BRATISLAVA 19. januára (SITA) - Znižovaniu sociálno-ekonomických rozdielov medzi jednotlivými regiónmi Slovenska by mali pomôcť sociálno-ekonomické programy, podpora mobility pracovnej sily, rozvoj infraštruktúry a fiškálna decentralizácia. Vyplýva to zo správy o súčasnom stave sociálno-ekonomickej úrovne v jednotlivých regiónoch Slovenska a pripravovaných opatreniach na odstraňovanie rozdielov medzi nimi, ktorú v stredu schválila vláda.
Medzi sociálno-ekonomické programy patria podľa materiálu príspevky pre nezamestnaných na základe zákona o službách zamestnanosti. Ide napríklad o príspevok na samozamestnanie a príspevok na zamestnávanie znevýhodneného uchádzača. Úroveň týchto príspevkov je vyššia v okresoch, ktoré majú vyššiu mieru nezamestnanosti a nižší podiel hrubého domáceho produktu na obyvateľa okresu.
K zmenšovaniu regionálnych rozdielov podľa rezortu práce prispieva aj Európsky sociálny fond, a to prostredníctvom tzv. národných a dopytovo orientovaných projektov. Tieto projekty by mali uľahčiť vstup a návrat najmä znevýhodnených uchádzačov na trh práce stimulovaním tvorby pracovných miest hlavne v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti. Cieľom jedného z projektov je tiež podpora rozvoja vzdelávania a prípravy uchádzačov o zamestnanie.
Rozvoj zaostalejších regiónov by mala uľahčiť aj nová koncepcia regionálnej podpory strategických investícií, podľa ktorej sa budú v budúcnosti investičné stimuly poskytovať len do krajov s nadpriemernou mierou nezamestnanosti. Výnimku majú tvoriť len "investície gigantického objemu s významným dopadom na zamestnanosť, ktoré by Slovensko bez stimulu nezískalo". Zaostalejšie regióny by sa mali podporiť aj prioritnou štátnou podporou pri rozvoji priemyselných parkov.
Mobilitu pracovnej sily podľa rezortu práce podporuje jednorazový príspevok na sťahovanie za prácou vo výške do 10 tis. Sk. Podmienkou na jeho získanie je však zmena trvalého pobytu nezamestnaného, pričom miesto výkonu zamestnania musí byť od pôvodného trvalého pobytu vzdialené najmenej 30 km. Ako sa uvádza v materiáli, v rámci podpory bývania by sa mal vyčleniť väčší objem prostriedkov na podporu nájomného bývania, najmä v oblastiach s vysokou dynamikou rozvoja a rastom zamestnanosti.