Uviedla to komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová v rozhovore pre dnešné vydanie hospodárskeho denníka Financial Times.
Podľa Kroesovej by peniaze nemali prúdiť do chudobných regiónov bohatých krajín, ale do štátov, ktoré sú ekonomicky slabé ako celok. "Hovorím o menšej a lepšej štátnej pomoci sústredenej na tie regióny, ktoré skutočne potrebujú štátnu pomoc... s dôrazom na rizikový kapitál, výskum a inovácie a na malé a stredne veľké firmy," povedala holandská komisárka.
Kroesová signalizovala odklon od veľkých členských štátov únie, ako je Nemecko, Británia a Francúzsko, ktoré sú schopné získať povolenia na subvencovanie spoločností v regiónoch s podlomeným hospodárstvom.
"Niektoré regióny nedostanú typ podpory, ktorý zvykli dostávať," dodala. "Musíme si položiť otázku, či chudobnejšie oblasti v rámci ďbohatejď krajiny v tom môžu pokračovať (prijímanie štátnej pomoci)."
Komisárka kritizovala vlády za plytvanie peniazmi na krachujúce spoločnosti. Argumentovala, že len záchrana pracovných miest nemôže ospravedlniť prisudzovanie štátnych subvencií.
"Štátna pomoc, ktorá sa dá krachujúcej obchodnej spoločnosti bez iniciatívy, inovácie je len úľavou na okamih. Nie je to ale pozitívny nástroj na to, čo skutočne chceme," zdôraznila.
Na základe dohôd EÚ je zakázaná vládna pomoc, ktorou by firma získala výhodu voči inej. V prípade, že sa zistí, že sa podnikateľskému subjektu dostalo uprednostneného zaobchádzania, možno ho prinútiť, aby štátu vrátil peniaze aj s úrokmi. Robia sa však výnimky, ako v prípade pomoci oblastiam postihnutým hospodárskou krízou.
Kroesová podčiarkla, že reforma štátnej pomoci je prioritou jej päťročného funkčného obdobia vo funkcii komisárky pre hospodársku súťaž. Dúfa, že do polovice roka sa jej podarí predložiť zoznam plánov, ktoré hodlá realizovať.
Denník Financial Times napísal, že v ňom zrejme budú nové pravidlá dávajúce členským štátom právo na udeľovanie subvencií pod hranicou 100 000 eur, v prepočte 38,6 milióna SKK.
(1 EUR = 38,583 SKK)