Praha 26. januára (TASR) - Európska komisia (EK) má obavy o dlhodobú udržateľnosť verejných financií 14 z 25 krajín Európskej únie (EÚ), vrátane štyroch stredoeurópskych krajín.
Medzi krajinami s dlhodobými problémami vo financiách sú okrem Českej republiky, Slovenska, Maďarska a Poľska aj Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Belgicko, Španielsko, Portugalsko, Grécko, Slovinsko a Malta.
Výkonný orgán EÚ to uviedol v správe, ktorú pred jej dnešným zverejnením získala agentúra Reuters.
Určité znepokojenie vyvolávajú v komisii aj "zmiešané" výsledky ekonomickej politiky jednotlivých krajín. Týka sa to najmä schopnosti členských krajín vyrovnať sa so starnutím populácie. "Analýza ukazuje, že napriek nedávnym snahám o zabezpečení dlhodobej životnosti verejných financií zostáva táto oblasť vážnym problémom vo väčšine členských štátov," uvádza správa.
Závažné krátkodobé problémy s rozpočtom a plnením cieľov má však podľa komisie iba Grécko a Maďarsko. "S výnimkou Grécka a Maďarska prinášajú snahy o ozdravení rozpočtov v krajinách ohrozených postihmi za nadmerné deficity vcelku očakávané výsledky," uviedla komisia.
Podľa EK prekročenie európskeho limitu 3 % HDP rozpočtového deficitu naďalej hrozí z 15 starších členov únie Nemecku, Francúzsku a Grécku. Komisia teraz pozorne sleduje aj vývoj v nových členských krajinách, z ktorých sú výrazne nad týmto limitom štáty strednej Európy. Informoval o tom český denník Právo.