Bratislava 24. januára (TASR) - Medzirezortná komisia pod vedením Ministerstva hospodárstva (MH) SR sa dohodla na siedmich opatreniach, ktoré by sa mali realizovať v záujme zlepšenia podnikateľského prostredia a cestovného ruchu v chránených krajinných oblastiach (CHKO). Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol minister hospodárstva Pavol Rusko.
"Zásadným spôsobom sme sa dohodli na opatreniach, ktoré výrazne zlepšia podnikateľské prostredie a cestovný ruch v CHKO a komunikáciu medzi ochrancami prírody a podnikateľmi," uviedol Rusko. "Sú to kroky, ktoré by sme mali realizovať v priebehu roku 2005, aby sme na jeho konci mali želaný výsledok. Aby sme mali dohodu, ako sa bude rozvíjať cestovný ruch v CHKO a národných parkoch, v ktorých zónach, do akej miery a podľa akých pravidiel," vysvetlil minister.
Na znení jednotlivých systémových opatrení sa dohodla komisia, v ktorej boli zástupcovia viacerých rezortov vrátane ministerstva životného prostredia (MŽP), ochranárskych organizácií a vyšších územných celkov (VÚC). Za najdôležitejšie z dohodnutých opatrení Rusko považuje prehodnotenie počtu a súčasných hraníc všetkých NP a CHKO na Slovensku, pričom prísne chránené by mali zostať iba skutočne významné územia. V ostatných urbanizovaných územiach by malo dôjsť k zníženiu stupňa ochrany. "Budeme hľadať cesty, aby sa urbanizované územia dostali do takého stupňa ochrany, ktorý bude umožňovať ďalší rozvoj," povedal Rusko.
Podľa jedného z opatrení by sa do území so 4. a 5. stupňom ochrany prírody v NP a CHKO mali začleniť iba urbanizáciou nedotknuté priestory. "Chceme umožniť rozvoj tomu, čo už je pokryté nejakou ľudskou aktivitou, či už je to horská chata, hotel alebo zjazdovka," zdôvodnil zámer Rusko. "Predpokladám, že ak ide o už urbanizované územia, takmer vo všetkých prípadoch bude znížený stupeň ochrany," dodal. Súčasťou návrhu systémových opatrení je aj vyčlenenie intravilánov obcí do takého stupňa ochrany prírody, aby v nich bolo možné rozvíjať aktivity cestovného ruchu.
Podľa Ruska je tiež potrebné zmeniť legislatívu, ktorá sa týka správy majetku štátu a na ňu nadväzujúce právne predpisy. "Ak má mesto alebo obec v správe majetok, tak podľa súčasnej legislatívy ho nemôže posunúť ďalej. Nevidíme však na tom nič zlé, ak je takýto presun podmienený súhlasom ministerstva financií," skomentoval Rusko spomenuté opatrenie. Zdôraznil, že okrem opatrenia súvisiaceho s prenájmom majetku, s ktorým zatiaľ nesúhlasilo MF, všetci zainteresovaní vyslovili súhlas so všetkými navrhnutými opatreniami.
"V tejto podobe bude materiál spracovaný pre vládu a zároveň zahrnutý do stratégie rozvoja cestovného ruchu na Slovensku," povedal minister. Dodal, že stratégia by sa mala na rokovaní vlády objaviť ešte do konca tohto mesiaca. Zo stratégie by ďalej mala vychádzať koncepcia rozvoja cestovného ruchu v SR. "Potom budeme rýchlo pripravovať aj zákon o cestovnom ruchu," doplnil Rusko.