Frankfurt nad Mohanom 20. septembra (TASR) - Výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú sa rozhodla výrazne podporovať nemecká spolková vláda, zvyšuje riziko nedostatku elektriny a celoplošné prerušovanie jej dodávok. Informoval o tom nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na štúdiu Nemeckej energetickej agentúry (DENA). Štúdia sa zaoberá skúmaním hospodárskych perspektív využívania veternej energie a možnostiam jej začlenenia do nemeckej rozvodnej siete.
V práci sa konštatuje, že sa stabilita rozvodnej energetickej siete v krajine v prípade širokého využívania vetra na výrobu elektriny môže zabezpečiť len tak, že v pohotovosti zostane niekoľko tisíc megawattov výkonu (MW) v klasických elektrárňach. Bude ich treba na to, aby zabezpečovali dostatok elektrickej energie v prípade slabšie výkonu prírody.
V Nemecku sú teraz v prevádzke ekologické elektrárenské kapacity s celkovým výkonom 14 300 MW. Inštalovaný výkon týchto elektrárenských zdrojov má vzrásť do roku 2010 na 39 700 MW a do roku 2020 na 48 300 MW. Z nich by sa malo vyše 20 000 MW výkonu nachádzať na nemeckom morskom pobreží. Ráta sa aj s výstavbou prílivových morských elektrární.
Budovanie prenosových sústav medzi miestami, kde sa elektrická energia bude vyrábať a spotrebúvať, dosahuje stovky miliónov eúr. Medzi pobrežím a Porúrím bude treba preinvestovať okolo 3,5 miliardy EUR, čo je takmer 140 miliárd SKK. Ďalšie miliardy bude treba na budovanie samotných elektrárenských kapacít.
(1 EUR = 39,989 SKK)