Bratislava 19. januára (TASR) - Takmer 282 400 zmlúv medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS) a sporiteľmi zaregistrovala dodnes Sociálna poisťovňa (SP). Minimálnu hranicu 50 000 klientov už dosiahli tri spoločnosti.
Na dnešnej tlačovej besede to uviedol predseda Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne František Halmeš, podľa ktorého celkovo prišlo do poisťovne takmer 331 400 zmlúv, necelých 50 000 z nich však zatiaľ SP nemohla akceptovať. "Hlavnou príčinou je fakt, že potenciálny sporiteľ nie je doteraz dôchodkovo poistený, napríklad je nezamestnaný. Takýchto zmlúv je vyše 40 000," konkretizoval Halmeš.
Asi 0,6 % všetkých doručených zmlúv je duplicitných, to znamená, že občan už uzatvoril zmluvu s iným správcom, a ďalším dôvodom neakceptovania je rozdiel v identifikačných údajoch o sporiteľovi v Sociálnej poisťovni a na zmluve. Stačí napríklad, ak má občan v registračnom liste, na ktorom vedie SP o ňom údaje, malú chybu v rodnom čísle alebo mene, a poisťovňa už dôchodkovú zmluvu nemôže akceptovať. "V takomto prípade odporúčame, aby si občan so zamestnávateľom skontroloval všetky identifikačné údaje, či sú tie isté, ako poslala DSS, a v prípade nezrovnalostí ich opravil," radí riaditeľ sekcie informatiky SP Ľudovít Hamaš. To, či poisťovňa zmluvu zaregistrovala, sa občania dozvedia od svojich DSS, ktorým SP obratom posúva informácie o akceptovaných zmluvách aj príčinách nezaregistrovaných dokumentov. Halmeš predpokladá, že zo spomínaných takmer 50 000 zmlúv sa veľká časť ešte dostane do registra a v budúcnosti, keď budú aj dôchodkoví sprostredkovatelia robiť menej chýb, sa rozdiel medzi doručenými a akceptovanými zmluvami zníži na minimum.
Predseda zároveň informoval, že poisťovňa zatiaľ neeviduje žiadnych dôchodkových sporiteľov, ktorí by museli vstúpiť do systému zo zákona. "Predpokladáme, že sa s tým stretneme v najbližších mesiacoch na záver školského roka," poznamenal. Prvé príspevky na starobné sporenie začnú podľa neho do SP prichádzať v marcových výplatných termínoch za február. Podľa zákona totiž zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení nadobúdajú účinnosť v prvý deň nasledujúceho mesiaca od ich zapísania do registra. "Takže všetky zmluvy, zaregistrované v priebehu januára, je jedno, či v prvých minútach nového roka alebo na konci mesiaca, budú účinné od februára," dodal Halmeš.
san gl
Upozornenie:
TASR vydá k správe zvukový záznam.