neznamená, že ďalšie dve deti mám menej rád," obhajoval sa Barroso pred poslancami Európskeho parlamentu, v ktorom najmä ľavicová časť politického spektra vyjadrovala obavy z nového prístupu EK.
Barroso je presvedčený, že nová stratégia je rovnako ambiciózna ako predchádzajúca a tentokrát bude fungovať. "Poučili sme sa, máme skúsenosti a aj celková situácia v konkurencii je iná ako pred piatimi rokmi. Dnes sú členské štáty i podniky viac oddané reformám, ako tomu bolo v minulosti," verí predseda EK.
Nový plán vyzýva členské krajiny EÚ na prevzatie väčšej zodpovednosti. Každá z nich bude povinná vypracovať národnú stratégiu s konkrétnymi úlohami a termínmi a vytvoriť post národného koordinátora, akéhosi pána Lisabon. "Chceme z lisabonskej agendy urobiť veľkú národnú tému," povedal komisár pre podnikanie Günter Verheugen.
Komisia bude plnenie cieľov raz ročne vyhodnocovať, pričom bude výkony jednotlivých krajín otvorene porovnávať. Nový plán sa zameriava na niekoľko oblastí, kde treba prijať naliehavé opatrenia: - urobiť Európu atraktívnejším miestom pre investovanie a prácu (dokončiť jednotný trh, zabezpečiť otvorené a konkurencieschopné trhy, smerovať štátnu pomoc do sektorov s vysokým potenciálom rastu, vytvoriť priaznivé prostredie pre malé a stredné podniky, zjednodušiť európske a národné regulačné pravidlá, znižovať administratívne prekážky, rozširovať a zlepšovať európsku infraštruktúru, snažiť sa o európsky patent, smerovať k harmonizácii daňového základu pri podnikových daniach) - podporovať vedomosti a inováciu (dosiahnuť investície do vedy a výskumu na úrovni 3 % HDP, presadzovať informačné a telekomunikačné technológie, presadzovať rozvoj "inovačných pólov", ktoré spoja regionálne centrá, univerzity a podniky, presadzovať energeticky a ekologicky nenáročné inovácie, vytvoriť Európsky inštitút pre technológie) - vytvoriť väčší počet kvalitných pracovných miest (prilákať viac ľudí k práci, najmä cez znižovanie nezamestnanosti mladých a modernizáciu systémov sociálnej ochrany, zvyšovať prispôsobivosť pracovníkov a podnikov a celkovú pružnosť trhu práce najmä odstraňovaním prekážok k mobilite pracovnej sily, investovať viac do ľudských zdrojov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) zll