Bratislava 16. septembra (TASR) - Ministerstvo financií (MF) SR dnes zverejnilo privatizačnú zmluvu o predaji najväčšej slovenskej banky, Slovenskej sporiteľne (SLSP), rakúskej Erste Bank.
Nejde však o plné znenie zmluvy, niektoré časti zostali utajené. "Je to výsledok dohody medzi ministerstvom financií a bankou. Časti, ktoré zverejnené nie sú, si banka neželala odtajniť. Považuje ich za obchodné tajomstvo," uviedol vedúci tlačového oddelenia MF Mikuláš Gera.
V zverejnenom materiáli chýbajú napríklad prílohy k súdnym sporom voči SLSP, zmluvy o financovaní, či zoznam úverových angažovaností banky. Utajené zostali aj časti týkajúce sa úpravy aktív. Už v auguste pritom MF upozorňovalo, že Erste Bank nesúhlasí so zverejnením súdnych sporov sporiteľne, za ktoré má niesť zodpovednosť nielen investor, ale aj slovenská vláda. Podľa zmluvy by v súvislosti s prebiehajúcimi alebo zjavne hroziacimi spormi proti banke nemali skutočné straty inštitúcie prekročiť rezervy vytvorené na takéto záväzky v ročnej účtovnej závierke k decembru 2000 o viac než podstatnú čiastku. Definícia podstatnej čiastky však zostala pre verejnosť tajná.
MF sa v zmluve zaviazalo, že v čase medzi dňom podpisu a uzavretím transakcie, okrem prípadov odsúhlasených Erste Bank, nenastanú v obchodnej činnosti alebo v spôsobe realizácie predmetu podnikania SLSP žiadne zmeny, ktoré by neboli súčasťou bežného podnikania banky. V tomto období nemalo tiež dôjsť k vyplateniu ani schváleniu žiadnych dividend, k žiadnym zmenám stanov banky a medzi 30. júnom 2000 a dňom uzavretia tiež nemali byť podstatným spôsobom zmenené účtovné pravidlá a postupy SLSP.
Rezort financií mal tiež vynaložiť maximálne možné úsilie, aby dosiahol, že banka vo všetkých podstatných ohľadoch uchová neporušenú a zlepší svoju obchodnú organizáciu a udrží si vzťahy so zákazníkmi. MF tiež podľa zmluvy bolo povinné vynaložiť maximálne možné úsilie na to, aby od Národnej banky Slovenska (NBS) získalo výslovný súhlas, že všetky výnimky vyplývajúce zo zákona o bankách alebo predpisov NBS budú aj po uzavretí transakcie platiť po primeranú dobu.
Naopak, Erste Bank sa v zmluve zaviazala naďalej vlastniť, priamo alebo nepriamo, akcie predstavujúce najmenej 50 % základného imania banky po dobu najmenej 5 rokov odo dňa uzavretia transakcie. V prípade porušenia tohto záväzku by musela zaplatiť pokutu vo výške 25 % z kúpnej ceny, ktorá bola dohodnutá v sume 425 miliónov EUR. Erste Bank tiež mohla odstúpiť od zmluvy, ak by upravená čistá hodnota aktív banky za december 2000 bola vyššia ako 17,85 miliardy Sk alebo nižšia ako 5,95 miliardy Sk.
Ide zatiaľ o prvú privatizačnú zmluvu zverejnenú rezortom financií potom, čo pod tlakom verejnosti aj parlamentu vláda odtajnila investičné zmluvy s automobilkami Kia a PSA Peugeot. Postupne by malo MF podľa Geru zverejniť aj zmluvy s talianskou Intesa BCI, ktorá kúpila VÚB a vlastníkom bývalej IRB, maďarskou OTP Bank.