Bratislava 6. januára (TASR) - Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) SR by mal byť sprivatizovaný do konca tohto roka. Privatizačný projekt, ktorého zhotovením je poverené predstavenstvo depozitára, sa už pripravuje. Ministerstvo financií (MF) SR má pritom signály, že záujem by mohli prejaviť aj zahraniční investori.
"Centrálny depozitár nám predloží privatizačný projekt do konca marca a ďalej MF tento projekt po definitívnej úprave postúpi na Ministerstvo hospodárstva (MH) SR," uviedol TASR generálny riaditeľ sekcie finančného trhu na MF Vladimír Dvořáček. MH by malo projekt dostať do konca apríla, pričom ako rezort zodpovedný za privatizáciu následne predloží do vlády návrh na rozhodnutie o privatizácii majetkovej účasti v CDCP.
Privatizácia depozitára prebehne v niekoľkých krokoch. Najskôr sa akcie CDCP, ktoré sú vo vlastníctve MF, presunú na Fond národného majetku (FNM) SR. Ten ich následne vo forme nepeňažného vkladu vloží do majetku Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB). To môžu byť podľa Dvořáčka zlomové body privatizácie. "Je veľmi dôležité, aby došlo k reálnemu oceneniu vlastníctva ministerstva a aby v tejto reálnej hodnote bolo vložené do majetku burzy," zdôraznil. Za týmto účelom bude podľa neho spracovaný znalecký posudok. "Jeden znalecký posudok bude vyhotovený už pri spracovávaní privatizačného projektu, ďalší posudok si FNM zaobstará pravdepodobne predtým, ako dôjde k rozhodnutiu o navýšení základného imania (burzy) nemajetkovým vkladom," dodal s tým, že rozhodujúci bude znalecký posudok fondu.
Po vložení akcií depozitára do burzy sa FNM stane rozhodujúcim vlastníkom BCPB. "Následne vypíše výberové konanie na tieto akcie. Očakávame, že nielen súčasní akcionári, ale prípadne aj ďalší možní účastníci finančného trhu nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, by sa mohli stať novými akcionármi tejto inštitúcie, ktorá vlastne bude zastrešovať nielen fungovanie centrálneho depozitára, ale aj funkcie burzy," uviedol.
Najväčším problémom pri celom procese bude podľa neho koordinácia postupu FNM a MF na jednej strane zo súčasnými akcionármi burzy na strane druhej. "Každý má svoju predstavu, existujú však už viaceré prejavy ochoty a vôle nájsť spoločné riešenie," dodal. Súčasní akcionári burzy majú síce predkupné právo na jej akcie, MF by však privítalo, keby budúci vlastník burzy vzišiel z riadneho tendra. Ak by sa našiel záujemca, napríklad zahraničná burza, súčasní akcionári by mali zvážiť, či si uplatnia alebo neuplatnia svoje právo. "V prospech celého kapitálového trhu by bolo, keby práve tu prišlo ku konsenzu a takýto záujemca by sa našiel. MF by privítalo investora z okolitých krajín, predovšetkým stredoeurópskych. Už prebehli isté vstupné rokovania na najvyššej úrovni," konštatoval Dvořáček. Existujú podľa neho veľmi reálne a konkrétne prejavy a signály, že by sa takýto zahraničný záujemca mohol objaviť.
Najväčší balík akcií burzy 22,13 % v súčasnosti vlastní FNM. S 20,20-% podielom nasleduje VÚB Banka a zhodne po 15,31 % majú Allianz-Slovenská poisťovňa a OTP Banka Slovensko. Päticu najvýznamnejších akcionárov BCPB uzatvára s takmer 11-% podielom Slovenská sporiteľňa.