BRATISLAVA 20. januára (SITA) - Jednotliví ministri by mali do konca marca tohto roka vypracovať akčné plány pre konkrétne oblasti v rámci Stratégie konkurencieschopnosti Slovenska do roku 2010. "Tieto akčné plány by mali pokrývať etapu do konca volebného obdobia," uviedol na národnej konferencii Minerva hlavný ekonomický poradca ministra financií SR Martin Bruncko. Následne sa podľa neho rozbehne projekt Minerva, do ktorého sa bude zapájať aj súkromný sektor a zvyšok spoločnosti. Dôležité podľa neho je, že existuje základná zhoda koaličných a opozičných strán v smerovaní Slovenska v rámci stratégie konkurencieschopnosti do roku 2010. Rozdiely môžu nastať pri napĺňaní stratégie.
Ministerstvo financií SR považuje podľa Bruncka za prioritu vytvoriť jasne fungujúci systém podpory rizikového kapitálu. "Aby človek pri založení firmy nepotreboval nič, iba dobrý nápad," vysvetlil. Ďalšou oblasťou je podľa neho vytvorenie regionálnej burzy cenných papierov. "Slovensko, Rakúsko a Maďarsko sú veľmi malé krajiny na to, aby mohla existovať burza v každej krajine. Regionálna burza bude tiež súčasťou akčných plánov," dodal. V oblasti vzdelávania bude podľa neho snaha urobiť všetko pre to, aby sa dokončili tie reformy, ktoré má táto vláda urobiť.
Na väčšie zapojenie súkromných zdrojov na financovanie vzdelávania treba podľa Bruncka odbúrať akékoľvek prekážky, aby mohli firmy spolupracovať so školami. "Do istej miery je potrebné ich aj finančne podporiť a spolupodieľať sa verejnými zdrojmi na takých aktivitách, ktoré zvyšujú kvalifikáciu a vzdelávanie zamestnancov," doplnil.
Aj podľa predsedu strany Smer Roberta Fica je kľúčovou pre Slovensko v budúcnosti premena industriálnej ekonomiky na znalostnú ekonomiku. Strana Smer sa podľa jeho slov hlási k lisabonskej stratégii, ktorá pomôže vyriešiť nezamestnanosť a chudobu. Smer je podľa neho pripravený vstúpiť do ďalšej diskusie o stratégii. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar vyzdvihol z priorít stratégie, medzi ktoré patria ľudské zdroje a vzdelávanie, informačná spoločnosť, podnikateľské prostredie a veda, výskum a inovácie, predovšetkým rozvoj ľudských zdrojov. Obnoviť by sa mal podľa neho populačný rast, nielen ekonomické podmienky. Školská politika podľa jeho slov mešká z hľadiska kvalitatívnej prestavby. Podľa ministra výstavby a regionálneho rozvoja SR Lásloa Gyurovszkeho sú kľúčovými prioritami pre SR ľudské zdroje, vzdelávanie a podnikateľské prostredie. Ďalšie dve priority by podľa neho mali byť súčasťou týchto dvoch. SMK bude podľa neho podporovať myšlienky v stratégii konkurencieschopnosti Slovenska.