BRATISLAVA 25. januára (SITA) - Slovenská spoločnosť mlynárov (SSM), ktorá reprezentuje asi 90 % domácej mlynskej produkcie, je aj pri uplatnení dobrovoľného členstva za zachovanie jednotnej Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Podmieňuje to však výrazným posilnením kompetencií a samostatnosti SPPK a zvýšením účinnosti jej práce pri presadzovaní záujmov potravinárskeho priemyslu. Povedal to predseda SSM Radovan Šillo. Dodal, že od úradu komory očakávajú aj poskytovanie štatistických a ďalších informácií, potrebných na podnikanie vo sfére výroby a spracovania potravín. SSM tak reagovala na novelu zákona, podľa ktorej zanikla od 1. januára tohto roka povinnosť členstva v SPPK.
Mlynárenský priemysel sa na potravinárskej výrobe podieľa necelými piatimi percentami. V prvom polroku 2004 vyprodukovali slovenské mlyny 198 tis. ton pšeničnej a 16. tis. ton ražnej múky. V roku 2003 to bolo viac ako 331 tis. ton pšeničnej a takmer 33 tis. ton ražnej múky. Existujúce prevádzky spracovali asi 504 tis. ton domáceho potravinárskeho obilia a svoje kapacity využili v priemere na 64,6 %. Zisk pred zdanením predstavoval v roku 2003 v úhrne 85 mil. Sk, ale ten klesol za deväť mesiacov minulého roka len na 55,3 % predchádzajúcej úrovne.
Na trhu sa však mlynári podľa SSM musia vyrovnať so silnejúcim tlakom zahraničnej konkurencie, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že kým import pšeničných a ražných múk pred dvomi rokmi dosiahol 14 800 ton, export tvorilo len 4 600 ton. Ceny pšeničných hladkých múk sa podľa Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS) vlani v decembri medziročne znížili o 17,6 %, pričom nákupné ceny potravinárskeho obilia klesli v tom istom období miernejšie. Potravinárska pšenica sa napríklad koncom minulého roka nakupovala na Slovensku drahšie ako v Českej republike alebo Maďarsku.
Slovenské mlynské podniky predložili v rámci Sektorového operačného programu Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka spolu desať investičných projektov s celkovou požiadavkou na verejné zdroje vo výške 277 mil. Sk.