Bratislava 28. januára (TASR) - Slovenské ministerstvo práce odmieta kritiku Európskej komisie (EK), ktorú adresovala krajine v najnovšej správe o stave zamestnanosti a sociálnej ochrane, za znižujúce sa výdavky do sociálnej sféry. Zdôrazňuje aj to, že na Slovensku sa zvyšuje zamestnanosť a naopak, klesá chudoba.
Hovorca rezortu Martin Danko podotýka, že rozdielne pohľady komisie a ministerstva na sociálnu sféru sú prirodzené a vyplývajú okrem iného i z obsadenia komisie. "Rozdiely vo vnímaní sú podmienené aj tým, že komisár pre zamestnanosť a sociálne otázky, český expremiér Vladimír Špidla, ktorý bol zodpovedný za vypracovanie tejto správy, vychádza z jasne deklarovaných staro-ľavicových postojov," skonštatoval pre TASR Danko. Názory eurokomisára sú podľa neho v protiklade s reformnými trendmi v SR, pričom ministerstvo považuje sociálne reformy za jeden z hlavných nástrojov postupného rastu životnej úrovne občanov a ekonomického rozvoja krajiny.
EK v pravidelnej správe venovanej zamestnanosti a sociálnej ochrane v jednotlivých štátoch EÚ upozorňuje Slovensko, že jeho celková miera zamestnanosti je pod priemerom EÚ, zatiaľ čo najmä dlhodobá nezamestnanosť a nezamestnanosť mladých ľudí zostáva stále veľmi vysoká. Riziko chudoby v krajine na úrovni 21 % je najvyššie z celej európskej 25-ky.
Ministerstvo však oponuje, že ukazovateľ rizika chudoby, používaný komisiou, je relatívny. "Pri relatívnom ukazovateli EUROSTAT hovorí, koľko ľudí má príjem nižší ako je 60 % stredného príjmu celej spoločnosti. V takomto porovnaní sú obyvatelia Veľkej Británie chudobnejší ako obyvatelia Bulharska," vysvetľuje Danko. Slovensko podľa neho preferuje meranie chudoby podľa absolútneho ukazovateľa, ktorý podáva informáciu o tom, koľko ľudí nemá prostriedky na zabezpečenie si základných životných potrieb. "Tento údaj odvádzame od pomeru obyvateľov poberajúcich dávku v hmotnej núdzi k celkovému počtu obyvateľov na Slovensku. V súčasnosti je v SR 7,1 % ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky, čo je o 3 % menej ako v roku 2003," konkretizuje hovorca.
Zamestnanosť na Slovensku bola podľa neho v minulosti nízka, ale v súčasnosti rastie a vláda robí aj kroky na odstránenie dlhodobej nezamestnanosti. "Na Slovensku je tento problém podmienený aj tým že väčšina dlhodobo nezamestnaných je bez kvalifikácie a tvorí ju najmä rómska komunita. Nová sociálna politika práve preto realizuje aktivačné práce, prostredníctvom ktorých si vlani našlo trvalé zamestnanie 5 000 dlhodobo nezamestnaných občanov," konštatuje Danko. Nová pracovná a sociálna legislatíva, ako dopĺňa, odstránia aj prekážky vyššej zamestnanosti starších ľudí a v prvom polroku 2004 sa zamestnanosť v skupine 60- a viac ročných zvýšila medziročne o takmer 31 %.
Na margo znížených sociálnych transferov v SR, ktoré podľa správy EK v roku 2001 dosiahli len 19,1 % oproti 27-% priemeru EÚ, ministerstvo uvádza, že pokles výdavkov daňových poplatníkov považuje za pozitívny trend, súvisiaci aj s menším počtom sociálne odkázaných ľudí. "Problémom mnohých krajín EÚ je práve nutnosť znižovať neúmerné výdavky na sociálne transfery, ktoré bývajú hlavnou brzdou ekonomického rastu, a Slovensko urobilo v tomto smere výrazný krok vpred," vyjadril sa Danko.