Viedeň 28. januára (TASR) - Lisabonský proces, ktorý bol prijatý v roku 2000 na summite predstaviteľov Európskej únie (EÚ) v portugalskom hlavnom meste ako program premeny spoločenstva na najsilnejší hospodársky celok sveta do roku 2010, sa skončil neúspechom. Prezident Hospodárskej komory Rakúska Christoph Leitl, ktorý aj prezidentom Združenia európskych hospodárskych komôr, tvrdí, že v EÚ "ide stručne a jasne o prežitie, a nie o to, aby sa stala najsilnejším hospodárskym blokom sveta".
V súlade s lisabonským procesom sa v EÚ mal do cieľového roka dosahovať vyšší priemerný rast ekonomiky, než v iných častiach planéty. Malo sa v nej vytvárať viac pracovných miest a uskutočniť viac inovácií. V prvom polčase plnenia ambiciózneho programu však EÚ v hospodárskom raste výrazne zaostáva za USA a Áziou. Rozdiel medzi nimi a spoločenstvom je teraz dokonca väčší ako pred piatimi rokmi.
Leitl sa domnieva, že nositeľom nádeje sa stala nová Európska komisia. Jej hlavným cieľom by malo byť dosiahnutie maximálneho vzostupu ekonomiky spoločenstva. Jeho realizácii na najvyššej úrovni EÚ sa musí podriadiť všetko ostatné. Podľa Leitla musia vzrásť výdavky na vedu a výskum, školstvo a celoživotné zvyšovanie vedomostí. Pripomenul, že na stále úspešných profesijných olympiádach "berú medaily Ázijčania". Pred členmi Európskeho parlamentu povedal: "Potrebujeme plán povznesenia Európy".
Informoval o tom rakúsky denník Der Standard.